W poniedziałek, 9 czerwca 2025, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w nocy przeprowadzono atak dronowy na rosyjską bazę lotniczą Sawaslejka w obwodzie niżnonowogrodzkim, w wyniku którego trafiono dwa samoloty bojowe: MiG-31K oraz Su-30 lub Su-34.
MiG-31K / Zdjęcie poglądowe: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
W nocy z 9 czerwca oddziały Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, we współpracy z innymi komponentami Sił Zbrojnych Ukrainy, uderzyły na lotnisko Sawaslejka, położone w obwodzie niżnonowogrodzkim Federacji Rosyjskiej. Agresor rosyjski wykorzystuje je do uderzeń na terytorium Ukrainy. W szczególności z tego obiektu wojskowego regularnie startują samoloty MiG-31K, które są nośnikami pocisków aerobalistycznych Kindżał. Według wstępnych informacji, trafiono dwa samoloty wroga (prawdopodobnie samoloty MiG-31 i Su-30/34). Wyniki operacji bojowej są wyjaśniane – poinformowano w komunikacie prasowym w mediach społecznościowych.
To kolejny sukces ukraiński w ostatnich dnia przeciwko rosyjskiemu lotnictwu, po zestrzeleniu Su-35S nad odwodem kurskim (prawdopodobnie przez ukraiński F-16) oraz operacji Pajęczyna z początku miesiąca, w wyniku której zniszczono i uszkodzono co najmniej 19 bombowców.
Zgodnie z dostępnymi informacjami, w 3958. bazie lotniczej Sawaslejka znajduje się 4. Centrum Szkolenia Lotniczego do Szkolenia Personelu Latającego oraz 44. Samodzielny Pułk Lotnictwa Specjalnego Przeznaczenia z samolotami uderzeniowymi MiG-31K izdielije 06, dostosowanymi do przenoszenia pocisków aerobalistycznych/hipersonicznych Ch-47M2 Kindżał (nieoficjalnie w kodzie NATO: Killjoy). Baza została wcześniej zaatakowana przez ukraińskie bezzałogowce dalekiego zasięgu, w nocy z 13 na 14 sierpnia 2024.
Jest to czwarta strata MiG-31 od wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą, w tym trzecia bojowa: dwa ciężkie samoloty przechwytujące MiG-31BM (lub MiG-31K) zostały zniszczone w ataku rakietowym na bazę lotniczą Belbek na okupowanym Krymie, 15 maja 2024. Wcześniej, 1 października 2023 w tej samej bazie samolot tego typu wypadł z pasa i rozbił się.
Jeśli natomiast zniszczony został bombowiec frontowy Su-34 to będzie 45. strata bojowa z 55 łącznie razem z wypadkami oraz uszkodzonymi. Jeśli jednak potwierdzi się, że był to samolot wielozadaniowy Su-30SM/M2, będzie to czternasta strata, zgodnie z udokumentowanymi danymi niderlandzkiej grupy analitycznej Oryx, prowadzącej listę strat rosyjskich i ukraińskich na podstawie dowodów zdjęciowych i wideo.
Уражено літаки на аеродромі Саваслейка
У ніч на 9 червня підрозділи Сил спеціальних операцій ЗСУ, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони України, завдали ураження по аеродрому “Саваслейка”, що у Нижегородській області рф. pic.twitter.com/yZYEbxGm2O
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) June 9, 2025
За попередньою інформацією, уражено дві одиниці авіаційної техніки ворога (ймовірно, літаки МіГ-31 та Су-30/34).
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) June 9, 2025
To jednak nie wszystko. Tej samej nocy co najmniej dwa ukraińskie bezzałogowce dalekiego zasięgu zaatakowały zakłady rosyjskiej spółki państwowej WNIIR-Progress ABS Elektro w miejscowości Czeboksary w Republice Czuwaskiej (niecałe 970 km od granicy z Ukrainą). Atak miał spowodować rozległy pożar.
Zakład zajmuje się produkcją anten odbiorczych systemu nawigacji satelitarnej Kometa wykorzystywanych m.in. w bezzałogowych statkach powietrznych typu Gierań/Shahed czy zunifikowanych modułach szybowania i korekcji UMPK (Unificirowannyj Nabor Moduljej Planirownia i Korrekcji) do kierowanych bomb lotniczych i innego precyzyjnego uzbrojenia, w tym najnowszych pocisków manewrujących S8000 Banderol.
W związku z atakami ukraińskich bezzałogowców w Kazaniu, Niżnym Nowogrodzie, Saratowie i Tambowie wprowadzono ograniczenia dla lotnictwa cywilnego.
Уражено об'єкт ВПК, де виготовляли антени для Шахедів
У ніч на 9 червня, підрозділи Сил безпілотних систем ЗСУ, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, уразили потужності АТ "ВНИИР-Прогресс" ТОВ "АБС Електро“, що у місті Чєбоксари на території Чуваської республіки, рф. pic.twitter.com/DHm7STnZVW
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) June 9, 2025
Підтверджено ураження об’єкта щонайменше двома БпЛА та подальшу масштабну пожежу.
Результати ураження уточнюються.
Обмеження на роботу аеропортів (план "Ковер") застосувалися у Казані, Нижньому Новгороді, Саратові та Тамбові.
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) June 9, 2025
W nocy atak lotniczo-rakietowy przeprowadzili również Rosjanie. Zgodnie z informacją Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, przeciwnik wystrzelił łącznie 499 środków bojowych, z czego aż 479 udało się zneutralizować.
Użyte środki bojowe:
- 479 bezzałogowych statków powietrznych typu Gierań/Shahed i imitatorów dronów różnych typów z kierunków: Kursk, Orzeł, Millerowo, Szatałowo, Primorsko-Achtarsk w Rosji;
- 4 pociski aerobalistyczne/hipersoniczne Ch-47M2 Kindżał z kierunku obwodu tambowskiego;
- 10 pocisków manewrujących Ch-101 wystrzelonych ze z bombowców strategicznych znad obwodu saratowskiego;
- 3 pociski manewrujące Ch-22 z przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym;
- 2 pociski przeciwradiolokacyjne Ch-31P z przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym;
- 1 pocisk przeciwokrętowy Ch-35 Uran z Krymu.
Atak został odparty przez lotnictwo, wojska rakietowe obrony przeciwlotniczej, jednostki walki radioelektronicznej (WRE) i systemów bezzałogowych oraz mobilne grup przeciwlotniczych Sił Zbrojnych Ukrainy. Zneutralizowano 479 środków bojowych (292 zestrzelone, 187 rozbiło się), w tym 277 Gierań/Shahed i imitatorów zestrzelono, 183 rozbiło się, 19 trafiło w cele, a z pozostałych pocisków tylko jeden Ch-22 zaatakował cel. Atak był więc wyjątkowo nieudany.
ЗНЕШКОДЖЕНО 479 ЗАСОБІВ ПОВІТРЯНОГО НАПАДУ!https://t.co/1VvEi74Fdy pic.twitter.com/np93wQSb8s
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) June 9, 2025