W czwartek, 4 stycznia, podczas briefingu prasowego w Białym Domu, rzecznik prasowy Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby poinformował, że Korea Północna dostarczyła Rosji wiele pocisków balistycznych KN-23 (Hwasong-11Ga), które użyto w ostatnich atakach rakietowych przeciwko Ukrainie. Jest to pierwszy przypadek ujawnienia dostaw do Rosji tego typu uzbrojenia, podczas gdy domniemane dostawy irańskie z 2022 nie zostały nadal potwierdzone.
John Kirby oświadczył, że w związku z izolacją Rosji na arenie międzynarodowej w zakresie dostaw uzbrojenia, Moskwa jest zmuszona zwracać się do swoich sojuszników, takich jak Korea Północna, o czym Biały Dom ostrzegał wcześniej.
Z naszych informacji wynika, że Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna dostarczyła ostatnio Rosji wyrzutnie (…) i kilkadziesiąt rakiet balistycznych – oświadczył Kirby.
30 grudnia 2023 siły rosyjskie wystrzeliły na Ukrainę co najmniej jeden z północnokoreańskich pocisków balistycznych, który rozbił się na otwartym terenie w okupowanym obwodzie zaporoskim. Natomiast 2 stycznia 2024 wystrzelono większą liczbę tych pocisków. John Kirby oświadczył, że pociski te mają zasięg około 900 km/550 mil (jak dotąd zasięg KN-23 szacowano na 690 km – przyp. red.).
W zamian, komunistyczny reżim w Pjongjang miał zwrócić się do Rosji o pomoc wojskową w postaci samolotów myśliwskich, pocisków ziemia-powietrze, pojazdów opancerzonych, materiałów i komponentów do produkcji pocisków balistycznych oraz innych zaawansowanych technologii.
Jednocześnie, administracja prezydenta Joe Bidena nie widzi przesłanek, aby Iran miał wcześniej dostarczyć Rosji pociski balistyczne krótkiego zasięgu (doniesienia z 16 października 2022 mówiły o przygotowaniach do dostarczenia Rosji pocisków balistycznych Fateh-110 o zasięgu 300 km i Zulfikar o zasięgu 700 km – przyp. red.). Jednak według doniesień prasowych we wrześniu 2023 irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) gościł w Iranie rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu i zaprezentował swoje rakiety balistyczne Ababil o zasięgu 2500-3500 km oraz inne systemy rakietowe. Dlatego USA oceniają, że Rosja dopiero przygotowuje się do zakupu pocisków balistycznych w Iranie.
Potwierdzeniem informacji Kirby’ego są fotografie szczątków domniemanego pocisku pochodzenia koreańskiego i film ze skutków ataku rakietowego na Charków:
❗🇷🇺🇰🇵⚔️🇺🇦 – Missile arrival at target in Kharkov on January 2.
It is possible that a North Korean-made KN-23 ballistic missile was used for the attack.
It's an interesting event as it shows the tighting of relationship between North Korea and Russia.
Also, the chance of… pic.twitter.com/EVOuiVY3jy
— 🔥🗞The Informant (@theinformant_x) January 5, 2024
KN-23
KN-23 to pierwszy nowoczesny pocisk balistyczny krótkiego zasięgu, opracowany w Korei Północnej, następca zasilanych paliwem ciekłym Hwasong-5 i Hwasong-6. Wcześniejsze konstrukcje wywodziły się z pocisków sowieckich/rosyjskich R-17 Elbrus. Jednostopniowy, zasilany paliwem stałym pocisk aerobalistyczny KN-23 ma ok. 7,5 m długości, 0,95 m średnicy u podstawy, a jego masa startowa to 3415 kg, z czego 500 kg stanowi głowica bojowa, prawdopodobnie konwencjonalna lub jądrowa. Nie wiadomo nic o zastosowanym układzie naprowadzania.
17 października 2017 zdjęcia satelitarne w podczerwieni wykazały, że w ośrodku badawczym Hamhŭng w prowincji Hamgyŏng Południowy były przeprowadzane próby statyczne nowych silników rakietowych, a testy w locie kompletnych pocisków rozpoczęto w maju 2019 (Intensywne próby KN-23).
KN-23 po raz pierwszy zaprezentowano podczas defilady wojskowej w Pjongjangu, zorganizowanej na dzień przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu w Korei Południowej w 2018. Dwanaście, wówczas nienazwanych jeszcze pocisków, było przenoszonych na sześciu nowych 8-kołowych transporterach-wyrzutniach.
Jak pokazują materiały zdjęciowe i wideo z ostatnich prób, broń jest teraz przenoszona na nowym 8-kołowym podwoziu, podobnym wizualnie do białoruskiego MZKT-7930 Astrolog, które jest wykorzystywane m.in. do przenoszenia rosyjskich pocisków balistycznych krótkiego zasięgu 9K720 Iskander-M. Same KN-23 również przypominają rosyjskie konstrukcje, a także południowokoreańskie Hyunmu-2B, chińskie DF-12 i w pewnym stopniu amerykańskie MGM-140 ATACMS, które mają jednak znacznie mniejsze rozmiary. Drugim podwoziem testowym jest wariant gąsienicowy transportera-wyrzutni.
Podczas pierwszej próby, 4 maja 2019 o godz. 10.54 czasu lokalnego wystrzelono pojedynczy KN-23, który przeleciał wówczas ok. 240 km osiągając maksymalny pułap ok. 60 km i upadł do wód Morza Wschodniego (Japońskiego). Podczas kolejnych prób systematycznie zwiększano zasięg rażenia.
17 stycznia 2021 zaprezentowany powiększony wariant pocisku o długości ok. 9,8 m z dodatkowym stopniem. Z kolei 19 października tego samego roku przetestowano nowy, morski pocisk balistyczny, który prawdopodobnie wywodzi się właśnie z KN-23 – przeleciał 590 km. 7 maja i 25 września 2022 wystrzelono kolejne dwa na dystans 600 km (Korea Północna wystrzeliła morski pocisk balistyczny).
W międzyczasie, 15 września 2021 KN-23 wystrzelono por raz pierwszy z platformy kolejowej, a 16 kwietnia 2022, przetestowano mniejszy wariant pocisku o zasięgu 110 km, wystrzeliwany z czterokontenerowej wyrzutni. Wszystko to wskazuje, że KN-23 i jego pochodne mają być koniem roboczym strategicznych wojsk rakietowych koreańskiej armii ludowej (Chosŏn inmin’gun Jeonlyagloketeugun).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.