W piątek, 29 listopada 2024, niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że podpisała umowę wykonawczą z Ministerstwem Gospodarki i Innowacji Litwy ws. budowy na terytorium tego państwa zakładu produkcji amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm. Jest to bezpośredni wynik listu intencyjnego (Letter of Intent, LoI) w tej sprawie podpisanego 16 kwietnia br., a następnie protokołu ustaleń (Memorandum of Understandings, MoU) z 3 czerwca br., uzyskując status inwestycji strategicznej z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, co przyspieszyło kroki związane z budową.
Zdjęcie: Ministerstwo Gospodarki i Innowacji Litwy
Ze strony władz Litwy w uroczystości wzięli udział premier Ingrida Šimonytė, minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė oraz minister obrony Laurynas Kasčiūnas, a ze strony inwestora – dyrektor generalny Rheinmetall AG, Armin Papperger. Łącznie 180 mln EUR zostanie zainwestowanych bezpośrednio na Litwie, a w kraju powstanie około 150 miejsc pracy. Lokalne spółki i gospodarka zostaną w pełni zintegrowane z łańcuchem wartości.
Zakład o nazwie Litewskie Centrum Doskonałości Amunicji powstanie w miejscowości Bejsagoła (lit. Baisogala), położonej w okręgu szawelskim, w rejonie radziwiliskim, 31 km na północ od Kiejdan. Na działce o powierzchni 340 ha będzie realizowana produkcja naboi artyleryjskich razem z ich elaboracją ładunkiem wybuchowym. Zakład rozpocznie działalność w połowie 2026 roku, a po ukończeniu będzie w stanie produkować dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm rocznie.
Od pierwszego dnia dialog między rządem litewskim a Rheinmetall opierał się na wzajemnym zrozumieniu konieczności i pilności tego projektu. Jestem bardzo zadowolona, że dzisiaj ta współpraca umożliwiła rozpoczęcie budowy zakładu produkcji amunicji artyleryjskiej. Nasze potrzeby obronne, znaczenie możliwie najkrótszych łańcuchów dostaw i silne partnerstwo sojusznicze między Litwą a Niemcami podkreślają potrzebę utrzymania dynamiki, ponieważ nadal pracujemy w tym samym duchu współpracy, powiedziała premier Ingrida Šimonytė.
My w Rheinmetall jesteśmy bardzo wdzięczni za zaufanie, jakim obdarzyła nas Litwa. Naszym dążeniem w Rheinmetall jest i pozostaje bycie jednym z filarów krajowych i międzynarodowych systemów bezpieczeństwa. To długoterminowe partnerstwo z Litwą potwierdza to po raz kolejny, powiedział Armin Papperger, dyrektor generalny Rheinmetall AG.
W obliczu rosnących wyzwań w zakresie bezpieczeństwa musimy wyjść poza słowa i podjąć konkretne kroki w celu wzmocnienia zdolności obronnych naszego kraju. Wspierając projekty inwestycyjne na dużą skalę i umożliwiając lokalną produkcję amunicji, nie tylko zaspokajamy potrzeby w zakresie bezpieczeństwa narodowego, ale także zmniejszamy naszą zależność od broni pozyskiwanej z rynków międzynarodowych. Nie mam wątpliwości, że Litwa zmierza we właściwym kierunku i obiecujące jest, że globalni liderzy, tacy jak Rheinmetall, zdecydują się być częścią tego postępu, dodała minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė,
Utworzenie fabryki amunicji niemieckiej spółki zbrojeniowej Rheinmetall na Litwie ma znaczenie nie tylko w kontekście rozwoju przemysłu zbrojeniowego, ale także zaspokoi potrzeby naszych sił zbrojnych. Był to dość złożony proces, ale jestem zadowolony i wdzięczny moim kolegom, że dzięki wspólnym wysiłkom udało nam się osiągnąć porozumienie w sprawie tego historycznego i ważnego projektu dla naszego bezpieczeństwa narodowego, zauważył minister obrony Laurynas Kasčiūnas.
Niemiecka inwestycja na Litwie została objęta inicjatywą Zielony Korytarz dla dużych projektów, opracowaną przez Ministerstwo Gospodarki i Innowacji i uruchomioną w 2021. Ułatwia ona inwestorom i przyspiesza rozpoczęcie działalności na Litwie, nadając ich projektom status wagi państwowej i ustanawiając 0% stawkę podatku dochodowego od osób prawnych przez okres do 20 lat.
Rheinmetall AG rozbudowuje swoje moce produkcyjne. 19 lutego br. podpisano porozumienie z Ministerstwem ds. Strategicznych Gałęzi Przemysłu Ukrainy o powołaniu spółki joint venture, która zajmie się produkcją amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm na terytorium Ukrainy. Natomiast 12 lutego br., w niemieckim Unterlüß, w kraju związkowym Dolna Saksonia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod kolejny zakład produkcji amunicji tego typu.
Rheinmetall AG jest jednym z największych na świecie producentów amunicji. W ostatnich miesiącach Grupa dokonała już znaczących inwestycji w swoją sieć produkcyjną. Do 2025 roku Rheinmetall zamierza wyprodukować w swoich zakładach w Niemczech, Hiszpanii, Republice Południowej Afryki, Australii i na Węgrzech do 700 000 sztuk amunicji artyleryjskiej oraz 10 000 ton prochu.
Warto dodać, że na Litwie powstanie jeszcze jeden zakład zbrojeniowy. 23 września br. amerykańska spółka Northrop Grumman podpisała protokół ustaleń z Ministerstwami Finansów oraz Obrony Litwy ws. budowy na terytorium tego państwa zakładu produkcji amunicji średniokalibrowej 30 mm x 173 do armat automatycznych ATK Mk 44S Bushmaster II na kołowych, bojowych wozach piechoty Vilkas (GTK Boxer).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.