W poniedziałek, 29 lipca 2024, Departament Obrony USA ogłosił dziewiąty w tym roku (a 67. z kolei) i ósmy w ramach nowej ustawy pakiet pomocy wojskowej walczącej Ukrainie o wartości 1,7 mld USD (6,73 mld zł). Poprzedni ogłoszono 11 lipca. Środki pochodzą zarówno z funduszy mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA) – 200 mln USD/791,47 mln zł, jak i Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) – 1,5 mld USD/5,94 mld zł.
Zdjęcie poglądowe: Archiwum MILMAG
Fundusze zostały uwzględnione w ustawie federalnej H.R.8035 – Ukraine Security Supplemental Appropriations Act, 2024 o wznowieniu pomocy wojskowej Ukrainie.
Szczegółowa lista pomocy z obu funduszy:
- dodatkowe kierowane pociski rakietowe do zestawów systemu obrony powietrznej NASAMS (system używa pocisków serii AIM-9 Sidewinder i AIM-120 AMRAAM);
- niesprecyzowane pociski rakietowe ziemia-powietrze krótkiego- i średniego zasięgu;
- przeciwlotnicze pociski rakietowe RIM-7 Sea Sparrow (prawdopodobnie na potrzeby zmodyfikowanych zestawów Buk-M1);
- niesprecyzowane wyposażenie systemu walki radioelektronicznej;
- dodatkowa kierowana amunicja rakietowa do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS (kompatybilna z wyrzutniami M270B1 MLRS, MARS-II/MLRS-E i LRU);
- dodatkowa amunicja artyleryjska kal. 155 mm i 105 mm;
- dodatkowe granaty moździerzowe kal. 120 mm (m.in. dla eks-polskich M120K Rak);
- kolejna niesprecyzowana precyzyjna amunicja lotnicza;
- dodatkowe ciężkie przeciwpancerne pociski kierowane BGM-71 TOW (m.in. do M2A2 Bradley ODS i HMMWV);
- dodatkowe przeciwpancerne pociski kierowane FGM-148 Javelin i jednorazowe 84-mm granatniki przeciwpancerne M136 AT-4;
- dodatkowa niesprecyzowana broń małokalibrowa (być może karabinki M4/M4A1);
- materiały wybuchowe, amunicja i wyposażenie do wyburzania;
- szyfrowane systemy łączności;
- komercyjne usługi zobrazowań satelitarnych;
- Części zamienne, wsparcie w zakresie wsparcie eksploatacji i inne wyposażenie pomocnicze.
W sumie Stany Zjednoczone przeznaczyły dla Ukrainy ponad 56,1 mld USD (222,01 mld zł) na pomoc wojskową od początku prezydentury Joe Bidena, w tym ponad 55,4 mld USD (219,24 mld zł) od 24 lutego 2022 (pełna lista pomocy wojskowej TUTAJ – stan na 29 lipca).
Wcześniej, 22 lipca br. Biuro Rozliczeń Rządu (Government Accountability Office, GAO) opublikowało raport pt. Ukraine Assistance: Actions Needed to Properly Value Defense Articles Provided Under Presidential Drawdown Authority, w którym wykazano, że Departament Obrony USA ponownie przeszacował wartość pomocy udzieloną Ukrainie o 2 mld USD (7,91 mld zł) w ramach funduszy PDA. Tym samym możliwe będzie zrealizowanie dodatkowych dostaw uzbrojenia dla Kijowa, podobnie jak miało to miejsce z pierwszym tegorocznym pakietem z 12 marca br., a więc przed zatwierdzeniem nowej ustawy pomocowej.
Łącznie, dotychczasowe niedoszacowanie wynosi 8,2 mld USD (32,45 mld zł), w tym wcześniej 2,6 mld USD (10,29 mld zł) za 2022 i 3,6 mld USD (14,25 mld zł) za 2023.
W raporcie wykazano, że administracja prezydenta Joe Bidena mierzy się z wyzwaniem prawidłowego szacowania wartości udzielanej pomocy materiałowej. Ma to wynikać głównie z niejasnych definicji w księgowaniu i niejasnych wytycznych co do wyceny pomocy ujętych w ustawie federalnej O pomocy zagranicznej (Foreign Assistance Act, FAA) z 1961. W związku z tym GAO wydało siedem rekomendacji dla Departamentu Obrony USA, w celu zaktualizowania wytycznych dla poszczególnych typów wyposażenia i uzbrojenia. Pentagon miał już zgodzić się z zaleceniami i przedstawił plany mające udoskonalić proces wyceny.