17 maja br. szwedzki urząd zamówień obronnych FMV (Försvarets materielverk) poinformował o zawarciu umowy ze spółką Swede Ship Marine AB na dostawę ośmiu artyleryjskich kutrów wyposażonych w moździerze stabilizowane w ramach programu Amfibiebataljon 2030.
Patric Hjort, dyrektor działu wyposażenia morskiego w FMV i Patrik Davidsson, dyrektor generalny spółki Swede Ship Marine AB podpisują umowę
Dzięki realizacji umowy, Bataliony Amfibijne (Amfibiebataljonen) Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji ze Sztokholmu i Göteborga otrzymają Amfibijne Platformy Artyleryjskie, które będą przeznaczone do zadań obrony wybrzeża oraz szwedzkich wysp na Morzu Bałtyckim przed desantem nieprzyjaciela.
To bardzo satysfakcjonujące, że możemy wprowadzić zupełnie nową zdolność, która daje jednostkom desantowym Sił Zbrojnych znacznie większe możliwości zapewnienia wsparcia ogniowego jednostkom przybrzeżnym w ramach sił lądowych i morskich – powiedział Claes Westergren, szef produkcji w FMV.
Amfibijne Platformy Artyleryjskie zapewnią możliwość szybkiego przegrupowania sił w inne miejsce i przygotować nowe pozycje dla wsparcia ogniowego za pomocą moździerzy. Jednostki będą mogły przenieść się w inne miejsce i w ciągu kilku minut otworzyć ogień, podczas gdy przegrupowanie tradycyjnych moździerzu nawet o kilka kilometrów, w praktyce zajmuje do kilku godzin. Wdrożenie kutrów oznacza bardzo potrzebną przewagę na polu walki.
Zgodnie z umową, oprócz możliwości prowadzenia ognia pośredniego, własne czujniki i systemy uzbrojenia kutrów muszą być w stanie prowadzić ogień bezpośredni do samoobrony.
W wyjątkowych warunkach geograficznych szwedzkich archipelagów, z wieloma wyspami i ograniczoną widocznością, ta zdolność będzie stanowić silne wsparcie do walki z przeciwnikiem w naszym środowisku, dodał Lennart Klingenstierna, kierownik programu Amfibiebataljon 2030 w FMV.
Kontrakt obejmuje również systemy szkoleniowe i części zamienne. Dostawa systemów szkoleniowych ma nastąpić w latach 2026-2027, a dostawa ośmiu Amfibijnych Platform Artyleryjskich planowana jest na lata 2027-2028 (co ciekawe, pierwotnie planowano dwanaście jednostek).
Zapytanie ofertowe na Amfibijne Platformy Artyleryjskie zostało opublikowane w połowie października 2021, a termin składania wniosków upłynął w styczniu 2022.
Bataliony Amfibijne mają operować pomiędzy morzem a lądem, a ich podstawowym zadaniem będzie zapobieganie desantu sił przeciwnika na szwedzką ziemię. Kutry będą bazować na używanych w szwedzkich siłach zbrojnych jednostkach typu Stridsbåt 90 H(alv) i zostaną uzbrojone w zintegrowane systemy moździerzowe, uzyskują dane o celach, mogą prowadzić precyzyjny i szybkostrzelny ogień pośredni do celów na wybrzeżu i na wyspach.
W ramach programu Amfibiebataljon 2030 planowane jest pozyskanie także platform dowodzenia oraz sensorycznych, które wraz z zakupionymi właśnie platformami bojowymi zapewnią autonomiczne zdolności do prowadzenia działań bojowych.
Szwecja użytkuje 165 kutrów Stridsbåt 90 H(alv) w różnych konfiguracjach (w tym wersji dowodzenia), a ostatnia partia 18 zmodernizowanych egzemplarzy Stridsbåt 90HSM została zamówiona 10 lipca 2017 w Dockstavarvet za równowartość 400 mln SEK z dostawami w trzecim kwartale 2018. 15,9-metrowe jednostki o wyporności pełnej 20,5 t mogą transportować do 20 żołnierzy z prędkością ponad 20 w.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.