W środę, 19 czerwca 2024, minister obrony Rumunii Angel Tîlvăr podczas spotkania w Bukareszcie ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem Won-sik Shinem, ogłosił zakup 54 haubic samobieżnych K9 Thunder kal. 155 mm/L52. O wyborze oferty spółki Hanwha Aerospace media rumuńskie spekulowały od stycznia br. jako pierwszy informował portal branżowy Defense Romania.
K9A1 Thunder w Wojsku Polskim / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak, MILMAG
Program rozmów dwustronnych pomiędzy resortami obrony Rumunii i Republiki Korei koncentrował się na kwestiach związanych z sytuacją bezpieczeństwa międzynarodowego i perspektywami dwustronnej współpracy obronnej między oboma państwami, a także podpisania przez dwóch ministrów umowy między rządem Rumunii a Republiki Korei w sprawie współpracy obronnej (Czołg K2 Heuk-Pyo zaprezentowany w Rumunii).
Podczas rozmów rumuński minister obrony krótko przedstawił główne zagrożenia w regionach Morza Czarnego i Bałkanów Zachodnich w czasie trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jednocześnie rumuński urzędnik podkreślił wielowymiarowe wsparcie Rumunii dla Ukrainy, w tym zapewnienie tranzytu ukraińskich zbóż na rynek globalny, a także wysiłki na rzecz wdrożenia środków sojuszniczych w regionie (Fińskie Hornety po raz pierwszy na straży nieba wschodniej flanki NATO).
Na spotkaniu ogłoszono, że spółka Hanwha Aerospace została zwycięzcą postępowania przetargowego na zakup 54 haubic samobieżnych kal. 155 mm wraz z wyposażeniem wsparcia i początkowym zapasem amunicji. Jest to największa umowa obronna dla Rumunii od 7 lat (Centrum serwisowe M142 HIMARS w Rumunii).
Jak podała koreańska agencja prasowa Yonhap, koreański minister realizuje tygodniową wizytę w Europie, podczas której przyleci także do Polski, która stała się najważniejszym partnerem wojskowym na Starym Kontynencie. W środę pojawi się 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim na uroczystości podpisania porozumienia o współpracy w zakresie obsługi i serwisu samolotów FA-50 pomiędzy KAI a WZL-2 (Kolejne K9A1 Thunder i WWR Homar-K w Polsce).
W kwietniu br. prezydent Rumunii Klaus Iohannis spotkał się w Seulu z prezydentem Republiki Korei Yoon Suk-yeolem, zgodzili się zacieśnić współpracę w dziedzinie obrony i energetyki jądrowej.
Analiza
Postępowanie przetargowe w tej sprawie było prowadzone od 27 lipca 2023, a termin składania wstępnych ofert minął 11 września 2023. Wpłynęły wówczas trzy oferty: południowokoreańskiej spółki Hanwha Aerospace z K9 Thunder, niemieckiej spółki Krauss-Maffei Wegmann (obecnie KNDS Deutschland) z Panzerhaubitze 2000 oraz tureckiej spółki BMC Savunma Sanayi z T-155 Firtina. Co ciekawe, według doniesień z Rumunii, postępowaniem miały być zainteresowane także Polska (PGZ/Huta Stalowa Wola z AHS Krab) czy Wielka Brytania (BAE Systems z Archer?), jednak wniosek strony polskiej o wydłużenie terminu składania ofert został odrzucony.
Według źródeł Defense Romania, do 11 stycznia 2024 wyżej wymienione podmioty przedłożyły oferty szczegółowe i resort obrony miał zdecydować o wyborze działa z Korei Południowej.
Przypomnijmy, że zgodnie z opublikowaną w ubiegłym roku dokumentacją przetargową, resort obrony był zainteresowany zakupem 3 batalionów artylerii samobieżnej kal. 155 mm, ponad 17 352 sztuk amunicji odłamkowo-burzącej, po 324 sztuki amunicji dymnej i oświetlającej oraz 720 sztuk amunicji szkolnej. W skład każdego batalionu ma wchodzić 18 haubic, 9 zapasowych zespołów luf, 12 transportowo-załadowczych wozów amunicyjnych, wozów obserwacyjnych artylerii, stacja pogodowa, 3 wozy ewakuacji technicznej TEHE-VAC i 3 systemy detekcji akustycznej.
Kryteriami wyboru oferty miały być wymogi techniczne (70%) i cena (30%). Szacowana maksymalna wartość zamówienia to 4 184 614 517 RON (920 mln USD/3,57 mld zł), a termin realizacji umowy minie w ciągu 60 miesięcy (5 lat) od daty jej zawarcia.
Przypomnijmy, że kiedy 4 lipca 2023 pojawiły się pierwsze doniesienia o planach zakupu dział samobieżnych, rumuńskie media branżowe wskazywały że południowokoreańska K9 Thunder, obecnie najpopularniejsza haubica kal. 155 mm w swojej klasie na świecie, będzie faworytem nadchodzącego postępowania.
Wcześniej, bo 6 lutego 2023, Hanwha Aerospace podpisała protokół ustaleń (MoU, Memorandum of Understandings) z ministerstwem gospodarki Rumunii i państwową spółką Compania Nationala Romarm ws. możliwości produkcji uzbrojenia i amunicji, w tym rzeczonych haubic.
Defense Romania informował, że Hanwha Aerospace zaoferowała najnowszy wariant K9, przy czym nie wiadomo czy jest to już produkowany K9A1, czy może rozwijany dopiero K9A2, zwłaszcza że program ich modernizacji został już zatwierdzony w Korei Płd. (Modernizacja południowokoreańskich K9A1 Thunder zatwierdzona).
https://twitter.com/MApNRomania/status/1803370000448717127
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.