W sobotę, 30 maja 2026, w Siemianowicach Śląskich, Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia, w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej, podpisała umowę ze spółką Rosomak z Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) na dostawy 48 specjalistycznych wariantów Kołowego Transportera Opancerzonego: 30 Wozów Ewakuacji Medycznej (WEM) oraz 18 Wozów Dowodzenia (WD).
Zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa, Rosomak
Umowę, finansowaną w ramach programu pożyczkowego SAFE (Security Action for Europe), podpisano w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, Pełnomocnika Rządu ds. Instrumentu na rzecz Zwiększenia Bezpieczeństwa Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej, wiceministra aktywów państwowych Konrada Gołoty, prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adama Leszkiewicza oraz przedstawicieli Agencji Uzbrojenia.
Dla województwa śląskiego przemysł zbrojeniowy staje się nowym kołem zamachowym. To tutaj mogą lokować się nowe firmy. Tutaj, nie tylko w przemyśle państwowym, ale także prywatnym, rodzą się nowe inicjatywy. Ten potencjał na Śląsku, w województwie śląskim, jest ogromny. Jest jednym z największych w Polsce. To bardzo ważny sygnał dla tego regionu – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umów na dostawy uzbrojenia dla Wojska Polskiego w Siemianowicach Śląskich.
Każdy element tego programu SAFE znajduje się w Planie Modernizacji Technicznej przygotowanym przez wojsko i Ministerstwo Obrony Narodowej. Każdy element wynika z potrzeb Sił Zbrojnych RP i procesu modernizacji armii. Nie z widzimisię żadnego polityka – ani w Brukseli, ani w Niemczech. Wynika wyłącznie z potrzeb polskiego wojska i konieczności jak najszybszej realizacji tych potrzeb – mówił szef MON.
Dzisiejszy dzień jest dniem obnażania kłamstw rzucanych pod adresem tego programu SAFE. (…) Będziemy to robić konsekwentnie. Na dzisiejszym dniu się nie skończy. Chcę was zapewnić, że będziemy w każdym z tych zakładów – w Poznaniu, Sanoku, Gdańsku, Gdyni, Siemianowicach Śląskich, Wieliczce, Laskowicach, Tarnowie i wielu innych miejscach. Będziemy prowadzić pozytywną kampanię odkłamującą wszystkie bzdury, banialuki i nieprawdy opowiadane o programie SAFE. (…) Wierzę, że budujemy najpiękniejszy kraj do życia na świecie. Że budujemy bezpieczną przyszłość dla naszych dzieci i wnuków. Że budujemy dobrą i silną gospodarkę, skuteczne i mądre społeczeństwo, odpowiedzialną Europę, która bierze na siebie większą odpowiedzialność, oraz bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. To jest filozofia i strategia państwa polskiego. Wszystkim tym, którzy się do tego przyczynili, wszystkim, którzy razem z nami realizują program SAFE bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję wszystkim, którzy od samego początku, aż do dziś wierzyli, że jesteśmy w stanie jako jedyne państwo w Europie przeprowadzić największy i najszybszy program modernizacji polskiej armii – zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
W ciągu trzech dni podpisaliśmy 62 umowy o wartości 120 miliardów złotych. (…) Dlaczego ten dzień jest tak ważny? Bo dzisiaj kończy się możliwość tak zwanych samodzielnych zakupów. Ale nie kończą się zakupy w polskim przemyśle zbrojeniowym. To kolejne kłamstwo, które próbowano nam wmówić. Przez najbliższe tygodnie będziemy podpisywać kolejne umowy, gdy partnerzy zagraniczni będą inwestować w polskim przemyśle zbrojeniowym. Tego wcześniej jeszcze nie było – podkreśliła z kolei Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Pełnomocnik Rządu do spraw Instrumentu na rzecz Zwiększenia Bezpieczeństwa Europy.
Rosomak-WEM, zamówione za ponad 500 mln zł netto, będą odpowiadać za ewakuację rannych, udzielanie pomocy medycznej i transport poszkodowanych z pola walki. Zostaną dostarczone do 2028.
Rosomak WD zamówione za równowartość ok. 400 mln zł netto, będą częścią składową Podstawowego Modułu Bojowego, tworzącego podsystem zapewniający możliwość autonomicznego prowadzenia działań operacyjnych batalionów czołgów K2GF i K2PL, jako pojazd towarzyszący – wóz dowodzenia.
Wozy dowodzenia zapewnią wsparcie procesów planowania, koordynacji oraz kierowania działaniami operacyjnymi. Zasadnicze wyposażenie teleinformatyczne wozów, zapewni bezpieczną wymianę informacji niejawnych poprzez dostępne media transmisyjne.. Dostawy zaplanowano na lata 2026-2030.
Zdjęcie: Agencja Uzbrojenia
Poprzednia umowa na Rosomak-WEM została zawarta 30 czerwca 2025 i dotyczyła dostawy 12 egzemplarzy wraz z pakietem szkoleniowym za ok. 261 mln zł brutto z dostawami do 2028.
Pierwotnie, w ramach pierwszych umów zostało pozyskanych 37 KTO Rosomak-WEM, które trafiły do jednostek wojskowych w latach 2008-2011, natomiast 1 grudnia 2022 zawarto umowę o wartości ok. 450 mln zł na dostawę kolejnych 29 egzemplarzy (odbiory rozpoczęto w grudniu 2024 i potrwają do 2026). Wraz z najnowszą umową, liczba pojazdów Rosomak-WEM w Wojsku Polskim wzrośnie do 108.
KTO Rosomak-WEM przeznaczony jest do zbiórki rannych z pola walki w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem i ich ewakuacji do rozwiniętych punktów opatrunkowych, a także do udzielania pierwszej pomocy medycznej, obejmującej zaopatrzenie ran i urazów oraz podtrzymanie i stabilizację podstawowych czynności życiowych przez załogę pojazdu.
KTO Rosomak-WEM wyposażony jest w system wspomagania załadunku noszy, instalację tlenową wraz z przepływomierzami i gniazdami tlenu, instalację elektryczną do zasilania urządzeń medycznych, podstawowy sprzęt ewakuacyjno-ratowniczy do udzielania pomocy medycznej, radiostację pokładową, system przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy, system obrony przed bronią masowego rażenia, system ostrzegania i przeciwdziałania, przyrządy obserwacyjne, a także urządzenia do odkażania i dezaktywacji.
Zdjęcie: Rafał Muczyński, MILMAG
Wozy Dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak są sukcesywnie dostarczane do Wojska Polskiego od 2018. Początkowo trafiły do Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód z dowództwem w Elblągu, a później także do 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz 16. Dywizji Zmechanizowanej. Poza niewielką partią WD Zawilec, Wojsko Polskie ma otrzymać w najbliższej przyszłości (dostawa w 2026) kolejną partię, dwunastu, WD Kroton bis, które zostały zamówione przez Agencję Uzbrojenia w grudniu 2023 roku.
W sobotnie popołudnie meldujemy się w #Rosomak @PGZ_pl. Tym razem dzięki finansowaniu z instrumentu #SAFE pozyskujemy od 🇵🇱 spółki istotne wsparcie dla batalionów czołgowych #K2GF I #K2PL – specjalistyczne Rosomaki:
– Wozy Dowodzenia,
– Wozy Ewakuacji Medycznej.📸 @MAPGOVPL pic.twitter.com/ednxP9M8cc
— Agencja Uzbrojenia (@AgencjaUzbr) May 30, 2026
🛡️ Rosomak na pierwszej linii wsparcia. Kolejna umowa w ramach #PolskaSAFE podpisana!
Rosomak S.A. dostarczy Siłom Zbrojnym RP 48 specjalistycznych pojazdów wsparcia na platformie KTO #Rosomak:
🚑 30 Wozów Ewakuacji Medycznej WEM
📡 18 Wozów Dowodzenia WDWEM będą wspierać… pic.twitter.com/hkDpAuwugF
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) May 30, 2026
🛑 Ostatni przystanek dzisiejszej trasy #PolskaSAFE: Siemianowice Śląskie i #ROSOMAK 💪
✍️ Rosomak S.A. podpisał z @AgencjaUzbr umowę na dostawę 30 Wozów Ewakuacji Medycznej #WEM oraz 18 Wozów Dowodzenia #WD na platformie KTO #Rosomak.
🚑 WEM będą odpowiadać za ewakuację… pic.twitter.com/TdJZdv8xIj
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) May 30, 2026
Czytaj także:
- SAFE: 60 mld złotych dla Huty Stalowa Wola
- SAFE: Pakiet umów w programach Narew i Wisła podpisany
- SAFE: Ponad 13,5 mld złotych dla PGZ na amunicję kalibru 155 mm
- Nowe systemy inżynieryjne i minowania narzutowego dla Sił Zbrojnych RP. Realizacja programu SAFE w Bydgoszczy
- SAFE: Umowy na Średnie Terminale Satelitarne i kolejne LOTR Kleszcz
- Dwa okręty hydrograficzne w ramach programu SAFE
- Grupa WB dostarczy Wojsku Polskiemu kolejne systemy bezzałogowe w ramach programu SAFE
- PSO Maskpol, Celtech i Jelcz z umowami w programie SAFE
- Pierwsze umowy w ramach programu SAFE na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisane






