Podczas zaplanowanych na 5-9 czerwca br. targów ILA Berlin Air Show, izraelska spółka IAI (Israel Aerospace Industries) po raz pierwszy zaprezentowała rakietowy pocisk aerobalistyczny Air LORA, będący rozwinięciem lądowego LORA.
Pocisk miał premierę drugiego dnia berlińskich targów, 6 czerwca. Jest rozwinięciem taktycznego pocisku balistycznego LORA (LOng Range Artillery) bazowania lądowego o deklarowanym zasięgu 430 km, który zadebiutował w siłach zbrojnych Azerbejdżanu w działaniach bojowych przeciwko Armenii podczas II wojny o Górski Karabach (wojny 44-dniowej), trwającej od 27 września do 10 listopada 2020. Został użyty 2 października 2020 podczas próby zniszczenia mostu drogowego w korytarzu laczyńskim łączącego Armenię z Górskim Karabachem.
Looks like yesterdays reported Long-Range Artillery Weapon System (LORA), a theater quasiballistic missile, was used in a Hi-Speed Penetrator mode, the bridge near Asagi Sus still stands despite reports of it being completely destroyed. CEP of 10 meters, one edge taken out. pic.twitter.com/RQaZzYYQQL
— Aurora Intel (@AuroraIntel) October 3, 2020
Na materiałach promocyjnych IAI, izraelskie F-16 są zdolne do przenoszenia dwóch pocisków Air LORA jednocześnie na węzłach podskrzydłowych. Jest to zatem funkcjonalny odpowiednik, używanych przez siły rosyjskie podczas trwającej wojny z Ukrainą, pocisków aerobalistycznych/hipersonicznych Ch-47M2 Kindżał (nieoficjalnie w kodzie NATO: Killjoy), które prawdopodobnie bazują na pociskach quasibalistycznych 9K720 Iskander-M (SS-26 Stone). I o ile wykorzystanie platformy powietrznej w postaci samolotów MiG-31K izdielije 06, Tu-22M3 czy Su-34, pozwoliło na zdublowanie zasięgu Kindżała w porównaniu do Iskandera-M do ok. 2000 km, to IAI nie podaje tego parametru dla Air LORA.
Analogiczne prace z uzbrojeniem tej klasy, ale dla bombowców strstegicznych H-6N, prowadzą od kilku lat Chiny.
Dwa pociski Air LORA pod skrzydłami izraelskiego F-16
Air LORA ma przenosić zamiennie dwa typy głowic bojowych: odłamkowo-burzącą oraz penetrującą. Pocisk jest naprowadzany za pomocą nawigacji satelitarnej i zliczeniowej (GNSS/INS) oraz czujnikiem z kamerą TV w fazie terminalnej.
Bazowy pocisk LORA ma 5,2 m długości, 624 mm średnicy i masę bojową 1,6 t. Przenosi 570-kg głowicę bojową odłamkowo-burzącą, kasetową lub penetrującą. Zasięg minimalny to 90 km, a celność to mniej niż 10 m. System był bezskutecznie oferowany w 2017 Polsce, a od 2023 jest promowany w Indiach, gdzie spółka BEL (Bharat Electronics Limited) podpisała protokół ustaleń (Memorandum of Understandings, MoU) z IAI w sprawie lokalnej produkcji LORA na podstawie licencji.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.