W piątek, 22 marca, w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie wideo z oględzin pierwszego zniszczonego ukraińskiego 120-mm moździerza samobieżnego M120K Rak na podwoziu KTO Rosomak z partii 24 egzemplarzy zamówionych w kwietniu ub. r. w Polsce.
Nie są znane szczegóły zdarzenia ani jego lokalizacja. Ale na nagraniu wideo widać rozerwaną najwyraźniej od środka wieżę Raka, rozrzucone elementy zarówno konstrukcji kadłuba i wieży, jak i wyposażenia (m.in. granat moździerzowy i uszkodzony karabinek jednego z załogantów), całkowicie spalone ogumienie podwozia, pootwierane (siłą eksplozji?) luki techniczne i klapa silnika (w celu próby ugaszenia pożaru?) oraz rozerwane tylne drzwi. Na jednym z ujęć widać całkowicie spalone wnętrze pojazdu.
Przypomnijmy, że Ukraina zamówiła 150 podwozi bazowych Rosomak 5 kwietnia 2023, podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie (zamówienie miało zostać ogłoszone przez stronę ukraińską 31 marca). Umowa została sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Wśród tych pojazdów miały znaleźć się trzy kompanijne moduły ogniowe ze 120-mm moździerzami samobieżnymi M120K Rak, czyli 24 pojazdy bojowe oraz prawdopodobnie 100 kbwp (wcześniej domniemywano, że z być może zamówionymi niemal równolegle ciężkimi zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia australijskiej spółki Electro Optic Systems) (Ukraina kupiła 150 Rosomaków, w tym moździerze Rak, Australijskie systemy wieżowe na ukraińskie Rosomaki?, Setka Rosomaków dla Ukrainy z funduszy USA i UE).
10 grudnia 2023, służba prasowa 44. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy (Suchoputni Wijśka Zbrojnych Sył Ukrajiny, SW ZSU) ujawniła, że na to jej wyposażenie weszły zakupione w Polsce moździerze samobieżne (M120K Rak w Siłach Zbrojnych Ukrainy).
Według nieoficjalnych informacji, Polska sprzedała Ukrainie najstarsze i najbardziej wyeksploatowane egzemplarze pojazdów z zasobów Wojska Polskiego.
Według niderlandzkiej grupy analitycznej Oryx, prowadzącej listę strat rosyjskich i ukraińskich na podstawie dowodów zdjęciowych i wideo, Ukraińcy stracili wcześniej cztery Rosomaki w wersji kbwp: 13 sierpnia 2023 jako uszkodzony, a także 24 września 2023, 27 września i 11 listopada 2023 jako zniszczone (Ukraiński Rosomak porażony rosyjskim moździerzem).
Ukraina stała się drugim po Polsce użytkownikiem KTO Rosomak (w tej konkretnej konfiguracji) oraz 120-mm moździerzy samobieżnych M120K Rak. Wcześniej spółka Rosomak (wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej) wyeksportowała 40 podwozi bazowych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (w konfiguracji zbliżonej do polskiej) na mocy umowy z 6 listopada 2015 o wartości ok. 170 mln zł. Dostawy zrealizowane pomiędzy końcem stycznia a połową czerwca 2016. Obecnie pojazdy z Siemianowic Śląskich mają być oferowane do Peru i Słowenii, a wcześniej bez sukcesu do Macedonii Północnej.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.