W środę, 4 czerwca 2025, amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała w mediach społecznościowych, że wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Wojskowe Zakłady Uzbrojenia (WZU) z Grudziądza dołączyły do globalnego łańcucha dostaw pocisków przechwytujących PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability 3 Missile Segment Enhanced).
Grafiki: Lockheed Martin
Świętujemy dołączenie WZU S.A. do globalnego łańcucha dostaw PAC-3 MSE — to kamień milowy offsetu programu Wisła. To partnerstwo przynosi realne korzyści Polsce i USA, łącząc siły transatlantyckie w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane zdolności obronne – czytamy w krótkim wpisie na profilu Lockheed Martin Europe na platformie społecznościowej X.
Zgodnie z informacją z 27 lutego 2023, Lockheed Martin złożyła pierwsze zamówienie produkcyjne w WZU, w ramach umowy offsetowej I fazy programu Wisła, o wartości 7 mln zł (1,5 mln USD) dotyczące sterowników podgrzewacza HCU (Heater Controller Units). Jest to jeden z kluczowych komponentów wyposażenia naziemnego pocisków przechwytujących PAC-3 MSE.
Jak wówczas informowano, zamówienie jest wynikiem czteroletniej współpracy obejmującej m.in. wsparcie i przygotowanie techniczne WZU do produkcji sterowników ogrzewania w zakładzie w Grudziądzu. Kontrakt otwiera drogę przyszłym zamówieniom i perspektywom dalszego partnerstwa pomiędzy obiema spółkami.
Warto dodać, że 16 stycznia br. WZU podpisały umowę ze spółką Raytheon Polska (część amerykańskiej korporacji RTX), dotyczącą otwarcia Centrum Eksperckiego Wiązek Kablowych do produkcji ponad 80 typów kabli do systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot, które używają m.in. wspomnianych pocisków PAC-3 MSE (w I fazie programu zamówiono 208 pocisków, a w drugiej nieujawnioną liczbę z maksymalnie 644), a także np. PAC-2 GEM-T, których zakupem maksymalnie 788 egzemplarzy jest zainteresowany rząd w Warszawie.
Przypomnijmy, że w 2024 spółka z Grudziądza zakończyła zobowiązanie offsetowe D10A, dzięki czemu uzyskała potwierdzone kompetencje w zakresie produkcji wysoko wyspecjalizowanych wiązek kablowych do wyrzutni Patriot PAC-3 oraz innych zastosowań zbrojeniowych. Współpracę w tym zakresie zacieśniono we wrześniu 2023.
W ramach umowy wykonawczej w II fazie programu Wisła z 12 sierpnia 2024 na produkcję 48 wyrzutni M903, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia otrzymały zlecenie na dostawy samochodów transportowo-załadowczych, kabin dowodzenia, omawianych wiązek kablowych oraz sterowników podgrzewacza HCU, które stanowią integralną część wyrzutni Patriot obsługującą pociski PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE. Zapewniają one kontrolę oraz dystrybucję prądu elektrycznego do elementów grzejnych w kontenerach startowych, umożliwiając sterowanie temperaturą. Uzyskanie zdolności produkcyjnych było częścią offsetu w I fazie programu.
Świętujemy dołączenie WZU S.A. do globalnego łańcucha dostaw PAC-3 MSE — to kamień milowy offsetu programu WISŁA. To partnerstwo przynosi realne korzyści Polsce i USA, łącząc siły transatlantyckie w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane zdolności obronne. 🇵🇱🇺🇸 pic.twitter.com/fWn6ur25lF
— Lockheed Martin Europe (@LMEuropeNews) June 4, 2025
Czytaj także:
- Wisła: WZŁ-1 zainaugurowały współpracę w ramach offsetu z Northrop Grumman
- Budowa Centrum Elektroniki Militarnej w OBR CTM rozpoczęta
- Łączność z Transbitu – suwerenność technologiczna w wojsku
- WZL-1 dostarczyły Lockheed Martin pierwszą partię kontenerów startowych pocisków PAC-3 MSE
- WZE zamknęły ważne etapy w projektach ACS i ACM w ramach programu offsetowego Wisła