W poniedziałek, 4 maja 2026, zarząd spółki MBF Group z Warszawy poinformował o zawarciu umowy operacyjnej z partnerem technologicznym – Shark Aviation Danşmanlk Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. z siedzibą w Selçuklu (Konya w Turcji), regulującej zasady finalizacji projektu obejmującego rozwój, testy, demonstracje oraz przygotowanie do komercjalizacji systemu Iryda+ X1 (MBF Group z umową rezerwacji i pierwokupu na systemy Iryda Plus).
MBF GROUP SA (29/2026) Zawarcie umowy operacyjnej z Shark Aviation oraz określenie planu finalizacji i komercjalizacji projektu IRYDA+ X1 https://t.co/TeGOZke0rF pic.twitter.com/svOSyWNSRT
— MBF Group SA (@MBF_Group) May 4, 2026
Zawarcie umowy stanowi formalne przejście projektu Iryda+ X1 z etapu uzgodnień i prac przygotowawczych do fazy operacyjno-komercyjnej, obejmującej realizację działań testowych, demonstracyjnych oraz przygotowanie systemu do wdrożeń rynkowych. Przyjęta struktura projektu oraz harmonogram realizacji stanowią bezpośrednią kontynuację działań komunikowanych w raporcie bieżącym ESPI nr 28/2026 z dn. 4 maja 2026 roku i potwierdzają postęp prac technologicznych oraz organizacyjnych.
W ramach realizacji projektu przewidziane jest przygotowanie i wykorzystanie łącznie do 15 platform bezzałogowych, które będą stanowiły własność MBF Group i zostaną przeznaczone do działań demonstracyjnych oraz testów operacyjnych. Oznacza to faktyczne wejście MBF Group w posiadanie operacyjnego systemu bezzałogowego, a nie jedynie uczestnictwo w jego rozwoju.
Zgodnie z zawartą umową projekt realizowany jest w modelu etapowym, obejmującym trzy główne fazy: fazę demonstracji technologicznej realizowaną na terytorium Turcji, fazę rozszerzonych testów i optymalizacji systemu oraz fazę demonstracji rynkowej planowaną na terytorium Polski. Poszczególne etapy obejmują działania związane z przygotowaniem platform demonstracyjnych, przeprowadzeniem testów operacyjnych, przygotowaniem materiałów dokumentacyjnych oraz prezentacją systemu potencjalnym odbiorcom, w tym instytucjom odpowiedzialnym za infrastrukturę krytyczną, podmiotom sektora publicznego oraz służbom mundurowym.
Zarząd MBF Group wskazuje, że w ramach projektu zdefiniowano kamienie milowe, obejmujące w szczególności osiągnięcie gotowości systemu Iryda+ X1 do demonstracji, przygotowanie materiałów dokumentujących jego działanie, przeprowadzenie demonstracji technologicznej w warunkach operacyjnych na terytorium Turcji, realizację kolejnych testów i optymalizacji systemu oraz przeprowadzenie demonstracji rynkowych w Polsce. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsza faza demonstracyjna może zostać zrealizowana w terminie około jednego miesiąca od rozpoczęcia działań operacyjnych, natomiast kolejna faza demonstracyjna planowana jest w perspektywie kolejnego miesiąca, co oznacza możliwość przeprowadzenia pełnego cyklu demonstracyjnego w krótkim horyzoncie czasowym.
MBF Group wskazuje, że zgodnie z przyjętym harmonogramem planowane jest przeprowadzenie prezentacji w pełni funkcjonalnego systemu Iryda+ X1 w warunkach operacyjnych na terytorium Turcji do końca czerwca 2026, natomiast prezentacja systemu na terytorium Polski, obejmująca również demonstrację zdolności operacyjnych systemu (w tym unieszkodliwianie celów), planowana jest do końca sierpnia 2026. W ocenie spółki obecny poziom zaawansowania systemu umożliwia jego oferowanie potencjalnym odbiorcom równolegle z dalszym rozwojem technologii.
Jednocześnie MBF Group podkreśla, że część wskazanych kamieni milowych znajduje się w zaawansowanym stadium realizacji, co wynika z poziomu dojrzałości technologicznej systemu oraz dotychczasowych prac prowadzonych przez partnera technologicznego, obejmujących m.in. testy lotnicze, testy systemów sterowania oraz funkcji operacyjnych, w tym zdolności do realizacji zadań w trybie autonomicznym oraz w strukturze roju (swarm).
Zarząd MBF Group dodatkowo zaznacza, że w związku z przejściem projektu do fazy operacyjnej rozpoczyna działania mające na celu nawiązanie bezpośrednich relacji z potencjalnymi odbiorcami systemu, w tym prowadzenie konsultacji z instytucjami publicznymi oraz służbami w zakresie organizacji prezentacji systemu, jego potencjalnych zastosowań oraz przygotowania oferty handlowej, obejmującej również rozwój docelowego projektu Iryda Plus (MBF Group po Drone World Expo 2026: Pierwsza publiczna prezentacja Iryda Plus).
Zgodnie z przyjętym modelem realizacji projektu przewidziano przygotowanie i wykorzystanie platform bezzałogowych przeznaczonych do demonstracji oraz testów, co obejmuje zarówno jednostki demonstracyjne wykorzystywane w poszczególnych etapach projektu, jak również platformy przeznaczone do testów operacyjnych i walidacji systemu. Takie podejście wynika ze specyfiki projektów w obszarze systemów bezzałogowych oraz konieczności zapewnienia ciągłości prac testowych i demonstracyjnych.
Zgodnie z postanowieniami umowy maksymalne wynagrodzenie partnera technologicznego za realizację projektu zostało określone na poziomie nieprzekraczającym łącznie kwoty 75 000 USD, z czego do 40 000 USD przypada na fazę demonstracji technologicznej realizowaną w Turcji oraz do 35 000 USD na fazę demonstracji rynkowej realizowaną w Polsce. Płatności realizowane są w modelu etapowym, powiązanym z osiąganiem poszczególnych kamieni milowych, przy czym każda z faz została podzielona na transze płatności odpowiadające postępowi prac. Projekt nie ma charakteru klasycznego projektu badawczo-rozwojowego, lecz opiera się na rozwiązaniach technologicznych osiągających poziom umożliwiający ich szybkie wdrożenie oraz demonstrację rynkową.
W ramach przyjętego modelu współpracy strony dokonały jednoznacznego podziału kompetencji, zgodnie z którym partner technologiczny odpowiada za rozwój, testowanie oraz dostarczenie rozwiązań technicznych, w tym oprogramowania, architektury systemowej oraz integracji systemów bezzałogowych, natomiast MBF Group realizuje działania związane z komercjalizacją projektu, komunikacją rynkową, relacjami inwestorskimi oraz finansowaniem kolejnych etapów rozwoju systemu, w tym rozbudowy platform i rozszerzenia funkcjonalności. Zarząd wskazuje również, że jednym z kluczowych elementów jego roli w projekcie jest umiędzynarodowienie systemu Iryda+ X1 oraz wykorzystanie zawartych i negocjowanych umów do wejścia na rynki zagraniczne.
MBF Group wskazuje, że system Iryda+ X1 stanowi rozwiązanie o charakterze dual-use, charakteryzujące się modułową architekturą, możliwością działania zarówno w trybie pojedynczych jednostek, jak i w strukturze roju, oraz zdolnością do szybkiej adaptacji do różnych scenariuszy operacyjnych. Aktualny poziom zaawansowania systemu umożliwia jego demonstrację oraz potencjalne wykorzystanie w działaniach komercyjnych równolegle z dalszym rozwojem technologii.
Zarząd MBF Group uznał powyższą informację za poufną z uwagi na jej znaczenie dla dalszego rozwoju projektu Iryda Plus oraz Iryda+ X1, wpływ na sytuację operacyjną spółki oraz potencjalne znaczenie dla oceny perspektyw wzrostu spółki przez inwestorów.
Materiał z testów pokazuje rzeczywiste działanie systemu – nie koncepcję, nie wizualizację, tylko operacyjne środowisko pracy. Widać zarówno logikę planowania misji, jak i przebieg realizacji z wykorzystaniem systemu zarządzania oraz elementów autonomii i koordynacji.
To dopiero… pic.twitter.com/ZtcJsJ6R6g
— MBF Group SA (@MBF_Group) May 4, 2026
To już nie jest koncepcja. To jest system. 💪
MBF Group S.A. podpisała umowę operacyjną z Shark Aviation i przechodzi do realizacji projektu IRYDA+ X1. System został przetestowany i osiągnął poziom umożliwiający demonstracje oraz przygotowanie do wdrożeń.
Kluczowe: w ramach… pic.twitter.com/530EXLXKa4
— MBF Group SA (@MBF_Group) May 4, 2026
Współpraca z partnerami z Turcja @SharkAviationTr to nie przypadek @sabanabur 🇹🇷 — to świadomy wybór kierunku opartego na doświadczeniu jednej z największych armii NATO. Mówimy o środowisku, w którym technologie są testowane w praktyce, a nie tylko projektowane na papierze. To… pic.twitter.com/VTFsdK4I2m
— MBF Group SA (@MBF_Group) May 4, 2026
Czytaj także:
- Fairchild Aerospace Corporation podpisuje umowę strategiczną i rozpoczyna proces inwestycyjny w MBF Group
- MBF Group i ADM Works rozwijają współpracę nad symulatorem Apache. Polski projekt z potencjałem dla NATO
- MBF Group zainteresowana dostarczeniem min przeciwpiechotnych dla Wojska Polskiego
- MBF Group i Rohde & Schwarz Polska na rzecz wspólnych projektów technologicznych
- MBF Group testuje bezzałogowe cargo. „Mały Mallard” wchodzi w reżim operacji SAIL III
- MBF Group zawarła strategiczne umowy z Politechniką Warszawską i Franklin
- MBF Group z Politechniką Lwowską będą rozwijać systemy bezzałogowe Iryda Plus i Mallard
- MBF Group przyspiesza realizację projektu Iryda Plus
