W poniedziałek, 25 listopada 2024, Departament Obrony Australii poinformował o wyborze ofert japońskiej spółki Mitsubishi Heavy Industries (MHI) i niemieckiej Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) do kolejnego etapu programu budowy fregat rakietowych ogólnego przeznaczenia o kryptonimie SEA 3000. Jednocześnie odrzucono oferty z Korei Płd. i Hiszpanii.
Grafiki: Departament Obrony Australii
Japończycy zaoferowali fregaty wielozadaniowe typu 30FFM Mogami, natomiast Niemcy MEKO A-200 (Mehrzweck-Kombination). Wśród odrzuconych propozycji są projekt ALFA3000 (Avante 2200) hiszpańskiej spółki Navantia oraz Daegu FFX Batch II/III zaoferowane przez koreańskie Hanwha Ocean i Hyundai Heavy Industries. Oferty przedłożono do 24 maja br.
Decyzja o wyborze jednego dostawcy ma zapaść w 2025. Budżet programu to 10 mld AUD (26,81 mld zł). W planach jest budowa maksymalnie 11 okrętów, które w przyszłości wypełnią lukę po fregatach rakietowych typu Anzac projektu MEKO 200 ANZ (pierwszą z nich wycofano 20 maja br.). Uzupełnią budowane (w końcu) fregaty rakietowe typu Hunter (zamiast 9 wcześniej planowanych) oraz trzy niszczyciele rakietowe typu Hobart.
Wśród wymogów taktyczno-technicznych w programie SEA 3000, zatwierdzonych w ramach nowego planu modernizacji technicznej królewskiej australijskiej marynarki wojennej (Royal Australian Navy, RAN), który opublikowano 19 lutego 2024, jest wyporność rzędu od 3000 t do 5000 t (dla porównania typ Anzac to 3600 t) oraz liczba komór uniwersalnych wyrzutni pionowego startu określono na 16 (dwa razy więcej niż Anzac). Okręty miałyby zabierać na pokład jeden śmigłowiec morski. Oczekuje się, aby budowa pierwszego rozpoczęła się w 2026 z dostawami do 2030.
Jak poinformowano, rząd federalny premiera Anthony’ego Albanese’a zainwestuje do 55 mld AUD w ciągu dekady, w tym do 10 mld AUD na fregaty ogólnego przeznaczenia, jako część planu, który ponad dwukrotnie zwiększy wielkość floty bojowej RAN w porównaniu z planem poprzedniego rządu.
Głównymi zadaniami nowych okrętów będzie zwalczanie okrętów podwodnych i obrona przeciwlotnicza/przeciwrakietowa na ograniczonym dystansie w celu zabezpieczenia morskich szlaków handlowych i północnych podejść do Australii. Pierwsze trzy okręty mają zostać zbudowane przez dostawcę u siebie, podczas gdy kolejne powstaną w nowej państwowej stoczni w Henderson, w Australii Zachodniej, w ramach planu inwestycyjnego o nazwie Henderson Defence Precinct, będącego częścią porozumienia strategicznego AUKUS, pomiędzy Australią, Wielką Brytanią i USA. Zakłada się, że w Henderson powstanie około 10 000 miejsc pracy.
Wicepremier i minister obrony Richard Marles powiedział:
Rząd Alabanese zobowiązuje się do zapewnienia, że nasza Marynarka Wojenna będzie wyposażona w większą i bardziej skuteczną flotę okrętów nawodnych, a program fregat ogólnego przeznaczenia jest kluczowym aspektem tego. Przyszła flota Marynarki Wojennej będzie stanowić największą liczbę okrętów nawodnych od czasów II wojny światowej i będzie integralną częścią zapewnienia bezpieczeństwa naszych morskich linii komunikacyjnych i handlu morskiego. Wyrażamy wdzięczność Niemcom, Japonii, Republice Korei i Hiszpanii za ich wysiłki na rzecz wsparcia tej działalności. Postrzegamy ich zaangażowanie w ten proces jako odzwierciedlenie silnych relacji między naszymi państwami. Doceniamy niezwykłe osiągnięcia każdej z tych firm w zakresie produkcji platform uznanych przez niezależny zespół analityczny za najlepsze w swoim rodzaju.
Minister przemysłu obronnego i dostaw zdolności Pat Conroy dodał:
Ten program jest realizowany w szybkim tempie, aby zapewnić Marynarce Wojennej wyposażenie w okręty, których potrzebuje, aby zapewnić bezpieczeństwo Australijczykom. Szybka, przyspieszona praca nad programem fregat ogólnego przeznaczenia do tej pory stanowi podstawę kolejnych etapów zakupu, aby zapewnić dostarczenie tej zdolności w tej dekadzie, zapewniając naszej Marynarce Wojennej zwiększone możliwości zwalczania okrętów podwodnych i walki przeciwlotniczej.
Wideo: Departament Obrony Australii
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.