We wtorek, 8 października 2024, niemiecka spółka Diehl Defence poinformowała o podpisaniu umowy z Ministerstwem Obrony Bułgarii na sprzedaż jednej baterii rakietowych zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM (Infra-Red Imaging System-Tail Surface Launched Medium Range) (FGM-148F Javelin dla Bułgarii).
Zdjęcia: Diehl Defence
Umowę podpisano w poniedziałek, 7 września, w siedzibie Urzędu do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) w Koblencji. Już w ubiegły czwartek dyrektor generalny Diehl Defence Helmut Rauch spotkał się z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem, ministrem obrony Atanasem Zaprjanowem i ambasadorem Niemiec w Bułgarii, Irene Marii Plank, aby omówić znakomitą współpracę w ramach europejskiej inicjatywy kolektywnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej European Sky Shield (ESSI) i dalsze działania.
Dzięki Bułgarii rodzina użytkowników systemu pocisków rakietowych IRIS-T powiększyła się do 20 państw, z których 9 korzysta z rozwiązań obrony powietrznej IRIS-T lub zdecydowało się na nie. Zakup systemu nie tylko stanowi ważny kamień milowy dla bułgarskiej obrony powietrznej, ale także dodatkowo wzmacnia inicjatywę ESSI, a tym samym przyczynia się do kompleksowej obrony powietrznej dla Europy i NATO. Należy tu wymienić m.in. Niemcy, Ukrainę, Łotwę i Estonię, a zainteresowanie zakupem wyrażają Słowenia i Litwa. Spoza tego obszaru zamówienie złożył Egipt.
Przypomnijmy, że 2 sierpnia br. bułgarski serwis informacyjny Mediapool informował, że w poprzednim tygodniu Ministerstwo Obrony Bułgarii złożyło w Zgromadzeniu Narodowym (parlamencie) wniosek o zakup baterii IRIS-T SLM za równowartość 356 184 633 BGN/182 114 311 EUR (wówczas 785,245 mln zł). W ramach opcji, resort przewiduje możliwość pozyskania pięciu kolejnych baterii IRIS-T SLM oraz jednej baterii systemu w wersji dalekiego zasięgu IRIS-T SLX. Jak wówczas informowano, Diehl Defence w przypadku szybkiego zawarcia umowy, jest gotowa rozpocząć dostawy w latach 2027-2028. Rozmowy w tej sprawie prowadzono w dniach 22-24 lipca br.
Bułgarskie wojska lotnicze (Voennovëzdušni sili, VVS) dysponują obecnie starzejącymi się zestawami obrony powietrznej produkcji sowieckiej/rosyjskiej: dalekiego zasięgu S-300PMU i S-200 Angara, średniego zasięgu S-75M3 Wołchow oraz krótkiego zasięgu S-125M Newa/Peczora i 2K12M Kub-M. Nie spełniają one jednak kompatybilności technicznej i operacyjnej w stosunku do wymagań NATO.
Zestaw/bateria systemu IRIS-T SLM składa się z kontenerowego taktycznego centrum dowodzenia (TOC) z systemem kierowania ogniem Airbus Defence Fortion IBMS-FS, radaru TRML-4D oraz trzech wyrzutni pocisków przechwytujących IRIS-T/TCV (Infra-Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) z zapalnikiem zbliżeniowym i uderzeniowym. Pozwala to na rażenie celów na dystansie do 40 km i na pułapie do 20 km. Jest to wydłużona wersja systemu IRIS-T SLS (Surface-Launched, Short-range).
IRIS-T SLX to ulepszona wersja o zasięgu do 80 km i pułapie do 30 km. Będzie on również wykorzystywał połączony radar i system naprowadzania w podczerwieni. Na berlińskich targach ILA 2024 Diehl Defence zaprezentowała model nowego pocisku rozwijanego dla IRIS-T SLX. W dalszej kolejności ma zostać zintegrowany także z IRIS-T SLM. Dyrektor programu IRIS-T w Diehl Defence Harald Buschek powiedział, że ten wariant będzie zdolny do zwalczania pocisków dalekiego zasięgu klasy stand-off i prawdopodobnie będzie gotowy do wdrożenia operacyjnego w ciągu około 4 lat. Zachowa również zdolność do zwalczania pocisków manewrujących i statków powietrznych.
The Bulgarian armed forces have procured the IRIS-T SLM ground-based air defence system by #DiehlDefence. With #Bulgaria, the IRIS-T user family has increased to 20 countries, of which 9 nations have IRIS-T air defence solutions in use or opted for them.#irist pic.twitter.com/lVQky6vbxy
— Diehl Defence (@DiehlDefence) October 8, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.