Kadłub przyszłego A759 został zbudowany w niderlandzkiej stoczni Koninklijke Niestern-Sander B.V a następnie trafił do Francji gdzie Thales zadbał o odpowiednie wyposażenie elektroniczne. Do służby wszedł w 2006 roku i jego macierzystą bazą jest Brest. Ze względu na unikalny charakter wykonywanych zadań Dupuy de Lôme nieustannie odbywa rejsy po całym świecie. Po nielegalnej aneksji Krymu w 2015 roku prowadził działania na Morzu Czarnym a czerwcu 2022 roku monitorował rosyjską flotę na Morzu Północnym.
Zdjęcia: Michał Szafran, MILMAG
Dupuy de Lôme to okręt o długości 102 metrów osiągający maksymalną prędkość 16 węzłów. Załoga składa się z 30 marynarzy zajmujących się okrętem oraz do 80 techników obsługujących systemy rozpoznawcze i walki radioelektronicznej. Główne zadania jednostki to gromadzenie danych:
- ELINT (Electronic Intelligence) – przechwytywanie emisji sygnałów radarów, systemów nawigacyjnych i kierowania ogniem,
- COMINT (Communications Intelligence) – przechwytywanie transmisji urządzeń telekomunikacyjnych i internetowych.
Obecna misja okrętu rozpoznawczego Marine Natoniale związana jest z rosyjskimi działaniami hybrydowymi. Wsparcie Francuzów w działaniach SIGINT jest niezwykle cenne zwłaszcza szczególnie w basenie Morza Bałtyckiego gdzie Rosjanie od dłuższego czasu prowadzą akcje skierowane przeciwko podmorskiej infrastrukturze krytycznej.
Galeria zdjęć:
Czytaj także: