14 października niemiecka grupa Rheinmetall AG ujawniła wersję transportera opancerzonego TPz Fuchs z podwyższonym stropem przedziału transportowego w wariancie pojazdu ewakuacji medycznej. Został opracowany przez spółkę Rheinmetall Landsysteme w Kassel w kraju związkowym Hesja, gdzie ponad 40 lat temu opracowano pierwszy prototyp (40-lecie Fuchsów).
Niemiecka grupa Rheinmetall AG ujawniła wersję transportera opancerzonego TPz Fuchs z podwyższonym stropem przedziału transportowego. Będzie on współpracował z medykami pola walki, wyposażonymi w system żołnierza przyszłości IdZ-ES
Demonstrator jest prezentowany na kongresie organizacji pozarządowej Gesellschaft für Wehrmedizin und Wehrpharmazie w centrum wystawowym Rhein-Mosel-Halle w Koblencji w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, który potrwa do 15 października. Gesellschaft für Wehrmedizin und Wehrpharmazie skupia swoją działalność na rozwoju i wspieraniu wojskowej służby zdrowia i farmacji (Rheinmetall zmodernizuje niemieckie wozy rozpoznania skażeń).
Dzięki podwyższeniu stropu przedziału desantowego, kubatura jego wnętrza zwiększyła się do 12 metrów sześciennych, a wysokość z 1,26 do 1,60 m. Dzięki temu można w nim transportować czterech rannych żołnierzy (dwóch na leżąco i dwóch na siedząco). Powiększony przedział transportowy to także dodatkowe atuty dla innych wariantów TPz Fuchs. Ponadto, pojazd wyposażono w nowy system wizyjny złożony z kamer o zakresie 360 stopni, zwiększający świadomość sytuacyjną załogi, zarówno w dzień, jak i w nocy – rozwiązanie to zostało zaczerpnięte z bojowych wozów piechoty SPz Puma (SPz Puma wychodzi na prostą – miliard euro na modernizację).
Pojazd wyposażono w system architektury elektroniki GVA (Generic Vehicle Architecture), będącej standardem w NATO dla systemów operacyjnych. Pozwala on na integrację dodatkowych czujników i systemów uzbrojenia (w przypadku innych wariantów pojazdu), takich jak gogli rzeczywistości rozszerzonej STA (See Through Armor), pozwalając żołnierzom literalnie widzieć przez ściany z wnętrza pojazdu, wykorzystując czujniki umieszczone na zewnątrz kadłuba (Brytyjskie Spürpanzer Fuchs do modernizacji).
Niemiecka Bundeswehra użytkuje ponad 940 pojazdów rodziny TPz Fuchs, z czego 267 to najnowszy wariant 1A8. Do chwili obecnej zbudowano łącznie ponad 1600 pojazdów dla sił zbrojnych wielu państw w wersjach: bazowego transportera piechoty, dowódczej, walki radioelektronicznej, ewakuacji medycznej, rozpoznania pola walki, rozpoznania skażeń, wielozadaniowej czy rozminowywania dróg / Zdjęcia: Andreas Fischer, Rheinmetall AG
Ponadto, w analogiczny sposób jak w przypadku SPz Puma, załoga ulepszonego TPz Fuchs może prowadzić szyfrowaną łączność z medykami jednostek grenadierów pancernych systemu żołnierza przyszłości IdZ-ES (Infanterist der Zukunft-Erweitertes System). Otrzymają oni specjalny wariant systemu IdZ-ES ze zunifikowanym systemem dowodzenia i kontroli. Medycy przyszłości będą mieli dostęp do tych samych danych w sieciocentrycznym obiegu informacji na polu walki, co grenadierzy, których będą wspierać (System Panzergrenadier z SPz Puma gotowy).
Warto dodać, że ulepszony TPz Fuchs otrzymał też nowy, mocniejszy silnik wysokoprężny w układzie power packa, nową skrzynię rozdzielczą, nowy układ hamulcowy i cyfrowy układ elektryczny. Z kosmetycznych zmian, zauważalne też są nowe reflektory. Wszystkie te rzeczy poprawiają zdolności terenowe pojazdu i ułatwiają obsługę techniczną. Rozwiązania te pochodzą z eksportowego pakietu modernizacyjnego Fuchs 2 i w niemieckiej nomenklaturze wojskowej noszą wspólne oznaczenie Fuchs 1A8/1A8 Plus (Wsparcie eksploatacji TPz Fuchs 2).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.