27 października br. niemiecka spółka MBDA Deutschland (część europejskiego konsorcjum MBDA) poinformowała, że wraz z Rheinmetall Waffe Munition (część niemieckiej grupy Rheinmetal AG) i marynarką wojenną Niemiec (Deutsche Marine) przetestowały demonstrator systemu wysokoenergetycznej broni laserowej (High-Energy Laser Weapon System, HELWS) na pokładzie fregaty rakietowej FGS Sachsen (F219), typu F124 Sachsen na akwenie Morza Bałtyckiego (Kolejne środki na niemiecką broń laserową).
Choć informacja prasowa została opublikowana teraz, to sam test miał miejsce 30 sierpnia br. u wybrzeżu poligonu w Putlos (Truppenübungsplatz Putlos) w Szlezwiku-Holsztynie. Obejmował atakowanie bezzałogowych statków latających (bsl) na bliskich i dalekich dystansach. Za całość od strony przemysłowej odpowiadała grupa robocza ARGE (ArbeitsGEmeinschaft) Hochenergielaser Marinedemonstrator.
Przygotowania do testu rozpoczęły się 17 czerwca br., gdy fregata weszła do Marinearsenal (MARs) w Kilonii, celem dostosowania do przenoszenia nowego rodzaju uzbrojenia. Objęły one usunięcie dwóch stelaży Mk 141 pod kontenery startowe łącznie 8 pocisków przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon. W ich miejsce na specjalnej ramie umieszczono kontener standardowy ISO 20-stopowy wraz z systemem wysokoenergetycznej broni laserowej.
Demonstrator lasera został oparty na technologii sprzężenia widmowego, a więc jest laserem światłowodowym o maksymalnej mocy wyjściowej 20 kW (z możliwością jej skalowania). Składa się z dwunastu takich samych modułów laserowych o mocy 2 kW każdy, których wiązki będą łączone w jedną za pomocą technologii siatki dielektrycznej. Technologia sprzężenia widmowego, w porównaniu ze sprzężeniem geometrycznym jest mniej złożona, wysoce modułowa i wykazuje potencjał wzrostu w klasie mocy wyjściowej do 100 kW.
Przyszły wysokoenergetyczny laserowy system broni dla Deutsche Marine będzie szczególnie odpowiedni do odpierania ataków bsl, rojów bsl lub łodzi motorowych w bliskiej lub dalszej odległości od okrętu nawodnego. Można go jednak skalować bardziej efektywnie i wykorzystać do niszczenia pocisków kierowanych lub pocisków moździerzowych.
Połączona faza integracji i testowania demonstratora rozpoczęła się w listopadzie 2021, a grupa robocza ARGE zakończyła je udanym testem fabrycznym (Factory Acceptance Test, FAT) w ośrodku testowym w Unterlüß. Następnie nastąpiła integracja demonstratora na fregacie w Kilonii. W lipcu odbyła się pierwsza kampania testowa w zatoce Eckernförder przed bazą Wehrtechnische Dienststelle 71 (WTD 71) w Surendorf. W ramach testów zweryfikowano działanie różnych czujników, w tym czujników elektrooptycznych (EO) i radaru. Ponadto przetestowano interakcję wszystkich komponentów i procesów całego łańcucha od wykrycia, poprzez namierzenie i śledzenie, aż po porażenie celu. Testy obejmowały szereg realistycznych scenariuszy. Całość nadzorowali przedstawiciele Urzędu do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr), a test został przeprowadzony przez zespół z WTD 71.
Daniel Gruber, kierownik projektu Naval Demonstrator w MBDA Germany i Dr. Markus Jung, szef ds. rozwoju broni energetycznej w Rheinmetall Waffen Munition, towarzyszyli kampaniom testowym z fregatą. Z myślą o fazie integracji i testów w przeszłości wyciągnięto pozytywne wnioski. Historyczne ostre strzelania z okrętu Deutsche Marine był szczególnym momentem dla wszystkich zaangażowanych. Zespół był w stanie zademonstrować pełną wydajność urządzenia.
Dobra współpraca między dwoma partnerami z grupy roboczej ARGE wniosła znaczący wkład w fakt, że byliśmy w stanie zintegrować w pełni funkcjonalny i wydajny demonstrator na fregacie – powiedział Gruber. Ścisła współpraca z dowódcą fregaty Sachsen umożliwiła nam bezpośrednią wymianę pomysłów z przyszłym użytkownikiem. Wiele sugestii marynarki wojennej zostało już uwzględnionych bezpośrednio lub zostanie wdrożonych w późniejszym rozwoju.
Dr. Thomas Baumgärtel, kierownik projektu ds. demonstratorów morskich w Rheinmetall Waffen und Munition, był zadowolony: Głównymi elementami demonstratora są absolutnie wysoka technologia. Chociaż opiera się to na latach badań we własnym zakresie podmiotów uczestniczących, wiele elementów systemu demonstratora zostało specjalnie opracowanych dla projektu i po raz pierwszy połączono je w tej formie. Biorąc pod uwagę niezwykle krótką fazę integracji tak złożonego systemu, jesteśmy niezmiernie dumni z dotychczasowych wyników i udanego procesu testowego. Imponująco dostarczony dowód przydatności efektorów HEL do ochrony jednostek morskich w bliskiej i dalszej odległości wynika ze wspólnych wysiłków wszystkich uczestników projektu ze strony przemysłu, sił zbrojnych i, oczywiście, marynarzy fregaty Sachsen.
Zarówno Doris Laarmann, szef działu laserów w MBDA Deutschland, jak i Alexander Graf, szef działu zarządzania programami broni energetycznej w Rheinmetall Waffen und Munition, podkreślili, że obecne testy stwarzają podstawowe warunki do wprowadzenia nowych systemów i możliwości broni laserowej w Bundeswehrze. Technologia ta dotyczy nie tylko marynarki wojennej. Przemysł przygotowuje systemy laserowe, które przyczyniają się do ochrony żołnierzy używanych w różnych zastosowaniach (Próby lasera przeciwlotniczego Rheinmetall dla Bundeswehry).
Testy wysokoenergetycznej broni laserowej będą kontynuowane do połowy 2023. W następujących kampaniach testowych demonstrator zostanie wykorzystany w innych scenariuszach. Pozwoli to na realizację działań na drodze do w pełni funkcjonalnej, działającej broni laserowej.
Podział udziałów pracy w ARGE Hochenergielaser Marinedemonstrator wygląda następująco: MBDA Deutschland jest odpowiedzialna za układ akwizycji i śledzenia celów, konsolę sterującą oraz połączenie demonstratora HEL z systemem dowodzenia i kontroli. Rheinmetall Waffen und Munition jest odpowiedzialny za system celowania, prowadzenie wiązki i kontener demonstratora, jak również mechaniczną i elektryczną integrację demonstratora na pokładzie fregaty Sachsen, a docelowo także źródła lasera wysokoenergetycznego wraz z jego obwodem.
Warto przypomnieć, że w 2015 i 2016 Deutsche Marine testowała na Morzu Bałtyckim na nieujawnionej jednostce pływającej wczesny demonstrator technologii Skyshield HEL Effector o mocy 30 kW przeciwko celom lądowym – były to pierwsze tego typu próby zrealizowane w Europie. Jego konstrukcję oparto o system obrony bezpośredniej Oerlikon Skyshield i lawetę 27-mm armaty automatycznej MLG 27. Następnie, w 2018, BAAINBw i Rheinmetall pomyślnie przetestowały w warunkach laboratoryjnych laser o mocy wyjściowej 20 kW. Rok później przetestowano już eksperymentalne urządzenie o mocy 100 kW (Postępy w niemieckim programie laserowym).