1 maja br. amerykańska spółka Northrop Grumman przekazała informację dowództwa rodzimych wojsk lądowych (US Army), że Zintegrowany System Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS) osiągnął status wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability, IOC). Co istotne, drugim użytkownikiem systemu po USA, jest Polska.
Załadunek elementów systemu IBCS na pokład samolotu transportowego C-5M Super Galaxy podczas ćwiczeń / Zdjęcie: US Army
Status IOC oznacza, że system ICBS może trafiać do jednostek liniowych sił zbrojnych USA oraz eksporterów (obecnie tylko Polska). Jest to kolejny sukces programu realizowanego przez Northrop Grumman, po decyzji Departamentu Obrony USA z 14 kwietnia br. o zgodzie na rozpoczęcie produkcji wielkoseryjnej (Full Rate Production, FRP) elementów systemu IBCS w wersji Increment 3.
W US Army IBCS będzie stanowił podstawę Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense, IAMD).
IBCS odgrywa wiodącą rolę w strategii modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej US Army, ponieważ jego zdolność do integracji czujników wielodomenowych w celu tworzenia połączonych sieci danych o jakości ognia pozwala użytkownikami szybko zdecydować się na najlepszy efektor do obrony przed nadchodzącymi zagrożeniami, powiedziała Rebecca Torzone, wiceprezes i dyrektor generalny działu Combat Systems and Mission Readiness w Northrop Grumman. Dzięki dojrzałym, sprawdzonym i gotowym możliwościom IBCS przekształca i rozszerza przestrzeń pola walki dla USA i jej sojuszników – dodała.
Wcześniej, w ramach produkcji małoseryjnej (Low Rate Initial Production, LRIP) za równowartość 1,4 mld USD wyprodukowano zestawy IBCS w wersji Increment 2 do służby doświadczalnej w ramach fazy IOT&E (Initial Operational Test and Evaluation) dla amerykańskich wojsk lądowych (US Army), które poprzedziły testy siedmiu zestawów prototypowych w ramach fazy (Engineering and Manufacturing Development, EMD) oraz pierwsze dwa zestawy dla Polski w ramach I etapu programu obrony powietrznej średniego zasięgu o kryptonimie Wisła (dwóch baterii systemu IBCS/Patriot), jak i integracji ich z zestawami krótkiego zasięgu Narew (choć Polska Grupa Zbrojeniowa proponuje polski system klasy C2; nie można wykluczyć w przyszłości integracji z systemem krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu Pilica+). Ostatnie dwie próby US Army miały miejsce w listopadzie 2022.
Sercem systemu IBCS jest kabina stanowiska dowodzenia i kierowania walką EOC (Engagement Operations Center) i składa się się z trzech elementów: C-OPS (Current Operations IBCS EOC), E-OPS (Engagement Operations IBCS EOC) oraz F-OPS (Future Operations IBCS EOC).
Zadaniem C-OPS jest monitorowanie i kontrolowanie aktualnych działań własnych jednostek, natomiast E-OPS zajmuje się przechwytywaniem pojawiających się zagrożeń. Z kolei F-OPS posłuży do planowania przyszłych działań własnych jednostek i będzie wykorzystywane na szczeblu dowództwa dywizjonu.
Polskie kabiny EOC (C-OPS i E-OPS) będą transportowane za pomocą TS DOW (Transporter Kabin Dowodzenia i Kierowania) z ramą podkontenerową. Uzupełnieniem są stanowiska operatorskie w namiotach ICE (Integrated Collaborative Environment; docelowo zostaną zastąpione przez kontenery) wraz z wyposażeniem dodatkowym (m.in. serwerowniami w kontenerach S-280) i 12 radioliniami w ramach zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network) na przyczepach.
Warto dodać, że zgodnie z wymogami Wojska Polskiego, kabiny EOC są szczelne elektromagnetycznie, a amerykańskie testy z lipca 2021 wykazały pełną zdolność do działania w warunkach silnych zakłóceń elektromagnetycznych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.