We wtorek, 19 listopada 2024, prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał ukaz nr 991 zmieniający politykę odstraszania nuklearnego w odpowiedzi na zgodę Stanów Zjednoczonych na rażenie celów w Rosji przez wojska ukraińskie za pomocą amerykańskiego uzbrojenia, w związku z udziałem w wojnie Korei Północnej (Ukraina zaatakuje wojska rosyjskie i północnokoreańskie amerykańskimi pociskami).
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Zgodnie z ukazem, wprowadzano zmiany w polityce odstraszania nuklearnego, dotychczas obowiązujące wraz z ukazem nr 355 z 2 czerwca 2020 jako podstawy polityki państwa w dziedzinie odstraszania nuklearnego, który zastąpił analogiczny dokument obowiązujący od 2010.
Podstawową zasadą zaktualizowanej rosyjskiej doktryny jest to, że użycie broni nuklearnej jest środkiem ostatecznym chroniącym suwerenność kraju. Jak uzasadniono, pojawienie się nowych zagrożeń, w tym militarnych skłoniło władze rosyjskie do zmiany warunków użycia broni nuklearnej.
W szczególności zmieniona doktryna rozszerza zakres państw i sojuszy wojskowych podlegających odstraszaniu nuklearnemu, a także listę zagrożeń militarnych, którym takie odstraszanie ma przeciwdziałać.
Ponadto w dokumencie stwierdza się, że Rosja będzie teraz postrzegać każdy atak państwa nieposiadającego broń nuklearną, ale wspieranego przez mocarstwo atomowe jako wspólny atak. Moskwa zastrzega sobie także prawo do rozważenia reakcji nuklearnej na atak bronią konwencjonalną zagrażający jej suwerenności, w tym z udziałem lotnictwa na dużą skalę, pocisków balistycznych i manewrujących oraz bezzałogowców uderzeniowych wycelowanych w terytorium Rosji, przekroczenie przez nich granicy rosyjskiej oraz atak na jej sojusznika, Białoruś, w ramach państwa związkowego ZBiR (Związek Białorusi i Rosji).
Zmiana polityki obejmująca odpowiedź na atak konwencjonalny, ale z pomocą mocarstwa była rozważana od wielu miesięcy, ale jak widać najnowsza decyzja USA stała się impulsem do jego podpisania. W zasadzie chodzi tu o atak Ukrainy, wspieranej przez USA, Francję i Wielką Brytanią, jako mocarstwa atomowe.
Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył, że użycie zachodnich rakiet konwencjonalnych przez Siły Zbrojne Ukrainy przeciwko Federacji Rosyjskiej w ramach nowej doktryny może wiązać się z odpowiedzią nuklearną.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.