W poniedziałek, 9 września 2024, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Republiki Singapuru partii lotniczych pocisków rakietowych średniego zasięgu AIM-120C-8 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) za maksymalnie 133 mln USD (516,06 mln zł).
Zdjęcie: Staff Sgt. Kenny Holston, USAF
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Singapurze wnioskował o możliwość pozyskania 54 bojowych pocisków w wersji AIM-120C-8 AMRAAM oraz 2 sekcji naprowadzania do nich.
Ponadto, w pakiecie uwzględniono też następujące elementy inne niż według definicji MDE (Major Defense Equipment): części zamienne do sekcji naprowadzania pocisków AMRAAM, kontenery transportowe na pociski, wbudowany sprzęt do testowania amunicji (BIT), adaptery do komputerowych zestawów testowych ADU-891/E, części zamienne, materiały eksploatacyjne i akcesoria oraz wsparcie w zakresie napraw i zwrotów, wsparcie i w zakresie oprogramowania systemów uzbrojenia oraz dostawy i wsparcie oprogramowania niejawnego, publikacje niejawne i jawne oraz dokumentacja techniczna, wsparcie i sprzęt szkoleniowy, badania i ankiety, usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego rządu USA oraz wykonawcy umowy (korporacja RTX) oraz inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
Wariant AIM-120C-8 został opracowany w ramach programu modernizacyjnego wariant AIM-120C-7 o nazwie F3R (Form, Fit, Function Refresh). Obejmował on zastąpienie niektórych komponentów równoważnymi częściami z rynku komercyjnego, przy zachowaniu są identyczne jak w poprzedniku możliwości bojowych. W ramach programu F3R inżynierowie wykorzystali projekty inżynierii systemów opartych na modelach i inne technologie cyfrowe do modernizacji wielu kart obwodów i zaawansowanych procesorów w sekcji naprowadzania rakiety oraz do ponownego hostowania starszego oprogramowania w AIM-120C-8.
Pierwszy test AIM-120C-8 AMRAAM, z amerykańskiego samolotu przewagi powietrznej Boeing F-15C Eagle, został przeprowadzony 1 września 2023. Na zakup AIM-120C-8, oprócz Singapuru, zdecydowały się także Belgia, Niemcy, Czechy, Węgry, Tajwan, Arabia Saudyjska, Włochy, Japonia, Szwecja, Dania, Norwegia i Rumunia, a w ostatnim czasie Polska zamówiła kilkaset pocisków za ok. 850 mln USD netto (3,36 mld zł netto/4,133 mld zł brutto) – przy czym zgoda dotyczyła 745 egz.
Na ponad 12 tys. wyprodukowanych pocisków rodziny AMRAAM, wystrzelono ok. 5000, w większości w ramach testów oraz ćwiczeń. W działaniach bojowych odnotowano zestrzelenie ponad 13 statków powietrznych. Pociski te są też na uzbrojeniu zestawów obrony powietrznej NASAMS, które są obecnie używane w działaniach bojowych przez Ukrainę.
Wojska lotnicze Singapuru (Angkatan Udara Republik Singapura, AURS) dysponują obecnie 62 samolotami wielozadaniowymi F-16C/D Block 52+, które będą wycofywane stopniowo po 2030 (wcześniej przejdą modernizację do standardu F-16V), a także 40 cięższymi F-15SG Strike Eagle.
Po 2026 do służby będą wchodzić najnowsze F-35 Lightning II. Zamówiono 4 z 12 planowanych w wersji krótkiego startu i pionowego lądowania F-35B oraz planuje się zakup 8 konwencjonalnego startu F-35A – łącznie zatem 20 egzemplarzy F-35A/B, przy czym zapotrzebowanie szacuje się na nawet 100.
Jeśli chodzi o inne uzbrojenie lotnicze, jakim władze w Singapurze w ostatnim czasie wyrażają zainteresowanie, należy wymienić pociski przeciwokrętowe AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile). Poza tym F-16 zostały zintegrowane w ub. r. z pociskami rakietowymi klasy powietrze-powietrze Python 5 i AIM-9X Sidewinder, bombami kierowanymi GBU-38 JDAM i GBU-49/50 Enhanced Paveway II oraz kasetowymi CBU-105.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.