22 września japoński dziennik The Japan Times poinformował, że mianowany 16 września na premiera Japonii, Yoshihide Suga z Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD), zapowiedział kontynuację polityki zbrojeniowej swojego poprzednika, Shinzō Abe. Kancelaria premiera poinformowała o przygotowaniu wniosku o zwiększenie wydatków obronnych Japonii w roku fiskalnym 2021 do 5,4 bln JPY (196,95 mld zł). Będzie siódmy rok z rzędu ze wzrostem wydatkowania (Pierwszy japoński KC-46, 2020-09-18).
W nowym budżecie obronnym, ministerstwo obrony Japonii będzie starało się o m.in. kolejne fundusze na planowany zakup aż 105 samolotów wielozadaniowych F-35 Lightning II i rozwój krajowego programu samolotu następnej generacji F-X. / Zdjęcie: Lockheed Martin
Za czasów poprzedniego premiera Shinzō Abe, budżet obronny na 2020 rok fiskalny (począwszy od marca) wynosił 5,31 bln JPY (193,66 mld zł). Plan zarezerwowania na ten cel jeszcze wyższej kwoty w kolejnym roku pojawił się w czasie obaw ekonomistów o kondycję japońskiej gospodarki, która z czołowych potęg ekonomicznych najpoważniej odczuła skutki pandemii COVID-19. Dług publiczny kraju przekroczył bowiem 1100 bln JPY (40,119 bln zł), czyli ok. 250% PKB. W bieżącym roku fiskalnym ma wzrosnąć o kolejne 90 bln JPY (3,28 bln zł) (Boeing i MHI zmodernizują F-15J). (Boeing i MHI zmodernizują F-15J, 2020-07-30).
Resort obrony do końca września wystąpi z wnioskiem budżetowym do ministerstwa finansów, który będzie obejmował finansowanie nowych sfer zainteresowania, w tym cyberprzestrzeni i przestrzeni kosmicznej, w związku ze zwiększoną aktywności w tym zakresie ze strony Chin i Rosji. W ostatnim czasie powołano także nową jednostkę do prowadzenia walki radioelektronicznej (WRE) (Powstaną Kosmiczne Siły Samoobrony Japonii?, 2020-05-19).
Nowa jednostka Lądowych Sił Samoobrony (Rikujō Jieitai), której siedziba znajduje się w bazie Asaka, położonej między Tokio i prefekturą Saitama, została powołana do blokowania ataków przeciwnika za pomocą fal elektromagnetycznych, które mogą zakłócać działanie radiostacji, sygnału GPS i paraliżować siły zbrojne. Resort będzie również starał się o kolejne fundusze na planowany zakup samolotów aż 105 samolotów wielozadaniowych F-35 Lightning II i rozwój krajowego programu samolotu następnej generacji F-X (Ponad setka F-35 dla Japonii, 2020-07-10, Zwrot akcji w japońskim programie F-X, 2020-03-29).
Według prof. Stephena Nagy z International Christian University w Tokio wniosek ministerstwa obrony o kolejny niewielki wzrost wydatków na obronność odzwierciedla zmieniające się rozumienie wyzwań bezpieczeństwa, przed którymi stoi Japonia, oraz narzędzi, które chce nabyć, aby złagodzić te wyzwania.
Japońscy planiści uznali, że przyszłe konflikty zbrojne będą toczyć się nie tylko na tradycyjnym polu walki, czyli na lądzie, morzu i przestrzeni powietrznej, ale także w kosmosie i cyberprzestrzeni, obejmując widmo elektromagnetyczne (Nowe zamówienia japońskiej armii, 2020-05-13).
Według Nagy, planowany japoński wzrost wydatków obronnych nie jest stosunkowo wysoki, w porównaniu z państwami sąsiadującymi. Wskazał na proponowany przez resort obrony Korei Południowej wzrost o 6,1% rocznie w latach 2021-2025, wzrost o 10,2% na Tajwanie w przyszłym roku i wzrost o 6,6% w Chinach w tym roku.
Co ciekawe, nie jest jasne jakie środki zostaną przeznaczone na alternatywę dla dwóch zestawów lądowego systemu przeciwrakietowego Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS), których budowę wstrzymano w połowie czerwca br. Japoński rząd miał poinformował USA, że alternatywnym rozwiązaniem byłaby budowa wyspecjalizowanych okrętów do tej roli, albo po prostu większej liczby niszczycieli rakietowych wyposażonych w System Walki Aegis BMD (Ballistic Missile Defense System). Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona do końca roku kalendarzowego (Japonia wstrzymuje budowę Aegis Ashore, 2020-06-15, Wodowanie japońskiego niszczyciela Maya, 2018-07-31).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.