W poniedziałek, 8 stycznia, brytyjski dziennik Financial Times poinformował, że po 6 latach impasu władze niemieckie odblokowały sprzedaż 48 kolejnych samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon do Arabii Saudyjskiej. Obecnie, saudyjskie królewskie wojska lotnicze (Al-Quwwat Al-Jawiyah Al-Malakiyah as-Su’udiyah) użytkują 71 samolotów tego typu (Amerykańskie szkolenia saudyjskich pilotów wojskowych, Modernizacja saudyjskich samolotów zwiadu radioelektronicznego RE-3 TASS).
Zdjęcie: Gordon Zammit, Wikimedia Commons (GFDL 1.2)
Oświadczenie w tej sprawie, dzień wcześniej wydała federalna minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Według FT, stało się to głównie za sprawą wicekanclerza i federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka z ugrupowania Sojusz 90/Zieloni. Przyznał on, że sytuacja w zakresie praw człowieka w Arabii Saudyjskiej wciąż nie spełnia naszych standardów i jest nadal ambiwalentna, ale pociski obrony powietrznej Arabii Saudyjskiej chronią także Izrael.
Pierwotnie, w 2006 władze w Rijadzie zamówiły 72 samoloty Eurofighter Typhoon z dostawami od 2011, które zakończyły się w czerwcu 2017. 13 września 2017 jeden z samolotów rozbił się z powodu awarii podczas misji bojowej nad Jemenem (pilot zginął na miejscu). W marcu 2018 Arabia Saudyjska i Wielka Brytania podpisały list intencyjny ws. ewentualnej możliwości dokupienia przez Rijad kolejnych 48 egzemplarzy (Eurofighter EK do walki radioelektronicznej zatwierdzony).
Samoloty Eurofighter Typhoon zostały wyprodukowane w liczbie ponad 600 egzemplarzy przez konsorcjum Eurofighter Jagdflugzeug (Airbus Defence and Space, BAE Systems i Leonardo) w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech. Dlatego każde z państw posiada możliwość weta jeśli chodzi o eksport (Nowe wyświetlacze i hełmy do brytyjskich Typhoonów).
Niemcy już wcześniej nałożyły na Arabię Saudyjską embargo na sprzedaż broni, które z uwagi na jej udział w wojnie domowej w Jemenie. Sytuacja zaostrzyła się po zabójstwie tureckiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w saudyjskim konsulacie w Stambule 2 października 2018, które miał zlecić książę koronny Muhammad ibn Salman. Dlatego dotychczas nie doszło do finalizacji umowy na kolejne Typhoony (Niemcy zamawiają 38 najnowszych Typhoonów).
Najwyraźniej niemiecka racja stanu zmienia się z uwagi na wsparcie Arabii Saudyjskiej w obronie Izraela po wybuchu wojny z Hamasem, 7 października 2023, w szczególności po tym jak do wojny przeciwko państwu żydowskiemu stanęli rebelianci Huti z Jemenu, wspierani przez Iran. 24 października saudyjska obrona przeciwrakietowa przechwyciła jeden z pocisków manewrujących, które miały zaatakować Izrael.
Z tego powodu nie rozumiemy, dlaczego my, jako rząd niemiecki, mielibyśmy sprzeciwiać się brytyjskiemu myśleniu o większej liczbie Eurofighterów dla Arabii Saudyjskiej – powiedział Baerbock po rozmowach z izraelskim prezydentem Icchakiem Herzogiem.
Co ciekawe, nie tylko Arabia Saudyjska jest zainteresowana europejskimi samolotami. 16 listopada 2023 minister obrony Turcji Yaşar Güler informował parlament, że rząd negocjuje z Wielką Brytanią zakup 40 samolotów Typhoon, mimo sprzeciwu ze strony Niemiec. Ankara nadal pozostaje również zainteresowana pozyskaniem od USA nowych F-16C/D Block 70 (Turcja negocjuje zakup 40 Typhoonów).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.