30 września 2024. Pierwszy dzień oficjalnej wizyty w Republice Korei pod przewodnictwem wiceministra Pawła Bejda rozpoczął się od spotkania z ministrem Seok Jonggun, kierującym urzędem zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration). Minister odpowiedzialny za kluczowe projekty związane z koreańską polityką obronną odegrał istotną rolę w rozmowach dotyczących współpracy z Polską w zakresie modernizacji i rozwoju sił zbrojnych (Nowe dostawy ciężkiego uzbrojenia z Korei Południowej).
Podczas bardzo konstruktywnego dialogu obie strony omówiły stan realizacji najważniejszych programów zbrojeniowych, nad którymi wspólnie pracują Polska i Korea Południowa. Jednym z kluczowych tematów spotkania była produkcja amunicji wielkokalibrowej w Polsce, która odgrywa strategiczną rolę w zapewnieniu zdolności obronnych kraju. Rozmowy dotyczyły także produkcji przez polski przemysł obronny czołgów K2 (Kolejna tegoroczna partia czołgów K2GF już w Polsce, Umowa konsorcjum między PGZ a Hyundai Rotem Company zawarta).
Podczas spotkania strona koreańska potwierdziła swoje pełne zaangażowanie w dalszą współpracę bilateralną. W szczególności podkreślono gotowość do dotrzymania wszystkich uzgodnień, co stanowi fundament dla kontynuowania wzajemnych projektów zbrojeniowych. Korea Południowa od lat jest ważnym partnerem Polski w zakresie technologii obronnych, a ostatnie rozmowy jedynie wzmocniły tę relację (MON: Czołgi K2 będą produkowane w Polsce).
To druga w tym roku wizyta delegacji MON z wiceministrem Pawłem Bejdą na czele w Republice Korei. Pierwsza miała miejsce w kwietniu, podczas której m.in. podpisano drugą umowę wykonawczą z tamtejszą spółką Hanwha Aerospace na dostawę modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K oraz brano udział w strzelaniu ulepszonym taktycznym pociskiem balistycznym CTM-290, przeznaczonym do tych wyrzutni.
Warto dodać, że 4 września br. podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2024 w Targach Kielce, Grupa WB i Hanwha Aerospace podpisały porozumienie (MoU, Memorandum of Understanding) dotyczące lokalnej produkcji kierowanych pocisków rakietowych do wyrzutni Homar-K. Obie strony zbadają możliwości utworzenia polskiej spółki joint venture, która miałaby wytwarzać i projektować pociski rakietowe.
Wizytę w 🇰🇷 rozpoczęliśmy od spotkania z ministrem Seok Jonggun, szefem DAPA. Podczas rozmów omówiliśmy kluczowe programy zbrojeniowe, w tym produkcję amunicji wielkokalibrowej i czołgów K2 w🇵🇱. Strona koreańska potwierdziła pełne zaangażowanie i dotrzymanie wszystkich uzgodnień. pic.twitter.com/COwJRZ9f7b
— Paweł Bejda (@pawelbejda) September 30, 2024
C.d. spotkań w 🇰🇷. Wiele owocnych rozmów, https://t.co/Gii6kbxUL8. z Wiceministrem Obrony Narodowej, p. Il Sung oraz kierownictwem KAI (samoloty FA-50) i Hyundai Rotem (czołgi K 2). To obiecujące perspektywy dla 🇵🇱przemysłu i Sił Zbrojnych RP 💪@MON_GOV_PL @Polska_Zbrojna pic.twitter.com/4eYZcH6Y5c
— Paweł Bejda (@pawelbejda) September 30, 2024
Na podstawie informacji prasowej