We wtorek, 30 lipca 2024, w mediach społecznościowych pojawiły się dowody, że Korea Północna dostarczyła do Rosji rakietowe niszczyciele czołgów Bulsae-4 (M-2018), uzbrojone w sześć przeciwpancernych pocisków kierowanych do atakowania celów poza widocznością wzrokową (Non-Line-Of-Sight, NLOS). Jeden pojazd zauważono na froncie wojny z Ukrainą i opublikowano nagranie z pierwszego sukcesu w walce.
Bulsae-4 (M-2018) / Zdjęcie: KCNA
Co ciekawe, już 2 listopada 2023 media południowokoreańskie ostrzegały, że Pjongjang dostarcza do Rosji wiele typów uzbrojenia, w tym niesprecyzowane przeciwpancerne pociski kierowane, ale dopiero teraz pojawił się dowód na konkretny system uzbrojenia.
Reżim komunistyczny zaopatruje Rosję także w pociski balistyczne KN-23 (Hwasong-11Ga), wśród łącznie około 6700 kontenerów z pomocą wojskową, także – jak szacuje Seul – ponad 3 mln sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 152 mm (co do jakości której nawet Rosjanie mieli wątpliwości) czy 500 000 sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 122 mm. Z kolei według informacji Departamentu Stanu USA z 23 lutego br., od września 2023 Korea Płn. dostarczyła jeszcze więcej, bo około 10 000 kontenerów uzbrojenia i powiązanego wyposażenia wojskowego. W zamian, według Seulu, komuniści z Północy mieli otrzymać ok. 9000 kontenerów m.in. z żywnością. W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, że w lipcu do Donbasu miał trafić korpus inżynieryjny wojsk lądowych Koreańskiej Armii Ludowej, w celu odciążenia żołnierzy rosyjskich od niebojowych działań.
Wczoraj na kanale KUPua01 na Telegramie pojawiła się fotografia przedstawiająca, z dużą dozą prawdopodobieństwa rakietowy niszczyciel czołgów Bulsae-4 (według innych doniesień ulepszony wariant nieoficjalnie nazywany Bulsae-6) oraz nagranie wideo z domniemanego zniszczenia za jego pomocą eks-brytyjskiej 155-mm haubicy samobieżnej VSEL AS90 należącą do Sił Zbrojnych Ukrainy. Do zdarzenia miało dojść w obwodzie charkowskim, w odległości ok. 10 km od linii frontu.
Szacuje się, że ppk używane przez Bulsae-4 mogą mieć zasięg ponad 10 km (według innych doniesień do 25 km), przy zastosowaniu głowicy elektrooptycznej połączonej z naprowadzaniem za pomocą światłowodu – podobnie jak izraelski Rafael Spike NLOS, z tym że ten ma większy zasięg, bo 32 km.
Bulsae-4 miał wejść do służby w Koreańskiej Armii Ludowej pod koniec lat 2010. Wykorzystuje zmodyfikowane podwozie kołowego transportera opancerzonego M-2010 w układzie napędowym 6×6, który opracowano na bazie sowieckich BTR-60PB i BTR-80 8×8 (aka. Chunma-D) – usunięto drugą oś napędową.
Według dostępnych informacji wóz liczy 2-3 osobową załogę, ma 7,65 m długości i 2,9 m wysokości. Masa bojowa wynosi 14,2 t. Zasięg jazdy dzięki napędowi diesla wynosi 500 km, a prędkość maksymalna do 90 km/h po drodze utwardzonej. System kierowania ogniem obejmuje elektrooptyczną głowicę naprowadzającą i sterowanie za pomocą światłowodu. Pojazdy wyposażono system ochrony przed zagrożeniami CBRN, dalmierz laserowy, odbiorniki ostrzegające o opromieniowaniu laserem oraz 6 wyrzutni granatów dymnych. Opancerzenie pojazdu ma chronić załogę przed ostrzałem amunicją 7,62 mm z nabojem przeciwpancernym oraz odłamkami artyleryjskimi.
https://twitter.com/clashreport/status/1818238254748991493
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.