W czwartek, 5 czerwca 2025, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych nagranie z bezzałogowego statku latającego, ukazujące zniszczenie jednej i uszkodzenie dwóch kolejnych transporterów-wyrzutni SPU 9P78-1 OTRK pocisków balistycznych krótkiego zasięgu 9K720 Iskander-M (w kodzie DIA/NATO: SS-26 Stone) w obwodzie briańskim.
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Systemy rakietowe Iskander trafione. Dziś jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy we współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy i innymi komponentami Sił Obronnych przeprowadziły atak rakietowy na rejon koncentracji pododdziału rosyjskich wojsk rakietowych.
Jednostka 26. Brygady Rakietowej wojsk rosyjskich z rejonu miasta Klińce, obwodu briańskiego Federacji Rosyjskiej, podjęła próbę ataku na jedną z ukraińskich miejscowości. Prawdopodobnie Kijów.
Dzięki skutecznemu rozpoznaniu i w wyniku skoordynowanej pracy Sił Zbrojnych i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, cele zostały skutecznie trafione. Jedna rosyjska wyrzutnia rakietowa eksplodowała, a dwie kolejne zostały najprawdopodobniej uszkodzone.
Skutki trafienia są wyjaśniane – czytamy w opisie nagrania wideo prezentującego destrukcję rosyjskiego systemu.
Do zdarzenia doszło w rejonie miejscowości Klińce w obwodzie briańskim, która jest położona 48 km na północ od granicy z Ukrainą i jej obwodem czernihowskim. Wiadomo, że wyrzutnie były załadowane pociskami balistycznymi 9M723K1 i ustawione na pozycjach startowych, a ich położone geograficzne wskazuje, że celem mógłby być Kijów (np. w odpowiedzi na spektakularną operację Pajęczyna i zaminowanie Mostu Krymskiego).
Wyrzutnie należały do 26. Brygady Rakietowej Czerwonego Sztandaru Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, która w czerwcu 2011 zakończyła przezbrajanie z systemu OTR-21 Toczka-U (indeks GRAU: 9K79; w kodzie DIA/NATO: SS-21 Scarab).
Zdjęcie: Witalij W. Kuźmin, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Co ciekawe, 10 marca 2022 Dowództwo Operacyjne Północ miało zniszczyć w obwodzie czernihowskim rosyjski dywizjon systemu 9K720 Iskander-M, co było pierwszą w historii utratą w działaniach bojowych.
Na początku czerwca br. Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR MO) informował, że obecnie Rosja dysponuje zapasem ok. 600 pocisków 9M723K1 do systemu Iskander-M, podczas gdy od początku wojny pełnoskalowej wystrzelono ich tysiące na cele wojskowe i cywilne w Ukrainie (przy czym wiele z nich zestrzelono; tylko ostatniej nocy wystrzelono jeden pocisk). Obecna, miesięczna produkcja wynosi 60-70 pocisków. Jeśli chodzi o wyrzutnie, to Wojska Lądowe FR dysponowały ok 150 egzemplarzami zgrupowanymi w czternastu brygadach rakietowych, podczas gdy Marynarka Wojenna (WMF) – kolejnymi 12 egzemplarzami.
Rakietowy pocisk balistyczny 9M72K1 ma 7,3 m długości, 0,92 m średnicy u podstawy, masę startową 3800-4020 kg, z czego 480-700 kg to głowica bojowa, konwencjonalna burząca, kasetowa, penetrująca lub paliwowo-powietrzna albo jądrowa. Zasięg rażenia systemu szacuje się na przynajmniej 860 km, na co wskazuje odnalezienie szczątków w Kazachstanie testowego pocisku, a nie jak Rosjanie wcześniej deklarowali – 500 km. W opracowaniu jest też wariant o wydłużonym zasięgu, nieformalnie oznaczony jako Iskander-1000.
Istnieje także wariant z pociskami manewrującymi Iskander-K oznaczony jako 9M728 (w kodzie DIA/NATO SSC-7 Screwdriver) systemu Nowator R-500 o zasięgu, oficjalnie, 490 km. Zachód nie wyklucza, że pociski te wywodzą się z morskich 3M-14 systemu Kalibr-NK, dlatego zasięg może być znacznie większy (2000-2500 km).
Уражено установки ОТРК "Іскандер"
Сьогодні підрозділи Збройних Сил України, у взаємодії зі Службою безпеки України та іншими складовими Сил оборони, завдали ракетного удару по району зосередження підрозділу ракетних військ рф. pic.twitter.com/0Q349kFVdm
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) June 5, 2025