25 kwietnia br., podczas II Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Fabryka Broni Łucznik-Radom podpisała umowę ramową z Komendą Główną Straży Granicznej (KG SG) na dostawę 240 karabinków MSBS Grot C16 FB-A2 kal. 5,56 mm x 45 NATO.
Pogranicznicy już kolejny raz kupują karabinki MSBS Grot. Dotychczas trafiło do nich blisko 1300 egzemplarzy. Funkcjonariusze Straży Granicznej podkreślają, że broń z Radomia doskonale sprawdza się w ich służbie i można ją łatwo przystosować do konkretnych działań, dlatego zdecydowano się na zakup następnej partii broni.
Umowę w Kielcach podpisali reprezentujący Fabrykę Broni Łucznik-Radom dr Wojciech Arndt, prezes zarządu oraz Seweryn Figurski, członek zarządu oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, w obecności prezesa zarządu Grupy PGZ Sebastiana Chwałka.
Podpisana umowa na dostawę kolejnych karabinków MSBS Grot do Straży Granicznej utwierdza nas w przekonaniu, że ta nowoczesna konstrukcja doskonale sprawdza się nie tylko w Wojsku Polskim, na froncie ukraińskim, ale i w służbie, która współcześnie odgrywa ogromną rolę, chroniąc nasze granice, zwłaszcza na wschodzie kraju, która jest też granicą NATO i UE. To napawa nas dumą i daje satysfakcję, że broń produkowana w radomskim zakładzie jest tak wysoko oceniana – powiedział dr Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni Łucznik-Radom.
Pierwsze modułowe konstrukcja zamówiono 17 września 2018. Straż Graniczna podpisała wówczas umowę z Łucznikiem na 54 powtarzalne karabinki reprezentacyjne Grot R20 FB-M1/MSBS-5,56R zasilane amunicją ślepą 5,56 mm x 45. Wartość kontraktu wynosiła 646,4 tys. zł.
Druga umowa została podpisana 5 grudnia 2018. Za 1,1 mln zł zamówiono 122 karabinki Grot C16 FB-M1, które trafiły do odbiorcy 21 grudnia. Były do pierwsze modele bojowe kupione przez pograniczników. Trzecia umowa o wartości blisko 2 milionów złotych na dostawy 228 karabinków Grot C16 FB-M1 została zawarta 8 lipca 2019. Czwarta umowa na karabinki Grot C16 FB-M1 została zawarta 9 czerwca 2022.
Przy okazji najnowszej umowy nastąpiło przekazanie na rzecz Kompanii Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pistoletu Vis wz. 35 wyprodukowanego w 2018 jako edycja limitowana. To wyraz podziękowania za służbę funkcjonariuszy tego oddziału strzegących granic Polski w czasie kryzysu migracyjnego.
Targi dla służb podległych MSWiA
Nie bez powodu do zawarcia porozumienia pomiędzy radomską spółką a Strażą Graniczną doszło podczas II Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE, które w tym roku odbywają się w dniach 25-27 kwietnia. Patronat honorowy objął nad nimi Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wydarzenie to, łączące w sobie wystawę oraz cykl konferencji, poświęcone jest bezpieczeństwu publicznemu i odpowiedzialnym za nie służbom mundurowym, podległym MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej. Do części z nich radomski Łucznik dostarcza już produkowane przez siebie uzbrojenie.
Fabryka Broni na POLESECURE
Fabryka Broni podczas Międzynarodowych Targów POLSECURE prezentuje swoje konstrukcje na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Uczestnicy wydarzenia mają okazję zobaczyć bogaty asortyment produktów z portfolio Łucznika. Goście targów mogą zapoznać się z rodziną karabinków MSBS Grot, dostępnych w różnych kalibrach, z różnymi długościami lufy oraz w układzie klasycznym i bezkolbowym (bullpup). Wśród prezentowanych produktów są także m.in. granatniki systemu MSBS Grot – podwieszany i samodzielny, a także pistolety samopowtarzalne Vis 100, Vis 100 M1 czy Walther P99.
Straż Graniczna na POLSECURE
W II Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE w Kielcach bierze udział również Zastępca Komendanta Głównego SG gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska. To wydarzenie to nie tylko doskonała okazja do zaprezentowania Straży Granicznej gościom targów, ale też możliwość wymiany doświadczeń z innymi służbami, spotkania z wystawcami i poznawanie najnowszych technologii, które z powodzeniem są lub będą wykorzystywane do ochrony granicy.
Na targach prezentowany jest najnowszy sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy SG w codziennej służbie, ale także po raz pierwszy zaprezentowano urządzenia do identyfikacji biometrycznej podróżnych m.in. urządzenia Elfo Enibox. Urządzenia te służą do pozyskiwania biometrii podczas kontroli granicznej, głównie w przejściach lotniczych, pozwalają na automatyzację pobierania danych biometrycznych, co znacznie skraca proces odprawy granicznej. Rozwiązanie to zostało zintegrowane przez inżynierów Straży Granicznej z systemem odpraw granicznych ZSE 6. Urządzenia zostały zainstalowane przy stanowiskach pierwszej linii kontroli, na lotniskach realizujących połączenia lotnicze poza Strefę Schengen oraz w drogowych/pieszych przejściach granicznych, gdzie odprawa pasażerów odbywa się w terminalu.
Podczas pierwszego dnia targów uczestnicy i goście mogli również obejrzeć dynamiczny pokaz Wydziału Zabezpieczenia Działań SG z pokazem tresury psa służbowego oraz podziwiać występ Orkiestry Reprezentacyjnej SG. Straż Graniczna wystawia również stoiska informacyjno-promocyjne.
Na podstawie informacji prasowych
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.