27 sierpnia niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała o swoim udziale w międzynarodowych pokazach lotniczych Kecskemét na Węgrzech, które zaplanowano na 28-29 sierpnia. Pokazy odbywają się od 2013 roku, a Rheinmetall AG jako jeden z głównych partnerów w modernizacji węgierskich sił zbrojnych zaprezentuje swoje flagowe produkty i rozwiązania.
Wizualizacja bojowego wozu piechoty KF41 Lynx w kamuflażu węgierskich sił zbrojnych / Zdjęcie: Rheinmetall AG
Najważniejszym z nich będzie prototyp bojowego wozu piechoty KF41 Lynx, którego 218 egzemplarzy zostało zamówionych 9 września 2020 wraz z 9 wozami zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel za równowartość ponad 2 mld EUR. 172 z nich zostaną zmontowane w nowo powstających zakładach w miejscowości Zalaegerszeg w komitacie Zala, w zachodniej części Węgier. Produkcja licencyjna rozpocznie się na przełomie 2024 i 2025. Wcześniej, pierwsze 46 bwp zostanie zbudowanych w niemieckich zakładach Rheinmetalla z dostawami od 2022 (Węgry zamówiły setki KF41 Lynx, Budowa zakładów KF41 Lynx na Węgrzech).
Wizualizacja ASOP Strike Shield na bwp KF41 Lynx / Grafika: Rheinmetall AG
Drugim produktem będzie hybrydowy system ochrony aktywnej pojazdów (ASOP) StrikeShield. Jego prezentacja na Węgrzech też nie jest przypadkowa, gdyż wspomniane bwp KF41 Lynx zostaną w nie doposażone na mocy umowy o wartości 140 mln EUR z maja br. Opracowany przez spółkę Rheinmetall Protection Systems, łączy cechy systemu ASOP soft-kill i hard-kill, m.in. systemu ADS (Active Defence System), czyli odpowiednio przeciwdziałania poprzez zakłócenie i obezwładnienie wrogich pocisków oraz ich kinetycznego rażenia za pomocą przeciwpocisków. System służy do ochrony pasywnej przed pociskami kinetycznymi i odłamkami według AEP-55 STANAG 4569 i ochrony aktywnej przed granatami przeciwpancernymi i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi według AEP-62 STANAG 4686 (StrikeShield dla węgierskich KF41 Lynx).
RMMV HX2 w układzie napędowym 8×8 / Zdjęcie: RMMV
Kolejnym produktem będzie produkowany przez spółkę joint venture Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) ciągnik siodłowy z rodziny HX w układzie napędowym 8×8, napędzany 8-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 680 KM, który zapewnia prędkość maksymalną na drodze utwardzonej do 89 km/h i możliwość pokonywania wzniesień o nachyleniu 60 stopni. Maksymalna masa wraz z zestawem niskopodwoziowym i ładunkiem wynosi 130 t. W 2004 węgierska grupa motoryzacyjna RÁBA Automotive Group rozpoczęła produkcję licencyjną samochodów ciężarowych MAN pod oznaczeniami H-14, H-18 i H-25. Później montowano samochody HX przy wykorzystaniu lokalnych komponentów, takich jak osie (w latach 2004-2006 około 300 egzemplarzy, a od 2007 kolejnych 250). Węgierskie siły zbrojne zamówiły 80 samochodów HX77 8×8 i negocjowano zakup kolejnych. Ponad 15 tys. samochodów ciężarowych rodziny HX znajduje się na wyposażeniu dziewiętnastu sił zbrojnych, a w maju br. miała miejsce premiera trzeciej generacji pojazdów (Premiera RMMV HX3).
Oerlikon Skyranger na podwoziu GTK Boxer / Zdjęcie: Archiwum MILMAG
Rheinmetall AG zaprezentuje także artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Oerlikon Skyranger, który może zostać zintegrowany z kołowym podwoziem transportera opancerzonego GTK Boxer, ale także omawianego gąsienicowego KF41 Lynx. System wykorzystuje szybkostrzelne armaty automatyczne kalibrów 30- i 35 mm, jak i może zostać zintegrowany z innymi efektorami.
Mission Master SP w wersji wsparcia ogniowego (Fire Support) / Zdjęcie: Rheinmetall AG
Innym flagowym produktem będzie produkowany przez kanadyjską spółkę-córkę Rheinmetall Canada kołowy, autonomiczny pojazd bezzałogowy Mission Master Silent Partner (MM SP), który jest testowany obecnie przez wiele sił zbrojnych na świecie. W czerwcu br. spółka zaprezentowała prototyp autonomicznego, amfibijnego i opcjonalnie załogowego pojazdu transportowego Mission Master XT, który będzie miał publiczną premierą na węgierskich pokazach (Nowe moduły misyjne Rheinmetall Mission Master SP, Premiera Rheinmetall Mission Master XT).
Mission Master XT / Zdjęcie: Rheinmetall AG
Niemiecka grupa zaprezentuje także koncepcję systemu żołnierza przyszłości Gladius 2.0, który jest rozwinięciem IdZ-ES (Infanterist der Zukunft-Erweitertes System) drugiej generacji w niemieckich siłach zbrojnych (Rheinmetall zaprezentował koncepcję żołnierza przyszłości 3. generacji).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.