W czwartek, 25 kwietnia 2024, na poligonie Anheung w prowincji P’yŏngan Południowy (ok. 100 km na południowy-zachód od Seulu), należącym do południowokoreańskiej Agencji Rozwoju Obronności ADD (Agency for Defense Development) przetestowano ulepszony taktyczny pocisk balistyczny CTM-290, przeznaczony na rynki eksportowe, który po raz pierwszy wystrzelono z polskiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Homar-K.
Co ważne, był to także pierwszy test ze Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz, zintegrowanym z wyrzutnią Homar-K przez Grupę WB, na podstawie umowy z Hanwha Aerospace z 12 lutego 2023 (Umowa Grupy WB z Hanwha Aerospace). ZZKO Topaz jest podstawowym systemem zarządzania polem walki i wymiany informacji taktycznych w pododdziałach artylerii Wojskach Rakietowych i Artylerii oraz Wojskach Lądowych (Polska z systemem TOPAZ przyjęta do ASCA).
Demonstrację przeprowadzono dla przedstawicieli polskiej delegacji rządowej z wiceministrem obrony narodowej Pawłem Bejdą na czele, która później podpisała z Hanwha Aerospace drugą umowę wykonawczą na 72 moduły wyrzutni Homar-K, w tym na kolejne pociski balistyczne CTM-290 (Druga umowa wykonawcza na wyrzutnie Homar-K).
Był to jednocześnie drugi test pocisku CTM-290, z tym że pierwszy zrealizowany 11 stycznia br., został wystrzelony z koreańskiej wyrzutni K239L systemu Chunmoo. Pocisk ma być oferowany także pozostałym dotychczasowym użytkownikom eksportowym systemu, czyli Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonym Emiratom Arabskim
Co istotne, przetestowany pocisk jest innym systemem rakietowym, w porównaniu do obecnych pocisków typu Ure-I/KTSSM Block-I lub planowanego Ure-II/KTSSM Block-II (Korea Tactical Surface-to-Surface Missile), można powiedzieć, że jest ulepszonym eksportowym KTSSM Block-I.
Ćwiczebny pocisk CTM-290 precyzyjne raził wyznaczony cel
W lutym 2023 władze koreańskie informowały, że pociski balistyczne o zasięgu 290 km, które Polska zamówiła, będą współdzielić podstawowe technologie z Ure-II/KTSSM Block 2 i będą wykazywać podobne koncepcje, ale będą odrębnym systemem uzbrojenia (Polskie wyrzutnie Chunmoo z pociskami balistycznymi Ure-II).
W rezultacie pocisk CTM-290 jest eksportowym wariantem ulepszonego pocisku Ure-I/KTSSM Block-I, który można postrzegać jako rozwiązanie pośrednie między istniejącym pociskiem Ure-I/KTSSM Block-I, a opracowywanym Ure-II/KTSSM Block-II. Jego płatowiec ma zbliżoną konfigurację i wygląd do Ure-I/KTSSM Block-I kalibru 600 mm, ale jego osiągi są lepsze, można go wystrzeliwać ze zmodyfikowanej wyrzutni Chunmoo, a jego zasięg został zwiększony do 290-295 km, zgodnie z zapisami porozumienia Missile Technology Control Regime (MTCR).
Ponadto wiadomo, że głowice bojowe przenoszone przez CTM-290 to w istocie głowica penetrująca i termobaryczna z Ure-I/KTSSM Block-I, podczas gdy planowany Ure-II/KTSSM Block-II będzie przenosił dodatkowo trzeci typ: głowicę odłamkowo-burzącą (HE).
https://twitter.com/mason_8718/status/1783196871818895448
https://twitter.com/HanwhaEurope/status/1783393162318225659
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.