19 stycznia br. estońska spółka Milrem Robotics poinformowała o integracji bezzałogowej samobieżnej platformy gąsienicowej THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) w wersji Combat z aktywnym systemem ochrony pojazdów (ASOP) klasy soft-kill Rheinmetall ROSY (Robotyzacja włoskiej armii z Milrem Robotics).
Estońska spółka Milrem Robotics poinformowała o integracji bezzałogowej samobieżnej platformy gąsienicowej THeMIS Combat z aktywnym systemem ochrony pojazdów Rheinmetall ROSY / Zdjęcie: Milrem Robotics
Zgodnie z opublikowaną informacją, z załączonym nagraniem wideo, zestaw ROSY (Rapid Obscuring System), opracowany przez spółkę American Rheinmetall Munitions, należącą do niemieckiej grupy Rheinmetall AG, został zintegrowany z pojazdem THeMIS Combat i przetestowany przez żołnierzy narodowych sił zbrojnych Łotwy (Latvijas Nacionālie bruņotie spēki, NBS) podczas drugiej demonstracji w ramach konsorcjum iMUGS (integrated Modular Unmanned Ground System) we wrześniu ub. r. na poligonie Ādaži, niedaleko Rygi, na potrzeby Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego EDIDP (European Defence Industrial Development Programme) (iMUGS: Bezzałogowce do ustanawiania sieci 4G i 5G).
Zestaw ROSY składa się z dwóch zespołów wyrzutni 40-mm granatów dymnych z dwoma magazynami (granatów dymnych RP, gazowych CS, ogłuszających i ćwiczebnych). Dodatkowo, system składa się z jednostki kontroli MCU (Manual Control Unit) zintegrowanej z zasilaniem awaryjnym i szeregową magistralą komunikacyjną CAN bus (Aktywny system ochrony Rheinmetall na niemieckie ciężarówki).
System zapewnia czas reakcji poniżej 0,5 sekundy, zakres ochrony 360 stopni i efektywne działanie podczas ruchu. Granaty wytwarzają skuteczną zasłonę dymną w bliskiej, średniej i dalekiej podczerwieni, w zakresie światła widzialnego (fale o długości od 400 do 1000 nm) oraz promieniowania laserowego (550 do 1500 nm). Reakcja na zagrożenie jest całkowicie automatyczna dzięki czujnikom laserowym i akustycznym (ASOP dla wozów bojowych US Army).
ROSY może chronić zarówno pojazdy wojskowe, jak i cywilne poprzez zakłócenie i obezwładnienie systemów naprowadzających wrogiego pocisku, np. konwoje. System jest skuteczniejszy od klasycznych zasłon dymnych z uwagi na możliwość wygenerowania natychmiastowej, wielospektralnej i rozległej zasłony.
THeMIS Combat to bojowa wersja estońskiej platformy gąsienicowej, uzbrojona w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (zsmu) deFNder, dostarczony przez FN Herstal oraz wyposażona w system zwiadu i rozpoznania (ISR) złożony z anteny rozpoznania elektromagnetycznego SIGINT (Signals Intelligence), dostarczony przez Electronic Communications Office of Latvia i pojazdową radiostację programowalną Tough SDR Vehicular, dostarczoną przez spółkę Bittium, a także wspomniany ASOP ROSY.
Kpt. rezerwy Jüri Pajuste, dyrektor ds. badań i rozwoju obrony w Milrem Robotics, powiedział:
Bezzałogowiec THeMIS Combat zapewnia bezpośrednie wsparcie ogniowe dla wojsk lądowych i działa jako mnożnik siły bojowej. Udoskonalenie ich za pomocą wyrzutni granatów dymnych dodaje kolejną funkcję, która chroni jednostki przed niespodziewanym atakiem przeciwnika. Ponadto zasłona dymna zakłóca odczyty dla czujników termicznych, co utrudnia wykrycie żołnierzy przez przeciwnika.
Johannes Maltan, szef działu zarządzania produktami Soft Kill Protection – Army Projects w Rheinmetall AG dodał:
Aktywne systemy ochrony pojazdów klasy soft-kill mają sens na bezzałogowych platformach. Przy stosunkowo niewielkim wysiłku nawet drogie systemy robotyczne można lepiej chronić. Jak widzieliśmy w testach, systemy ochrony zwiększają przeżywalność tych platform, a tym samym przyczyniają się do sukcesu misji. Ponadto, pojazdy bezzałogowe wyposażone w ROSY są w stanie przeprowadzić zwiad na linii frontu. Przyczyniają się zatem również do ochrony żołnierzy.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.