W poniedziałek, 2 czerwca 2025, Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, odpowiedzialny za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego, poinformowała w mediach społecznościowych o trzeciej tegorocznej dostawie do Polski z Republiki Korei partii czołgów K2GF Heuk-Pyo (Black Panther) oraz drugiej dostawie modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (WWR) Homar-K.
Zdjęcie: 8. FOW, Paweł Bejda via X
Dzień dziecka u nas będzie trwał jeszcze kilka dni. Nowe czołgi K2 już czekają na transport do naszych żołnierzy. Nie jest to jedyny prezent – na statku z Korei Południowej czekają na rozładunek moduły wyrzutni Homar-K – ogłosił wiceszef MON na platformie społecznościowej X.
Nowy transport obejmował 9 czołgów K2 i 9 modułów WWR Homar-K. Pancerno-artyleryjska pięść Wojska Polskiego w drodze! – sprecyzowała informacje sekretarza stanu w MON, odpowiedzialna za zakupy w Republice Korei, Agencja Uzbrojenia.
Dzięki powyższym dostawom, liczba czołgów K2GF w Wojsku Polskim wzrosła do 119 egzemplarzy. Pierwsze dwie tegoroczne dostawy zostały zrealizowane 21 lutego (14 egzemplarzy) i 10 marca (12 egzemplarzy). Dostawy są realizowane na mocy pierwszej umowy wykonawczej z 26 sierpnia 2022 o wartości 3,37 mld USD netto (15,98 mld zł netto/19,65 mld zł brutto) na 180 czołgów. Oznacza to, że w tym roku do kraju dotrze pozostałe 61 wozów (Polskie czołgi K2 po raz pierwszy za granicą, K2GF Heuk-Pyo w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej).
Tymczasem, zgodnie z informacjami wiceministra Pawła Bejdy z maja br., Polska Grupa Zbrojeniowa ma finalizować rozmowy z południowokoreańską spółką Hyundai Rotem ws. drugiej umowy wykonawczej na kolejne 180 czołgów oraz, według wcześniejszych doniesień, 81 wozów wsparcia. Wszystko w ramach umowy ramowej na łącznie 1000 czołgów K2GF/PL.
Jeśli chodzi o wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Homar-K (K239 Chunmoo), to dzięki najnowszej dostawie ich liczba wzrosła do 99 egzemplarzy. Pierwsza tegoroczna dostawa z 24 stycznia liczyła 18 modułów tego systemu. Jak wcześniej, dostarczone właśnie moduły trafią najpierw do Huty Stalowa Wola (część Polskiej Grupy Zbrojeniowej) w celu integracji ich z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS 8×8, systemem zarządzania walką Topaz, cyfrową pojazdową platformą komunikacyjną Fonet i systemem łączności radiowej Radmor od Grupy WB.
Tymczasem, w dniach 15-30 maja br. polscy artylerzyści z 18. Brygady Artylerii z 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka brali udział w pierwszym międzynarodowym szkoleniu w Republice Korei użytkowników systemu K239 Chunmoo.
15 kwietnia z kolei podpisano dokument zawierający kluczowe warunki umowy do utworzenia i funkcjonowania spółki joint venture pomiędzy Grupą WB a Hanwha Aerospace, której celem będzie rozwój i produkcja na terenie Polski pocisków rakietowych precyzyjnego rażenia CGR-080 kal. 239 mm do Homar-K (pierwsze bojowe strzelania tą amunicją w Polsce zrealizowano 5 grudnia 2024).
Wcześniej, do prowadzenia powietrznego rozpoznania i osłony powietrznej rejonu działań dywizjonów WWR Homar-K zostały zamówione systemy bezzałogowe Force Protection od Grupy WB, a także cysterny dystrybutory-paliwowe CD-10s od spółki Celtech.
📸 8 FOW
— Agencja Uzbrojenia (@AgencjaUzbr) June 2, 2025