We wtorek, 10 czerwca 2025, Komenda Portu Wojennego w Gdyni opublikowała informację z rozstrzygnięcia postępowania przetargowego prowadzonego procedurą ograniczoną na modyfikacje niszczyciela min ORP Mewa (603) projektu 258 Kormoran II w zakresie systemu rozpoznania i niszczenia min. Postępowanie w tej sprawie było prowadzone od 20 marca br.
ORP Mewa w Jastarni / Zdjęcia: Michał Szafran, MILMAG
Termin składania wniosków minął 4 kwietnia 2025 o godz. 9.30. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został zawarty w specyfikacji warunków zamówienia, który przekazano wykonawcom zaproszonym do składania ofert. Jedynym kryterium wyboru oferty była cena (100%).
Zgodnie z opublikowaną informacją, otrzymano jedną ofertę od spółki Enamor z Gdyni, którą wyceniła na 4 542 965,43 zł. Oferta została wskazana 30 maja, a umowę podpisano 6 czerwca.
Podobna procedura modyfikacji została przeprowadzona w ubiegłym roku względem bliźniaczego ORP Albatros (602). 10 czerwca 2024 Komenda Portu Wojennego w Gdyni rozpisała przetarg, który został rozstrzygnięty zawarciem umowy 22 lipca o wartości 4 250 000 zł także ze spółką Enamor (Umowa na doposażenie Albatrosa w zakresie rozpoznania i niszczenia min).
Wówczas przedmiotem zamówienia była modyfikacja okrętu, mająca na celu zwiększenie jego możliwości w realizacji zadań poszukiwania, rozpoznania, identyfikacji i niszczenia przedmiotów niebezpiecznych zalegających na dnie morza (jako system pomocniczy) poprzez dostawę systemu zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego (Remotely Operated Vehicle, ROV) oraz jego integrację z okrętowym systemem pozycjonowania podwodnego HIPAP i pomieszczeniem pojazdów podwodnych. Spółka Enamor dostarczyła pojazd podwodny Ocean Modules V8 M500.
ORP Mewa wszedł do służby 14 lutego 2023 w 13. Dywizjonie Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety, wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. 31 maja br. okręt wszedł do portu w Jastarni, gdzie później był dostępny do zwiedzania z okazji Dnia Dziecka.
Tymczasem 19 marca br. odbył się chrzest i wodowanie piątego z łącznie sześciu zamówionych okrętów tego typu, przyszłego ORP Rybitwa (605).