W czwartek, 5 czerwca 2025, Fryderyk Kapinos, poseł na Sejm z ramienia Prawa i Sprawiedliwości z okręgu rzeszowskiego poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych, że Agencja Uzbrojenia unieważniła postępowanie przetargowe na zakup 32 Wielozadaniowych Śmigłowców Wsparcia S-70i Black Hawk International, który negocjowano z PZL Mielec od niemal dwóch lat.
Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
PZL Mielec to dla naszego regionu firma strategiczna, zatrudniająca blisko 1600 osób, stanowiąca kluczowy element krajowego systemu bezpieczeństwa i obronności. Dlatego też z niepokojem przyjąłem informację od przedstawicieli „Solidarności” o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę Wielozadaniowych Śmigłowców Wsparcia S-70i przez Agencję Uzbrojenia i to bez wyjaśnienia przyczyn takiej decyzji.
Wspólnie z „Solidarnością” PZL Mielec oczekuję na dialog i transparentne działania ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej w tej sprawie. Zachęcam do zapoznania się z listem otwartym skierowanym do Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza – czytamy we wpisie posła Fryderyka Kapinosa na portalu społecznościowym Facebook.
Poseł opublikował decyzję z 23 maja br. w tej sprawie szefa Agencji Uzbrojenia gen. bryg. dr. Artura Kuptela skierowaną do prezesa zarządu i dyrektora naczelnego Polskich Zakładów Lotniczych (PZL) Mielec, Janusza Zakręckiego:
Zdjęcie: Agencja Uzbrojenia, Fryderyk Kapinos Poseł na Sejm RP via Facebook
Przypomnijmy, że procedura zakupowa, wówczas nieujawnionej liczby śmigłowców S-70i Black Hawk International została ogłoszona 21 czerwca 2023. Następnie, 22 sierpnia tego samego roku, ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ujawnił w wywiadzie dla mediów, że Agencja Uzbrojenia negocjuje z PZL Mielec (należącą do Lockheed Martin) zakup dwóch eskadr śmigłowców S-70i, a więc 32 egzemplarzy. Śmigłowce te miały trafić do Wojsk Aeromobilnych (Agencja Uzbrojenia negocjuje też z WSK PZL-Świdnik zakup 22 śmigłowców AW101 dla tej formacji – przyp. red).
Obecnie, w Wojsku Polskim jedynym użytkownikiem śmigłowców tego typu, w ramach Wojsk Specjalnych, jest Zespół Lotniczy Jednostki Wojskowej GROM. 19 listopada 2024 zakończono dostawy czterech wiropłatów, które dołączyły do czterech wcześniej użytkowanych. Wkrótce wiropłaty z tej puli trafią do Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych, która została sformowana 1 lutego 2023 w miejsce 7. Eskadry Działań Specjalnych (7. EDS), użytkującej śmigłowce Mi-17, w ramach Grupy Lotniczej.
AKTUALIZACJA
W piątek, 6 czerwca 2025, o godz. 14.30 w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, odbył się briefing prasowy Pawła Bejdy, sekretarza stanu w MON, gen. Wiesława Kukuły, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. dyw. pilota Cezarego Wiśniewskiego, zastępcy dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz gen. bryg. Artura Kuptela, szefa Agencji Uzbrojenia poświęcony śmigłowcom S-70i Black Hawk.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Poinformowano, że obecnie priorytetem dla resortu obrony jest zakup śmigłowców szkolno-bojowych, ciężkich śmigłowców transportowych oraz pokładowych.
Wbrew temu, co niektóre media piszą i co mówią niektórzy politycy z obecnej opozycji – nie zerwaliśmy żadnego kontraktu, jeżeli chodzi o śmigłowce S-70i. Zostało przeprowadzone postępowanie, które zostało zamknięte. Sytuacja geopolityczna, sytuacja na wschodzie – wojna na Ukrainie, to co w tej chwili kupuje Rosja, wyposażając swoje wojsko – oraz wszystko, co realizują nasze siły lotnicze podczas zadań wpiętych w system NATO, jest poddawane analizie przez Sztab Generalny WP, naszych lotników, specjalistów i ekspertów – powiedział podczas spotkania z mediami Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON.
W tej chwili Agencja Uzbrojenia realizuje ponad 400 już zawartych kontraktów na niebagatelną kwotę ponad 560 miliardów złotych. Równolegle toczą się również postępowania, które zakończą się podpisaniem kontraktów. Tych postępowań jest ponad 120. O kwocie nie mówię, dlatego, że toczą się w tej chwili rozmowy, dlatego też nie możemy rozmawiać o konkretnych sumach, ale to również są miliardy złotych, z czego duża część zostanie w polskiej gospodarce – w polskich zakładach przemysłowych – mówił wiceminister.
Zapewniam, że każda jedna złotówka podatnika jest przez nas odpowiedzialnie wykorzystywana. I chcę Państwu zagwarantować, że – po pierwsze – jako Agencja Uzbrojenia, jako Ministerstwo Obrony Narodowej, nadzór cywilny – będziemy realizować przede wszystkim to, o czym mówi nam wojsko, Sztab Generalny WP, eksperci i specjaliści. Po prostu stawiamy to, co było postawione na głowie – z powrotem na nogi. Krótko mówiąc, sprzątamy też pewien bałagan zakupowy, który powstał jeszcze za poprzedniego rządu. (…) Nie może być zerwane coś, co nie było podpisane – dodał.
Kolejne 15 lat transformacji Sił Zbrojnych zdefiniuje Programu Rozwoju na lata 2025–2039. W trakcie intensywnych prac nad jego opracowaniem oraz szeregu analiz, zdecydowaliśmy się na zmianę priorytetów dotyczących programów śmigłowcowych – a więc także zmianę priorytetów w zakresie nabywania poszczególnych platform. Celem tych zmian jest lepsze dopasowanie do wyzwań przyszłego pola walki. Wkrótce na polskiej ziemi wylądują samoloty F-35, śmigłowce AH-64, w eksploatacjach wejdą okręt Miecznik, a również uwzględnić dotychczasowe postępy, jakie mamy z nabywaniem nowoczesnej floty śmigłowcowej, którą już dzisiaj eksploatujemy w siłach zbrojnych. Powiem państwu, jakie są priorytety rozwoju platform śmigłowcowych które przyjęliśmy w nowym programie. Po pierwsze śmigłowce szkolno-bojowe. Po drugie wielozadaniowy morski śmigłowiec pokładowy. Po trzecie ciężki śmigłowiec transportowy na potrzeby wojsk lądowych i lotnictwa wojsk lądowych, po czwarte śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze SAR. Ponadto w tym programie widzimy również przestrzeń do nabycia platform związanych z operacjami specjalnymi. To jest dokładnie wielozadaniowy śmigłowiec operacji specjalnych, lekki śmigłowiec operacji specjalnych oraz widzimy również przestrzeń do nabycia wielozadaniowego śmigłowca wsparcia na potrzeby wojsk lądowych – dodał szef Sztabu Generalnego WP.
Agencja Uzbrojenia pracuje na podstawie planu rzeczowych i zadania tam wskazane są zadaniem dla szefa i ekspertów Agencji Uzbrojenia, jeżeli chodzi o wymiar realizacyjny. Priorytety o których dzisiaj usłyszeliśmy będą dawały światło na najbliższe dni, na najbliższe miesiące jeżeli chodzi o kierunki działań w obszarze lotnictwa śmigłowcowego – zaznaczył szef Agencji Uzbrojenia.
‼️W odpowiedzi na doniesienia o rzekomym zerwaniu umowy (której nie było) na śmigłowce S-70i #BlackHawk, informuję, że decyzja @AgencjaUzbr o zakończeniu procesu pozyskiwania wynikała z potrzeb Sił Zbrojnych, ustalonych przez Sztab Generalny Wojska Polskiego.@MON_GOV_PL
— Paweł Bejda (@pawelbejda) June 6, 2025
#Warszawa – Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej | Rozpoczął się briefing prasowy @pawelbejda sekretarza stanu w MON, gen. bryg. Artura Kuptela szefa @AgencjaUzbr, gen. @wieslawkukula, szefa @SztabGenWP oraz gen. dyw. pilota Cezarego Wiśniewskiego, zastępcy Dowódcy Generalnego… pic.twitter.com/DwK6JKJGM0
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 6, 2025
Wiceminister @pawelbejda: Zanim przejdę do istoty rzeczy, chciałbym Państwu powiedzieć, że w tej chwili Agencja Uzbrojenia realizuje ponad 400 już zawartych kontraktów na niebagatelną kwotę ponad 560 miliardów złotych. Równolegle toczą się również postępowania, które zakończą się… pic.twitter.com/SAR6lFpqFN
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 6, 2025
Wiceminister @pawelbejda: Chciałbym Państwu powiedzieć, że wbrew temu, co niektóre media piszą i co mówią niektórzy politycy z obecnej opozycji – nie zerwaliśmy żadnego kontraktu, jeżeli chodzi o śmigłowce S-70i. Zostało przeprowadzone postępowanie, które zostało zamknięte.… pic.twitter.com/VJB2Jg220n
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 6, 2025
Wiceminister @pawelbejda: Chciałbym też Państwa zapewnić, że każda jedna złotówka podatnika jest przez nas odpowiedzialnie wykorzystywana. I chcę Państwu zagwarantować, że – po pierwsze – jako Agencja Uzbrojenia, jako Ministerstwo Obrony Narodowej, nadzór cywilny – będziemy…
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 6, 2025
Wiceminister @pawelbejda: W wielu mediach czy wypowiedziach polityków pojawiają się informacje, że został zerwany kontrakt. Nie może być zerwane coś, co nie było podpisane. To jest pierwsza rzecz – było prowadzone oczywiście postępowanie, które zostało rozpoczęte jeszcze za… pic.twitter.com/5PQRsvetxD
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 6, 2025