W poniedziałek, 18 listopada 2024, Departament Obrony USA podpisał porozumienie z Departamentem Obrony Australii i Ministerstwem Obrony Wielkiej Brytanii o zacieśnieniu współpracy w zakresie testów systemów uzbrojenia hipersonicznego oraz przyspieszenia wdrażania powiązanych technologii wojskowych. Odbywa się to w ramach porozumienia strategicznego AUKUS (skrót od Australia, United Kingdom, United States), powołanego 16 września 2021.
Wizja pocisku hipersonicznego HACM / Grafika: Northrop Grumman/RTX
W fazie programu AUKUS Pillar II podpisano porozumienie projektowe HyFliTE (Hypersonic Flight Test and Experimentation) o testach w locie i eksperymentach z systemami uzbrojenia hipersonicznego, w ramach którego strony porozumienia będą wzajemnie korzystać ze swoich obiektów testowych i dzielić się informacjami technicznymi w celu opracowywania, testowania i oceny systemów tej klasy.
Zwiększamy nasze wspólne możliwości opracowywania i dostarczania ofensywnych i defensywnych technologii hipersonicznych poprzez serię trójstronnych testów i eksperymentów, które przyspieszą rozwój koncepcji hipersonicznych i kluczowych technologii wspomagających — powiedziała Heidi Shyu, podsekretarz obrony ds. badań i inżynierii.
Obecnie prowadzone programy systemów uzbrojenia hipersonicznego, prowadzone w trzech państwach zostaną połączone, co obejmuje do sześciu trójstronnych kampanii testów lotniczych, które mają się odbyć do 2028 z łączną pulą finansowania wynoszącą 252 mln USD (1,031 mld zł).
Współpraca przyspieszy rozwój podstawowych powiązanych technologii, takich jak materiały odporne na wysokie temperatury, zaawansowane systemy napędowe oraz układy naprowadzania i sterowania — powiedziała Shyu. Każda z tych technologii jest integralną częścią wydajności systemów uzbrojenia hipersonicznego i zapewnią zwiększone zdolności operacyjne.
HyFliTE umożliwi trzem państwom skorzystanie ze zbiorowej wiedzy specjalistycznej partnerów. HyFliTE będzie także wspierać połączone odstraszanie, centralny punkt trójstronnego porozumienia, a także trójstronne wymogi dotyczące rozwoju i dostarczania hipersonicznych systemów uzbrojenia.
Departament Obrony USA zobowiązał się do ścisłej współpracy z australijskim Departamentem Obrony i brytyjskim Ministerstwem Obrony w celu realizacji wspólnych i spójnych celów w zakresie niedrogich i responsywnych testów lotniczych technologii i koncepcji hipersonicznych — dodała Shyu.
Analiza
Komunikat prasowy Departamentu Obrony USA nie precyzuje, które programy i inicjatywy będą objęte porozumieniem.
11 lipca br. pojawiły się informacje, że australijskie królewskie wojska lotnicze (Royal Australian Air Force, RAAF) pracują nad integracją amerykańskich, napędowych hipersonicznych pocisków manewrujących o kryptonimie HACM (Hypersonic Attack Cruise Missile) z dwumiejscowymi samolotami wielozadaniowymi Boeing F/A-18F Super Hornet, które posłużą w pierwszej kolejności do testów, a następnie przenoszenia nowego uzbrojenia. Projekt HACM zakłada opracowanie pocisku napędzanego silnikiem strumieniowym z ponaddźwiękową komorą spalania (scramjet), co ma umożliwić długotrwałe utrzymanie lotu z prędkością powyżej Ma5. Wcześniej, USA i Australia zapoczątkowały inicjatywę SCIFiRE (Southern Cross Integrated Flight Research Experiment).
Z kolei 6 sierpnia br. australijskie podmioty iLAuNCH Trailblazer, Northrop Grumman Australia oraz SME Spiral Blue ogłosiły partnerstwo w sprawie opracowania systemu wykrywania pocisków hipersonicznych poprzez zintegrowanie technologii wykrywania w podczerwieni z technikami przetwarzania danych opartymi na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym w przestrzeni kosmicznej.
Wielka Brytania z kolei w lipcu ub. r. ogłosiła, że do 2030 zainwestuje do 1 mld GBP w celu opracowania rodziny pocisków hipersonicznych o różnych parametrach zasięgu, prędkości (co najmniej Ma5), rodzaju głowicy bojowej i platformy startowej, w zależności od stawianych im zadań. 13 maja br. udzielono pierwszych zamówień w ramach HTCDF (Hypersonic Technologies & Capability Development Framework).
Najwięcej programów jest prowadzonych w USA. Należy wymienić pociski hipersoniczne o kryptonimie CPS (Conventional Prompt Strike), które trafią na uzbrojenie okrętów nawodnych i podwodnych (w drugim przypadku przyszłe australijskie i brytyjskie atomowe okręty podwodne SSN-AUKUS mogłyby skorzystać z tych technologii) oraz lądowe Dark Eagle LRHW (Long Range Hypersonic Weapon), które współdzielą ze sobą kadłub hipersonicznego pocisku szybującego o kryptonimie C-HGB (Common-Hypersonic Glide Body).
Korporacja RTX pracuje też oddzielnie nad hipersonicznym pociskiem przeciwokrętowym HALO (Hypersonic Air Launched Offensive Anti-Surface) na zlecenie US Navy, natomiast Lockheed Martin kontynuuje testy pocisków AGM-183A ARRW (Air-launched Rapid Response Weapon) na zlecenie USAF (pomimo niepowodzeń tego drugiego, status pozostaje niejasny).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.