We wtorek, 25 sierpnia 2026, serwis Flightradar24, śledzący ruch lotniczy na świecie zwrócił uwagę na niecodzienny lot ciężkiego samolotu transportowego Boeing C-17A Globemaster III należącego do Sił Powietrznych USA (US Air Force, USAF), który poleciał do Rygi, a następnie z nieznanych powodów wylądował w międzynarodowym porcie lotniczym Wnukowo pod Moskwą.
An unusual visitor to Moscow this morning. 👀
A US Air Force C-17A Globemaster III flew from Riga to Moscow Vnukovo Airporthttps://t.co/D7vylYesDQ pic.twitter.com/jXbOSj0LXM
— Flightradar24 (@flightradar24) August 25, 2026
Zgodnie z dostępnymi informacjami, C-17A o nr rejestracyjnym 07-7181 i sygnale wywoławczym REACH4555, wystartował 22 sierpnia z połączonej bazy McGuire-Dix-Lakehurst w Wrightstown, w New Jersey, kierując się do połączonej bazy Charleston w Karolinie Południowej. Dzień później wystartował do połączonej bazy Andrews w Camp Springs w Maryland. Stamtąd wykonał lot transatlantycki do Rygi. I tak, dziś o godz. 8.50 czasu lokalnego opuścił stolicę Łotwy by o godz. 10.04 czasu lokalnego wylądować w stolicy Rosji, według rosyjskiego portalu informacyjnego RBK.
Ani Siły Powietrzne USA, ani Departament Obrony USA nie potwierdziły faktu lotu wojskowego samolotu do Rosji, jak również ewentualnego celu takiego rejsu.
Relacje OSINT na platformie społecznościowej X, które śledziły lot, początkowo kwestionowały, czy samolot faktycznie wleciał w rosyjską przestrzeń powietrzną, zauważając, że niektóre dane dotyczące pozycji wydają się niezgodne z typowym zautomatyzowanym śledzeniem. Później został potwierdzony przez system transmisji cyfrowej ACARS, a Flightradar24 zarejestrował pełny lot z Rygi do Moskwy.
Według źródeł OSINT Coffe Report, powołującego się na anonimowe źródła na X, lot został zgłoszony pod kryptonimem SECDEF support code, co wskazywałoby, że misja była powiązana ze wsparciem Departamentu Obrony w zakresie logistyki.
Warto zauważyć, że międzynarodowy port lotniczy Wnukowo, trzecie pod względem ruchu lotnisko w Rosji, okresowo służył jako miejsce docelowe dla lotów dyplomatycznych i wojskowych podczas pełnoskalowej wojny między Rosją a Ukrainą, chociaż bezpośrednie loty wojskowe USA do Rosji są rzadkie od 2022.
Choć C-17A to głównie samolot do transportu ciężkich ładunków i wojsk, to czasem bywa wykorzystywany także do misji wsparcia lotów VIP lub dyplomatycznych. Nie wiadomo jednak kto mógł znajdować się na pokładzie.
Wcześniej pojawiły się doniesienia, że specjalni wysłannicy Steve Witkoff i Jared Kushner mogą odwiedzić Ukrainę w okolicy daty Dnia Niepodległości (24 sierpnia), a potencjalnie także Rosję w ramach tej samej podróży do Europy. Ta została jednak odwołana. Pojawiły się również doniesienia o możliwej wizycie dyrektora FBI Kasha Patela w Rosji, choć podobno była ona planowana znacznie później, około połowy października.
