19 października br. izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems poinformowała, że amerykański Korpus Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC) zakończył testy prototypu systemu obrony powietrznej średniego zasięgu MRIC (Medium Range Interceptor Capability), opartego na izraelskim zestawie Iron Dome. Próby rozpoczęto 30 czerwca br. na poligonie US Army White Sands w stanie Nowy Meksyk (USMC testuje prototyp systemu obrony powietrznej oparty na Iron Dome).
Amerykański Korpus Piechoty Morskiej zakończył testy prototyp systemu obrony powietrznej średniego zasięgu MRIC, opartego na izraelskim zestawie Iron Dome
Najnowsze ostre strzelanie zakończyło serię trzech prób przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku i po raz trzeci system z powodzeniem przechwycił szeroką gamę celów. Podczas najnowszego testu sprawdzono także zdolność ciągłego wystrzeliwania pocisków przechwytujących Tamir systemu Iron Dome z mobilnej wyrzutni opracowanej przez Marines (Cypr zainteresowany Iron Dome).
Seria testów została przeprowadzona przez Marines na poligonie US Army w ramach programu rozwojowego mającego na celu przetestowanie nowego prototypowego systemu przechwytywania celów powietrznych średniego zasięgu. Udany eksperyment udowodnił zarówno możliwości mobilnej wyrzutni opracowanej dla Marines, jak i skuteczność pocisku przechwytującego Iron Dome w kilku skomplikowanych scenariuszach przechwytywania.
Trzy testy, które miały miejsce w tym roku, wykazały, że skuteczność systemu MRIC z pociskami przechwytującymi systemu Iron Dome jest dobra i jest dedykowanym rozwiązaniem dla Marines, powiedział po zakończeniu testu Don Kelly, kierownik projektu w dziale obrony powietrznej (GBAD) Dyrekcji uzbrojenia lądowego Korpusu Piechoty Morskiej (PEO Land Systems).
Wiceprezes wykonawczy i szef działu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Rafaela, gen. bryg. (rez.) Pini Yungman: Po raz kolejny systemy Rafaela udowodniły, że mogą być zintegrowane z istniejącymi systemami i stworzyć synergię między systemami, zapewniając optymalną skuteczność. Zaawansowane systemy Rafaela zostały opracowane z „otwartą architekturą”, umożliwiającą bezproblemową integrację z innymi systemami. W najnowszym teście przeprowadzonym przez Marines, zademonstrowano udane połączenie pocisku przechwytującego Tamir wystrzelonego z nowej wyrzutni opracowanej pod przewodnictwem Marines, w połączeniu z radarem i system zarządzania bitwą Marines, które są opracowane przez amerykański przemysł.
Mosze Patel, szef Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej (IMDO) w Ministerstwie Obrony: Obecny test, który kończy serię trzech prób, jest kolejnym dowodem zdolności pocisków przechwytujących Tamir systemu Iron Dome, wraz z jego radarem naziemnym, do szybkiego i skutecznego zintegrowania z całym odpowiednim systemem oraz przechwytywania różnych zagrożeń powietrznych w trudnych i złożonych scenariuszach. Cieszymy się z każdej współpracy w dziedzinie obronności z rodzajami sił zbrojnych USA.
Pocisk przechwytujący Tamir jest w stanie przechwytywać pociski manewrujące, bezzałogowe statki powietrzne i różnorodne pociski: niekierowane rakietowe, moździerzowe i precyzyjne kierowane. Pocisk przechwytujący został opracowany przez Rafaela, który był partnerem w dostosowywaniu go do konfiguracji Korpus Piechoty Morskiej USA i przeprowadzaniu badań.
Zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems
USMC i Rafael zintegrowali wyrzutnię naziemną Iron Dome i pocisk przechwytujący Tamir z prototypem obrony powietrznej średniego zasięgu MRIC z wielozadaniowym systemem radiolokacyjnym AN/TPS-80 G/ATOR (Ground/Air Task-Oriented Radar) i systemem zarządzania walką CAC2S.
Pierwsze informacja o zainteresowaniu pozyskaniem systemu Iron Dome przez USMC pojawiły się w połowie maja 2019. Dowództwo Korpusu wnioskowało przed Kongresem o środki finansowe na rozpoczęcie prób i integracji izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej z systemami USMC. Przedstawiony wówczas plan zawierał koncepcję integracji wyrzutni 4 pocisków Tamir z pojazdami opancerzonymi Oshkosh JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) oraz 20 pocisków z samochodami ciężarowymi Oshkosh MTVR (Medium Tactical Vehicle Replacement) (USMC zainteresowany Iron Dome).
Następnie wyrzutnie miały zostać spięte ze stacjami radiolokacyjnymi AN/TPS-80 G/ATOR, wyposażonymi w anteny z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) i wykorzystującymi technologię azotku galu (GaN). Są to radary krótkiego- i średniego zasięgu, zdolne do śledzenia statków powietrznych, pocisków manewrujących, rakiet i pocisków artyleryjskich.
Plany wdrożenia zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych w USMC są związane ze zmodyfikowaną w drugiej połowie 2017 doktryną operacyjną LOCE (Littoral Operations in Contested Environments). Zakłada ona, że jednostki desantowe USMC będą we współpracy z marynarką wojenną (US Navy) zdobywać przyczółki, następnie rozmieszczając na nich mobilne zestawy przeciwlotnicze lub przeciwokrętowe (Debiut bezzałogowej wyrzutni ROGUE Fires).
Równolegle, dwie baterie systemu Iron Dome (IDDS-A) wdrożyły do służby wojska lądowe (US Army), gdzie zostały posadowione na kołowych podwoziach Oshkosh HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck). Jednak w przeciwieństwie do USMC, wyrzutnie te zintegrowani z zestawami systemu dowodzenia i kontroli ogniem mPrest Systems i stacjami radiolokacyjnych wykrywania i śledzenia IAI Elta EL/M-2084 MMR (Multi-Mission Radar). Następnym celem US Army jest włączenie baterii IDDS-A do wspólnej architektury w ramach zintegrowanego systemu dowodzenia obroną powietrzną IBCS (Integrated Battle Command System). Jedna z baterii została tymczasowo rozmieszczona jesienią ub. r. na wyspie Guam, a latem br. US Army przeprowadziła kolejne strzelania (Żołnierze US Army przeprowadzili strzelania Iron Dome, Amerykański Iron Dome na Guam, Pierwsze strzelanie amerykańskiego Iron Dome).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.