Pod zbroję
Combat Shirt pierwotnie projektowano jako odzież trudnopalną, specjalnie do noszenia pod kamizelką balistyczną. Z tego też powodu część piersiową wykonywano tak, by była gładka – bez kieszeni, miejsc na stopień, oznaczenia formacji i innych dodatków. Dzięki temu noszona na wierzchu ciężka kamizelka mniej ocierała użytkownika. Ponadto, nie było w tym większego sensu, gdyż umieszczone na korpusie kieszenie były niemal niedostępne a oznaczenia niewidoczne. Problem w tym, że nie można było z nich tak po prostu zrezygnować. Z tego też powodu wszystkie dodatki należało przenieść na odsłoniętą część munduru – ramiona. Dodatkowo, rękawy zwykło się wykonywać z grubszego i bardziej odpornego materiału. Nie chroni ich pancerz, gdyż to ograniczało by ruchy użytkownika, a mimo to trzeba je zabezpieczyć przed otarciami, drobnymi urazami mechanicznymi i ostrym słońcem.
MCDU
Każdy producent ma własny pomysł na bluzę typu Combat Shirt. W przypadku MCDU od Helikon Tex nie jest inaczej. Polski producent skupił się na podniesieniu komfortu użytkownika. Główną część koszuli wykonano z poliestrowego materiału TopCool. To typowo sportowy splot o świetnych właściwościach transmisji powietrza i odprowadzaniu ciepła. Ponadto świetnie odprowadza wilgoć, szybko schnie i jest przyjemny w noszeniu. To ostatnie nie jest bez znaczenia gdy masz na sobie kilka do kilkunastu kilogramów kamizelki. W tym przypadku źle położony szew potrafi zostawić ci krwawy ślad w postaci dotkliwych otarć. MCDU pod tym względem jest bez zarzutu. Szwy są tak płaskie jak to tylko możliwe, co odbyło się kosztem ich ekspozycji. Normalna odzież ma szwy ukrywane po wewnętrznej stronie, tak by nie raziły w oczy. Tu to nie było możliwe. Z drugiej strony, to nie koszula wieczorowa i nie na bal. Chyba że mowa o specjalnych wieczorach gdzie na tańce wpadasz bez zaproszenia, z kumplami, przez okna i na linach. W tym jednak przypadku niestosowna odzież będzie najmniejszym problemem organizatora. Tak czy inaczej, nosi się świetnie nawet bez kamizelki. Niemal jak odzież termoaktywna – miły przewiew i zawsze sucho. Jedyne co trzeba mieć na uwadze to fakt, że TopCool nie jest materiałem trudnopalnym. Coś za coś. Jadąc na wojnę wrzuć na grzbiet coś innego. W przypadku cywili i strzelców sportowych to raczej cecha drugorzędna, a materiały trudnopalne raczej nie należą do super przewiewnych. Służby policyjne i wojsko również nie powinny skreślać MCDU – wszystko należy dobierać zależnie od potrzeb i sytuacji.
Korpus z materiału TopCool zapewnia komfort cieplny i odprowadza wilgoć
Wszystko na ramionach
Rękawy bluzy wykonano z znanego i lubianego NYCO w składzie 50% bawełna – 50% Nylon. Splot RipStop dodatkowo chroni przed pruciem, jeśli dojdzie do uszkodzenia materiału. To jeden z najlepszych materiałów stosowanych w odzieży mundurowej – względnie lekki, odporny i łatwy w utrzymaniu. Świadczą o tym dekady służby. Jak dotąd, mimo prób, nie znalazł się żaden cudowny zamiennik, który wyparłby stare, dobre NYCO. To taki trochę militarny dżins.
Na ramionach umieszczono kieszenie i po dwa rzepy na oznaczenia
MCDU to wciąż Combat Shirt i jako taki nie może mieć kieszeni i dodatków na korpusie. Również w tym przypadku wszystko trzeba było umieścić na rękawach. Znalazło się tu miejsce na dwie, całkiem spore, kieszenie zamykane zamkiem błyskawicznym. Suwaki można ukryć w specjalnych tunelach by nie dźwięczały i przypadkiem nie zaczepiły się o przeszkodę. Na każdym ramieniu naszyto po dwa panele miękkiego rzepa. Umożliwiają one wygodne przyczepienie oznaczeń i flag. Helikon nie zapomniał oczywiście o dodatkowym wzmocnieniu łokci i regulacji mankietów przy pomocy szerokiej taśmy samoczepnej.
Specjalnie obszyty kołnierz chroni przed otarciami od pasa nośnego
Suwak zamka chowa się w specjalnej kieszonce gdy kołnierz zapniemy wysoko pod szyję
Koszula Bojowa
MCDU specjalnie przystosowano do strzelectwa i nie chodzi tu tylko o noszenie pod kamizelką. Koszulę wyposażono w kołnierzyk-stójkę zapinaną na zamek błyskawiczny. Klapy można położyć gdy wysoka temperatura nie rozpieszcza. W upalne dni pozwoli to uzyskać nieco więcej komfortu. Gdy przyjdzie strzelać wystarczy zapiąć zamek do końca tworząc przylegającą stójkę. To zabezpieczy przed wpadnięciem rozgrzanej łuski pod odzież. Kołnierz dodatkowo obszyto na obwodzie, w miejscach gdzie będzie się stykał z pasem nośnym przenoszonej broni głównej. Nigdy więcej obtartej szyi po intensywnym treningu. Producent nie zapomniał też o specjalnej kieszonce na końcu zamka błyskawicznego. Chowa się w niej suwak gdy zapniemy się wysoko pod szyję, chroniąc skórę przed otarciami.
Helikon nie zapomniał wzmocnić łokci dodatkową warstwą materiału
Obwód mankietów łatwo wyregulujemy przy pomocy szerokiego rzepa
Barwy wojenne
Combat Shirt od Helikon Tex to bardzo ciekawa propozycja. Polski producent i tym razem nie zawodzi oferując produkt bardzo przemyślany, z dobrze dobranych materiałów i bez zbędnych wodotrysków. MCDU jest lekka, wytrzymała i stosunkowo tania. Ceny porównywalnych produktów zachodnich marek potrafią być dwa razy wyższe. Helikon oferuje ją w kolorze piaskowym (Coyote), czarnym, zielonym (Olive Green), a także kamuflażach Multicam i Pencott
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.