W poniedziałek, 19 lutego, niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że w sobotę, drugiego dnia 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zawarła porozumienie z Ministerstwem ds. Strategicznych Gałęzi Przemysłu Ukrainy o powołaniu spółki joint venture, która zajmie się produkcją amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm na terytorium Ukrainy (Nowy pakiet uzbrojenia niemieckiego dla Ukrainy ogłoszony w Monachium).
Protokół ustaleń (Memorandum of Understandings, MoU) został podpisany przez prezesa zarządu grupy Rheinmetall AG, Armina Pappergera i ukraińskiego ministra ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandra Kamyszina, w obecności Ambasadora Ukrainy w Berlinie, Ołeksija Makiejewa.
Nowa spółka, Ukraińskie Centrum Kompetencyjne ds. Amunicji (ang. Ukrainian Competence Center for Ammunition) będzie kontrolowana w 51% przez grupę Rheinmetall AG, a pozostałe 49% będzie należeć do partnerów ukraińskich. Celem jest produkcja kilkuset tysięcy sztuk amunicji kal. 155 mm rocznie, łącznie z ładunkami miotającymi. Aby to osiągnąć, partnerzy planują budowę i wspólną eksploatację nowego zakładu produkcyjnego. Jego lokalizacja i nazwa partnera przemysłowego z Ukrainy nie została podana.
Niedawno, bo 12 lutego, kanclerz Scholz wziął udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nowy zakład Rheinmetall AG w Unterlüß w Dolnej Saksonii, który od 2025 roku oprócz materiałów wybuchowych i komponentów artylerii rakietowej będzie produkował także amunicję artyleryjską (Niemcy: Rheinmetall AG buduje nowy zakład produkcji amunicji).
Popyt na amunicję w wielu krajach jest ogromny – przede wszystkim oczywiście w Ukrainie. Nasz zamiar powołania kolejnego wspólnego przedsięwzięcia podkreśla nasze wsparcie dla Ukrainy. To wspólne przedsięwzięcie w istotny sposób przyczyni się do zdolności kraju do samoobrony – a tym samym do bezpieczeństwa całej Europy – zadeklarował w sobotę Armin Papperger, prezes zarządu Rheinmetall AG.
Jak to ujął Papperger: Chcemy być skutecznym partnerem Ukrainy, pomóc odbudować niegdyś potężny przemysł obronny kraju i zapewnić Ukrainie autonomię w produkcji amunicji. Już dziś jesteśmy najważniejszym partnerem Kijowa w przemyśle obronnym. Obecnie realizujemy w imieniu Ukrainy projekty o wartości kilku miliardów euro, a niemal codziennie pojawiają się kolejne.
Rheinmetall to nie tylko jeden z największych na świecie producentów amunicji artyleryjskiej. Posiada również wiedzę i zdolności niezbędne do planowania, budowy i obsługi obiektów do produkcji amunicji.
W październiku 2023 roku Rheinmetall AG i ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe Ukraiński Przemysł Obronny JSC (UDI, dawniej UkrOboronProm) utworzyły w Kijowie pierwszą spółkę joint venture – Rheinmetall Ukraiński Przemysł Obronny LLC. W pierwszym kroku firma będzie zajmować się wsparcie technicznym i naprawami wozów bojowych, a później pojazdy opancerzone będą produkowane także w Ukrainie (Rheinmetall AG i Ukraiński Przemysł Obronny tworzą spółkę joint venture).
Rheinmetall, Europe’s largest ammunition maker, plans to open a new ammo plant in #Ukraine 🇺🇦. MoU to set up a JV has been signed in the presence of Oleksandr Kamyshin, Ukrainian Minister for Strategic Industries, and 🇺🇦ambassador S.E. Oleksii Makeiev during Munich Security… pic.twitter.com/lD5Qx9UOGT
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) February 17, 2024
Dotąd grupa Rheinmetall AG dostarczała Siłom Zbrojnym Ukrainy amunicję kal. 155 mm (a także inne rodzaje uzbrojenia i zaopatrzenia) na mocy umów z Federalnym Ministerstwem Obrony Niemiec. Ostatnie umowy w sprawie amunicji artyleryjskiej ogłaszano 18 grudnia 2023, 4 grudnia 2023, 10 października 2023 i 6 października 2023.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.