W czwartek, 20 czerwca 2024, amerykański magazyn Politico Europe poinformował, że ustępujący premier Królestwa Niderlandów Mark Rutte zastąpi Jensa Stoltenberga na stanowisku Sekretarza Generalnego NATO. Norweg pełni to stanowisko od 1 października 2014, a jego kadencja była czterokrotnie przedłużana – ostatni raz 4 lipca 2023 w związku z trwającą wojną rosyjsko-ukraińską. Ostatecznie upłynie ona 1 października br.
Zdjęcie: European Union, 2024 via Wikimedia Commons (CC BY 4.0)
Jak podaje magazyn, rządy wszystkich 32 członków Sojuszu Północnoatlantyckiego zgodziły się, aby Mark Rutte został 14. Sekretarzem Generalnym NATO. Po uzyskaniu poparcia ze strony Węgier i Słowacji we wtorek, dziś Rumunia zgłosiła swoją aprobatę, a prezydent tego państwa, Klaus Iohannis, wycofał swoją kandydaturę na to stanowisko.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rumuńskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (Consiliul Suprem de Apărare a Ţării, CSAT) prezydent Iohannis oświadczył, że powiadomił sojuszników z NATO o wycofaniu swojej kandydatury.
Oczekuje się, że oficjalne ogłoszenie zwycięstwa Marka Rutte po siedmiomiesięcznej kampanii na rzecz swojej kandydatury, zostanie ogłoszona na Szczycie NATO w Waszyngtonie, 9-11 lipca br., zwoływanego w 75. rocznicę powstania Sojuszu.
Rutte obejmie najwyższe cywilne stanowisko w NATO z dniem 2 października br. w krytycznym momencie, czyli nieco ponad miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA, które mogą ukształtować przyszłość Sojuszu w dobie wsparcia Ukrainy w pełnoskalowej wojnie z Rosją. Były prezydent USA Donald Trump i jednocześnie obecny kandydat Partii Republikańskiej, zapowiedział pozostanie w NATO, ale zagroził ograniczeniem pomocy USA dla Ukrainy w przypadku reelekcji.
Mark Rutte był krytykowany za niewystarczającą aktywność w pozyskiwaniu poparcia ze strony krajów Europy Wschodniej, które zarzucały mu wsparcie dla rosyjskiego projektu gazociągu Nord Stream 2 przed 2014 rokiem.
Rutte, który od 14 lat jest premierem piątej co do wielkości gospodarki UE, nie doprowadził do zwiększenia wydatków obronnych Królestwa Niderlandów do wymaganego w NATO poziomu 2% PKB (państwa NATO porozumiały się w tej sprawie w 2014). Oczekuje się, że dopiero do końca 2024 uda się osiągnąć ten poziom.
Gdy prezydent Rumunii Iohannis w marcu br. ogłosił swoją kandydaturę, dwie trzecie państw NATO już wcześniej zadeklarowało poparcie dla Rutte. W trakcie trzymiesięcznego wyścigu Iohannisowi udało się zdobyć tylko jeden głos spośród 32 sojuszników – głos premiera Węgier Viktora Orbána, który oczekiwał rezygnacji z dalszej pomocy wojskowej Sojuszu Ukrainie.
Jeśli chodzi o obecnego Sekretarza Generalnego NATO, to jak wspomniano, jego kadencja upłynie po równo 10 latach, po tym jak w 2017 zdecydowano o przedłużenie kadencji do końca września 2020. Wcześniej, bo w 2019 przesunięto tę datę na wrzesień 2022. Jednak pełnoskalowa inwazja Rosję na Ukrainę 24 lutego 2024 wymusiła kolejne wydłużenie kadencji do września 2023. W lipcu ub. r. po raz czwarty zdecydowano się ją jednak wydłużyć.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.