Podczas 11. wystawy World Radio Detection and Ranging Expo 2025, zaplanowanej na 17-19 maja br. w Hefei, w prowincji Anhui, chińska państwowa spółka CTEC (China Electronics Technology Group Corp) zaprezentowała zmodernizowany radar wczesnego ostrzegania JY-27V pracujący w paśmie metrowym (VHF).
JY-27V to rozwinięcie w pełni półprzewodnikowy i w pełni spójnego radarowego systemu wczesnego ostrzegania dalekiego zasięgu JY-27A (w kodzie NATO: Wide Mate). Został zaprojektowany i opracowany w celu dostarczania wczesnych informacji ostrzegawczych i wykrywania słabo widocznych celów powietrznych w tzw. technologii stealth. Ponadto dostarcza również wczesnych informacji ostrzegawczych dla systemu uzbrojenia. Nowsza konstrukcja anteny jest wyraźnie inspirowana rosyjskim radarem RŁM-M kompleksu 55Ż6M Niebo-M i 1Ł125 Niobij-SWU. Widać też podobieństwa do polskiego P-18PL, który nie ma odpowiedników na Zachodzie.
Jak podała w państwowa agencja informacyjna Xinhua, zmodernizowany radar otrzymał ogromny panel anteny z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), który mógł się rozłożyć i rozpocząć pracę w ciągu mniej niż 10 minut, a następnie złożyć w celu szybkiej ewakuacji. Jak zacytowano wypowiedź naukowca CETC, Xu Haizhou, automatyczne składanie i rozkładanie anteny przebiegało płynnie i cicho.
JY-27V w porównaniu z JY-27A, charakteryzuje się większą anteną, niższą częstotliwością pracy (JY-27A: 240-390 MHz), większą aperturą mocy i udoskonalonymi algorytmami uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji), które zwiększają jego zdolność do wykrywania celów klasy stealth.
Jako przykład podano, oczywiście, amerykańskie F-22 i F-35. JY-27A dysponuje dwiema antenami o wymiarach 4 x 8 m lub 6 x 16 m, które zapewniają zasięg instrumentalny, odpowiednio, 289 i 390 km.
Im większa średnica anteny, tym większy zasięg wykrywania – powiedział Xu mediom na targach, ale dokładnych parametrów JY-27V nie ujawniono.
Podczas 11. wystawy World Radio Detection and Ranging Expo 2025, zaprezentowano ponad 100 radiolokatorów różnego typu, a CETC pokazała trójwspółrzędny radar dozoru przestrzeni powietrznej YLC-8E (modernizacja YLC-8B), pracujący w paśmie decymetrowym (UHF), trójwspółrzędny radar obserwacyjny SLC-7 pracujący w paśmie L oraz JY-11S w paśmie C do wykrywania dronów na niskich pułapach czy radar obserwacyjny dalekiego zasięgu JYL-1, zaprojektowany do pracy bez nadzoru człowieka na pustyniach, płaskowyżach czy wyspach.