10 czerwca dyrektor generalny ukraińskich Pawłogradzkich Zakładów Chemicznych (Pawłohradśkyj Chimicznyj Zawod), Leonid Sziman poinformował, że ministerstwo obrony Ukrainy zamówiło trzy dywizjony rakietowego systemu obrony wybrzeża RK-360MC Neptun.
Poddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy RK-360A ma masę startową 820 kg (z czego 150 kg to masa głowicy bojowej). Zasięg rażenia wynosi od 7 do 280 km. Pocisk porusza się po zaprogramowanej trasie na podstawie danych satelitarnych i systemu zliczeniowego. W końcowej fazie lotu, pocisk porusza się na pułapie od 3 do 10 m, wykorzystując dane z radaru głowicy samonaprowadzającej. Ukraiński pocisk jest uważany za udoskonaloną kopię rosyjskiego pocisku Zwiezda Ch-35 Uran / Zdjęcie: Administracja Prezydenta Ukrainy
Dywizjony zostaną sformowane w ramach marynarki wojennej (Wijśkowo-Morśki Syły Ukrajiny). Pierwszy z nich ma powstać już w bieżącym roku. Nowe zestawy zastąpią poradziecki system 4K51 Rubież z pociskami P-20 Termit, utracony w wyniku aneksji Krymu przez Rosję w marcu 2014.
Każdy z dywizjonów będzie wyposażony w dwie baterie po sześć wyrzutni USPU-360 (na podwoziu KrAZ-7634NE 8×8, ujawnionym w 2014), każda z 24 rakietowymi pociskami przeciwokrętowymi w wersji RK-360A, co oznacza zamówienie na 216 pocisków. W skład każdego z dywizjonów wejdą także jeden pojazd dowódczy RKP-360, sześć transportowo-załadowczych TZM-360 i sześć transportowe TM-360 (wszystkie umieszczono na podwoziu KrAZ-6322 6×6 z zabudową specjalną Varta). Informacja została ujawniona w cztery dni po wizycie roboczej ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa w Zjednoczeniu Badań i Produkcji pawłogradzkich zakładów. Produkcja komponentów systemu (silników startowych) w seryjnej konfiguracji rozpocznie się w najbliższych tygodniach.
Zamówienie zostanie zrealizowane w ramach planów modernizacyjnych resortu obrony na 2020, które obejmują zakup łącznie około 3 tys. pocisków rakietowych różnego typu i przeznaczenia za równowartość 2,4 mld UAH (353,6 mln zł). Zamówienie obejmuje także kolejne, wieloprowadnicowe wyrzutnie 300-mm rakiet ziemia-ziemia Wilcha i jeszcze niewdrożone Wilcha-M o wydłużonym zasięgu ( Grom-2 dla Arabii Saudyjskiej, 2019-01-05).
/ Film: Studio telewizyjne i radiowe Ministerstwa Obrony Ukrainy
System RK-360MC Neptun będzie służył do rażenia jednostek nawodnych, a także w razie konieczności stacjonarnych celów naziemnych. Może operować w dzień i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych, przy aktywnym i pasywnym przeciwdziałaniu elektromagnetycznym.
Analiza
System RK-360MC Neptun został opracowany pod kierownictwem zakładów DKBB Łucz w kooperacji ze spółkami wchodzącymi w skład państwowej UkrOboronProm: Pawłogradzkie Zakłady Chemiczne, Oryzon-Nawihacija, Impuls i Wizar, wchodzącej w skład Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy spółki CKB Arsenał oraz spółek sektora prywatnego: Radioniks, Telekart-pribor, UkrInnMasz, Ukrajinśka brone-technika, Motor Sicz i AwtoKrAZ (Ukraińska armatohaubica Bogdana, 2018-08-12).
Makieta pocisku została ujawniona podczas kijowskich targów Arms and Security 2015. Demonstrator technologii został przetestowany 22 marca 2016. Próby kontynuowano w 2017. Prototyp obecnie wdrażanego lądowego wariantu systemu, po raz pierwszy przetestowano 30 stycznia 2018. Z kolei w pełni funkcjonalny system w konfiguracji docelowej zademonstrowano 5 kwietnia 2019.
Próby zakładowe zakończono w listopadzie 2019, a obecnie realizowane próby operacyjne są przeprowadzane na poligonie doświadczalnym sił zbrojnych Alibej w obwodzie odeskim. Mają zakończyć się w bieżącym miesiącu. W kwietniu i maju przeprowadzono trzy próby, podczas których wystrzelono siedem pocisków (w tym salwę dwóch pocisków 26 maja – w odstępie 3-5 sekund). Po wdrożeniu wyrzutni lądowych, w dalszej kolejności planowana jest integracja pocisku z małymi i średnimi okrętami rakietowymi, natomiast zmniejszony wariant – z samolotami wielozadaniowymi i śmigłowcami uderzeniowymi.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.