W środę, 21 lutego, Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało, że minister Jana Černochová przekazała rządowi, iż negocjuje ze stroną niemiecką pozyskanie kolejnych 28 czołgów Leopard 2A4, które dołączyłyby do wcześniej otrzymanych 14 egzemplarzy w ramach programu Ringtausch. Połowa z tych wozów miała by być kolejną darowizną rządu niemieckiego, natomiast pozostałe zostałyby odkupione od niemieckiego przemysłu obronnego.
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej
Przypomnijmy, że w zamian za pomoc wojskową dla Ukrainy, w szczególności 62 czołgi T-72M1 wyprodukowane w latach 1968, 1977, 1985-1989 i 1993, Praga otrzymała od Niemiec w ramach inicjatywy Ringatusch 14 czołgów Leopard 2A4, które dostarczono z końcem ub. r., a także ma odebrać w tym roku pojedynczy wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel, zabudowany na podwoziu Leoparda 2. Pojazdy trafiły do 73. batalionu pancernego Hanácký 7. Brygady Zmechanizowanej Dukelská w Přáslavicach w powiecie Ołomuniec w kraju ołomunieckim.
Ringtausch jest to procedura opracowana przez Berlin we współpracy z partnerami z NATO w celu wsparcia Ukrainy w jej wysiłkach z rosyjską agresją. W zamian za przekazywany na wschód sprzęt wojskowy pochodzenia sowieckiego/rosyjskiego przez państwa NATO (głównie b. Układu Warszawskiego), Niemcy dostarczają temu państwu sprzęt zachodni w rezerw Bundeswehry bądź niemieckich producentów uzbrojenia.
Teraz, Praga chciałaby kolejnych 14 Leopardów wraz z pojedynczym Bergepanzer 3 Büffel w ramach programu Ringtausch, gdzie koszty poniósłby Berlin, oraz kolejnych wozów w takiej samej liczbie od niemieckiej grupy Rheinmetall AG, dzięki czemu siły zbrojne (Armáda České republiky, AČR) będą dysponować 42 czołgami i 3 wzt. – czyli batalionem pancernym.
Jednocześnie kontynuowane będą rozmowy ws. zakupu nowych Leopardów 2A8, na które zapotrzebowanie w ub. r. szacowano na ok. 70 egzemplarzy (wraz z pojazdami wsparcia). Planowane jest utrzymanie w służbie obu wersji czołgów (a nie jak wcześniej utrzymywano, że Leopardy 2A4 będą wozami pomostowymi). Resort obrony szacuje, że po 2030 AČR będzie dysponować około setką Leopardów 2A4 i 2A8 w rezerwie i służbie liniowej. Wraz z zakupem 246 bojowych wozów piechoty BAE Systems Hägglunds CV90 MkIV od Szwecji, Praga sformuje ciężką brygadę w ramach swoich zobowiązań obronnych wobec NATO.
Zarówno Republika Czeska, jak i Republika Federalna Niemiec są zainteresowane dalszym wspieraniem walki Ukrainy z rosyjskim agresorem. Technikę wojskową dostarczoną ukraińskim siłom zbrojnym należy jednak zastąpić – powiedziała minister obrony Jana Černochová.
Strona czeska oczekuje, że odpowiednia umowa z Niemcami w ramach programu Ringtausch zostaną podpisane już w drugim kwartale tego roku, a dostawy rozpocząć się w drugiej połowie roku, tak aby je sfinalizować w 2025.
Z kolei w przypadku zakupu używanych wozów od przemysłu, oczekuje się, iż umowa będzie opiewać na kilkaset mln EUR. Warto zauważyć, że Rheinmetall AG odebrała 30 i 31 stycznia br. odkupione w ub. r. od Szwajcarii 25 egzemplarzy czołgów Panzer 87, czyli lokalnie oznaczonych Leopardów 2A4. Niewykluczone, że to z tej puli będą pochodzić wozy negocjowane przez Pragę.
Armia Republiki Czeskiej oceniła, że przyjęcie oferty partii niemieckiej w całości byłoby korzystne dla obrony Republiki Czeskiej. Możliwości batalionu czołgów zostałyby wyraźnie zwiększone w perspektywie krótko- i średnioterminowej dzięki darowi i późniejszemu zakupowi niemieckich czołgów, zauważył szef sztabu generalnego gen. Karel Řehka.
Ministryně obrany @jana_cernochova o daru a poděkování Německa za pomoc Česka Ukrajině dnes informovala na zasedání vlády.
Podrobnosti o tancích najdete online 🔗 https://t.co/nLjXjMDiAg
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) February 21, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.