W czwartek, 23 kwietnia 2026, spółka PERN, zarządzająca strategiczną infrastrukturą energetyczną w Polsce, poinformowała, że Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (ZIOTP) rozpoczął kolejny etap projektu przyłączenia polskiej infrastruktury paliwowej z systemem rurociągów NATO, podpisując ze spółką Industria Project umowę na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dotyczącą rozbudowy baz paliw w trzech miejscowościach. Projekt, realizowany we współpracy z PERN, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego i obronnego państwa.
Grafika: PERN
Umowa dotyczy przygotowania założeń technicznych, funkcjonalnych i organizacyjnych dla planowanej rozbudowy infrastruktury magazynowej i dystrybucyjnej. Zaplanowane prace przedprojektowe pozwolą opracować możliwe warianty rozwiązań oraz stworzyć podstawy do dalszych decyzji i sprawnego połączenia krajowej sieci z systemem paliwowym Sojuszu.
Rozpoczęcie prac przedprojektowych to ważny krok w projekcie rozbudowy infrastruktury technicznej na potrzeby Sojuszu oraz przyłączenia Polski do systemu CEPS. Na tym etapie kluczowe jest precyzyjne określenie zakresu rozbudowy oraz warunków technicznych przyszłych instalacji. Pozwoli to odpowiednio przygotować kolejne fazy projektu i ograniczyć ryzyka – wyjaśnia płk Mariusz Zyglarski, Dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
PERN w projekcie zapewnia wsparcie merytoryczne oraz wiedzę w obszarze eksploatacji i rozwoju infrastruktury paliwowej.
PERN ma doświadczenie w prowadzaniu dużych projektów infrastrukturalnych, odpowiednie zaplecze techniczne oraz zespół ekspertów. Dzięki temu możemy realizować złożone inwestycje, jak przygotowana właśnie rozbudowa infrastruktury magazynowej i dystrybucyjnej dla NATO – mówi Mateusz Stańczyk, Dyrektor Pionu Technicznego PERN.
Projekt integracji systemu PERN z systemem NATO to dziś jeden z naszych priorytetów, który bardzo dobrze wpisuje się w działania Spółki na rzecz zwiększania odporności krajowego systemu paliwowego – podkreśla Daniel Świętochowski, Prezes Zarządu PERN. Konsekwentnie rozbudowujemy infrastrukturę logistyczną i magazynową, aby wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne Polski, wspierać stabilne funkcjonowanie gospodarki i poprawiać jakość obsługi klientów – dodaje.
3 października 2025 spółka PERN i ZIOTP zawarły wstępne porozumienie, które regulowało zasady współpracy, określało obowiązki i wyznaczało etapy realizacyjne projektu zwiększającego odporność Polski na kryzysy paliwowe, ale także umacniającego jej pozycję jako strategicznego partnera NATO w regionie. Inwestycja w infrastrukturę przesyłową i magazynową paliw wpisuje się w działania na rzecz zwiększenia mobilności wojsk i efektywności operacyjnej całego Sojuszu (Rozbudowa infrastruktury paliwowej w Polsce – kluczowy krok integracji z systemem NATO).
PERN to państwowa spółka działająca w obszarze logistyki naftowej. Zarządza siecią ponad 2,5 tys. km rurociągów ropy i paliw oraz 23 bazami magazynowymi w całej Polsce. Odpowiada za transport i magazynowanie surowców, wspierając stabilność dostaw dla gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego to jednostka podległa Ministrowi Obrony Narodowej, która odpowiada za przygotowanie, realizację i nadzór nad inwestycjami infrastrukturalnymi NATO w Polsce. Zajmuje się planowaniem, koordynacją i wdrażaniem projektów związanych z budową oraz modernizacją obiektów takich jak rurociągi, magazyny paliw czy inne elementy zaplecza logistycznego sił Sojuszu.
Na podstawie informacji prasowej
Polska bliżej systemu rurociągów @NATO 💪
Robimy kolejny krok w projekcie połączenia polskiej infrastruktury paliwowej z systemem rurociągów NATO. Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (ZIOTP) właśnie podpisał umowę z firmą Industria Project. Chodzi o… pic.twitter.com/cu04SxAD3z
— PERN S.A. (@PERN_SA) April 23, 2026
Rusza kolejny etap w projekcie włączania polskiej infrastruktury paliwowej do systemu rurociągów @NATO.
Podpisana umowa na dokumentację rozbudowy baz paliw przez ZIOTP we współpracy z @PERN_SA to kolejny krok naprzód 🤝
To właśnie integracja naszego systemu z infrastrukturą… pic.twitter.com/YmBOlixzJ5
— Miłosz Motyka (@motykamilosz) April 27, 2026
