W poniedziałek, 9 czerwca 2025, Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli oficjalną wizytę w Malezji. Następnie odwiedzą też Singapur. Prezydent spotka się m.in. z najważniejszymi politykami obu państw – Premierem Malezji oraz Prezydentem i Premierem Singapuru, weźmie też udział w otwarciu Forum Biznesu Polska–Singapur.
Zdjęcia: Marek Borawski, Kancelaria Prezydenta RP
Prezydent Duda udaje się do Malezji i Singapuru by wzmocnić relacje między tymi krajami i Polską oraz by ułatwić w przyszłości dostęp do tamtych rynków polskim przedsiębiorcom, a także, by zachęcić biznes z Malezji i Singapuru do inwestowania w Polsce – powiedział Szef Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski.
Minister przekazał, że podczas rozmowy z malezyjskimi politykami zostanie poruszony temat przygotowania swoistej mapy drogowej rozwoju wzajemnych stosunków między oboma krajami.
Zaznaczył, że głównym celem wizyty Prezydenta w Azji Południowo–Wschodniej nie jest podpisywanie umów gospodarczych czy politycznych, ale tworzenie klimatu korzystnego do rozwoju wzajemnych stosunków i dla zagranicznych inwestycji w Polsce.
We wtorek Prezydent Duda spotka się w Kuala Lumpur z Premierem Malezji Anwarem Ibrahimem. Zaplanowane są rozmowy w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji oraz spotkanie z mediami.
Prezydent odwiedzi również jednostkę wojskową 2. Regimentu Królewskiego Korpusu Pancernego w Port Dickson. Minister Kolarski przypomniał m.in., że Malezja kupiła w Polsce 48 czołgów PT-91M Pendekar i prawdopodobnie planuje ich modernizację. Wozy te są używane przez 11. Pułk Czołgów Królewskiego Korpusu Pancernego Malezji.
W środę Andrzej Duda wygłosi wykład na Uniwersytecie Malaya w Kuala Lumpur, który jest najstarszą malezyjską instytucją szkolnictwa wyższego. Obecnie UM zatrudnia ponad 2300 wykładowców; w roku akademickim 2024/2025 na UM kształci się ponad 36 tys. studentów.
Szef BPM zapowiedział, że wykład Prezydenta będzie poświęcony relacjom Polski i Malezji oraz prezentacji polskiego stanowiska dotyczącego polityki globalnej.
W czwartek i piątek Prezydent z Małżonką będą składać wizytę oficjalną w Singapurze.
W Singapurze – zaznaczył Wojciech Kolarski – rozmowy będą dotyczyły właśnie inwestycji, współpracy w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego, nowych technologii, dystrybucji produktów rolno–spożywczych na cały region, logistyki, a także sektora obronnego.
Singapur to drzwi do całej Azji, państwo, które jest potęgą handlową. Obecność tam oznacza też obecność polskich firm na globalnym rynku, stąd też planowane wizyty w siedzibach niektórych ważnych firm. Jedna z nich jest potentatem w przemyśle obronnym – wskazał Szef BPM.
W czwartek Andrzej Duda odwiedzi spółkę ST Engineering, gdzie obejrzy prezentację sprzętu wojskowego. ST Engineering to globalne przedsiębiorstwo działające na rynku technologii obronnych, także w segmentach: lotnictwa, inteligentnych miast, obrony i bezpieczeństwa publicznego.
Również w czwartek Para Prezydencka spotka się z Prezydentem Singapuru Tharmanem Shanmugaratnamem i jego Małżonką. Odbędą się rozmowy plenarne delegacji obu krajów. Później zaplanowana jest wypowiedź polskiego Prezydenta dla mediów.
Wieczorem w Narodowym Ogrodzie Orchidei przewidziana jest ceremonia nadania orchidei imienia Prezydenta RP i Małżonki, a następnie spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii. W piątek Prezydent Duda weźmie udział w otwarciu Forum Biznesu Polska–Singapur How to reach economic success in turbulent times: Poland – Singapore high level business roundtable.
Następnie odwiedzi siedzibę PSA International – globalnego operatora portów morskich PSA International, gdzie będzie uczestniczył w prezentacji działalności firmy i spotka się z jej kierownictwem. PSA International to jeden z największych operatorów portowych na świecie, który w swoim portfolio posiada ponad 70 terminali morskich, kolejowych i śródlądowych. Kolejnym punktem wizyty będzie spotkanie z Premierem Singapuru Lawrencem Wongiem i plenarne rozmowy delegacji obu krajów.
PT-91M Pendekar / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Malezji
Komentarz MILMAG
Przypomnijmy, że 25 marca 2024 Ministerstwo Obrony Malezji informowało o planach modernizacji LEP (Life Extension Program) wszystkich 48 czołgów PT-91M Pendekar, dostarczonych w latach 2007-2009 przez Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy.
Były wdrażane etapami w latach 2007-2011 w ramach 11. Pułku Czołgów Królewskiego Korpusu Pancernego (Rejimen ke-11 Kor Armour DiRaja) wraz z 6 wozami zabezpieczenia technicznego WZT-4 (WZT-91M), 5 mostami szturmowymi PMC Leguan (PMC-91M), 5 maszynami inżynieryjno-drogowych MID-M (MID-91M) i 1 pojazdem do szkolenia kierowców SJ-09. Obecna umowa z Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy na wsparcie eksploatacji i dostawy części zamiennych wygasa we wrześniu 2025.
Do rozwiązania są problemy związane z przekładniami hydrokinetycznymi Renk France ESM 350M i komponentami elektronicznymi dalmierza laserowego działonowego GLRF oraz systemu kierowania ogniem Sagem Savan-15. Oczekuje się, że modernizacja LEP czołgów zostanie przeprowadzona w ramach 12. Planu Malezyjskiego (RMKe 12) w latach 2021-2025 lub 13. Planu Malezyjskiego (RMKe 13) w latach 2026-2030.