W poniedziałek, 7 sierpnia br., zastępca sekretarza US Army ds. zakupów, technologii i logistyki Douglas R. Bush poinformował na konferencji prasowej, że pierwsza partia z 31 obiecanych przez prezydenta Joe Bidena amerykańskich czołgów M1A1 Abrams została zatwierdzona do wysłania do Ukrainy, gdzie trafią we wrześniu.
Zdjęcie poglądowe: Cpl. Shannon Kroening, USMC
Ostatni element pakietu został oficjalnie zaakceptowany przez rząd i zakład produkcyjny w weekend. Więc są gotowe – powiedział Bush. Przez kilka miesięcy pojazdy przechodziły remonty generalne w zakładach Joint Systems Manufacturing Center w Lima, w stanie Ohio, należących do producenta Abramsów, spółki General Dynamics Land Systems (GDLS).
Chociaż same czołgi są gotowe do wysłania, ostatnie przygotowania dotyczą pakietu amunicji, części zamiennych, cystern paliwowych i zaplecza naprawczego – powiedział Bush. Więc to nie tylko czołgi.
Celem jest sformowanie batalionu czołgów wczesną jesienią, choć Bush nie podał konkretnej daty. Niemniej, 27 lipca br. amerykański magazyn Politico, powołując się na sześć osób zaznajomionych z tematem (urzędnik Departamentu Obrony, urzędnik administracji Białego Domu, przedstawiciel przemysłu, doradca Kongresu i dwie inne osoby zaznajomione z rozmowami z Ukraińcami), podał, że czołgi trafią do Ukrainy we wrześniu. Wcześniej mają trafić do Niemiec w sierpniu.
🇺🇸U.S. Prepares to Send First Batch of Abrams Tanks to Ukraine.
The U.S. has officially certified the transfer of the first batch of M1A1 Abrams tanks to Ukraine, which will be delivered in September. The total number of tanks is 31, which is enough for one Ukrainian tank… pic.twitter.com/ud8LqGJlgx
— Intel Drop (@IntelDrop_) August 7, 2023
Podczas osobnego briefingu prasowego rzecznik Departamentu Obrony gen. Pat Ryder powiedział, że nie ma harmonogramu podejmowania decyzji, czy Ukraina również otrzyma amunicję czołgową ze zubożonym uranem.
W tej chwili nie mam nic do przekazania, żadnych ogłoszeń dotyczących jakiegokolwiek rodzaju amunicji do czołgów – powiedział gen. Ryder.
Przypomnijmy, że takową amunicję, ale do czołgów 14 czołgów FV4034 Challenger 2, dostarczyła Wielka Brytania, co wywołało ostry sprzeciw Kremla.
O rychłym rozpoczęciu szkoleń około 200 ukraińskich żołnierzy w Niemczech na czołgi M1A1 Abrams informowano 15 maja br. Standardowo 12-tygodniowy program szkoleniowy został skrócony do 3 tygodni, tak aby cały proces zakończył się do schyłku lata.
U.S. expects to begin delivering Abrams tanks to Ukraine in September
The plan is to send a handful of Abrams tanks to Germany in August, where they will undergo final refurbishments. Once that process is complete, the first batch of Abrams will be shipped to Ukraine the… pic.twitter.com/afkVF1BnsU— Lew Anno Suport #Ukraine 24/2-22 (@anno1540) July 27, 2023
21 marca br. telewizja CNN informowała, że dostawy czołgów zostaną przyspieszone, ale dzięki temu, że będą to starsze M1A1, a nie pierwotnie obiecane 25 stycznia br. nowsze M1A2 Abrams. Argumentowano, że dostawy M1A2 wymagałyby albo budowy nowych czołgów w tym standardzie albo przebudowy/modernizacji starszych co wydłużyłoby czas oczekiwania przez Kijów. Oprócz tego M1A2 jest bardziej złożony od M1A1 w zakresie m.in. systemu kierowania ogniem, co wymagałoby dłuższego procesu szkoleniowego.
Wiadomo też, że będą to wozy ze 120-mm armatą gładkolufową M256, a więc być może w wersji M1A1FEP (Firepower Enhancement Package), wcześniej należących do Korpusu Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC), a których 116 zostało zakupionych przez Polskę (z puli 403 wozów) albo M1A1SA (Situational Awareness) z zasobów US Army.
Wsparcie dla Ukrainy
W kwestii dalszego wsparcia dla Ukrainy, Douglas R. Bush powiedział, że US Army jest zaangażowana w utrzymywanie zapasów sprzętowych i amunicyjnych wystarczających do szkolenia i gotowości bojowej, jednocześnie wspierając naszego sojusznika, Ukrainę, tym, czego potrzebują, pracując jako część międzynarodowego zespołu, aby upewnić się, że tak się stanie.
W sumie Stany Zjednoczone przeznaczyły dla Ukrainy ponad 43,7 mld USD (175,42 mld zł) na pomoc wojskową od początku prezydentury Joe Bidena, w tym ponad 43 mld USD (172,61 mld zł) od 24 lutego 2022 (pełna lista pomocy wojskowej TUTAJ). Najnowszy pakiet uzbrojenia został ogłoszony 25 lipca br.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie, USA zwiększyły produkcję kluczowej amunicji artyleryjskiej wykorzystywanej przez Siły Zbrojne Ukrainy w celu zapewnienia przygotowania artyleryjskiego operacji kontrofensywnych i obrony swojego terytorium przed rosyjskimi siłami inwazyjnymi. Bush powiedział, że USA produkują obecnie nowe pociski artyleryjskie w tempie 24 000 sztuk miesięcznie i są na dobrej drodze do wzrostu tempa produkcji do ponad 80 000 pocisków miesięcznie w 2024. Zespół (przemysłowy) ma się świetnie – powiedział Bush. Modernizujemy naszą bazę przemysłową, zwiększamy produkcję.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.