W niedzielę, 17 listopada 2024, amerykański dziennik The New York Times poinformował, powołując się na dwóch urzędników, że administracja prezydenta USA Joe Bidena wydała długo oczekiwaną zgodę na rażenie celów w Rosji przez wojska ukraińskie za pomocą amerykańskiego uzbrojenia rakietowego dalekiego zasięgu, w związku z udziałem w rosyjskiej wojnie Korei Północnej.
Chodzi o zgodę na użycie rakietowych pocisków balistycznych dalekiego zasięgu MGM-140 ATACMS Block 1/M39 i MGM-140 ATACMS Block 1A/M39A o zasięgu, odpowiednio, od 25 do 165 km oraz od 70 do 300 km.
Jak poinformowały źródła dziennika, uzbrojenie zostanie w pierwszej kolejności, prawdopodobnie, użyte przeciwko wojskom rosyjskim i północnokoreańskim w obronie sił ukraińskich w obwodzie kurskim w zachodniej Rosji. Celem miałyby także być kluczowe zasoby wojskowe, węzły logistyczne, składy amunicji i linie zaopatrzenia.
Jak dodano, za zmianą dotychczasowej polityki administracji amerykańskiej było wejście do wojny rosyjsko-ukraińskiej sił i środków Koreańskiej Armii Ludowej. Mowa o ponad 10 000 żołnierzach północnokoreańskich oraz ciężkim sprzęcie wojskowym: 170-mm samobieżnych działach polowych M1989 Koksan/Juche, zestawach artylerii rakietowej kal. 240 mm z amunicją niekierowaną i kierowaną (prawdopodobnie M1985 lub M1991), a wcześniej rakietowych niszczycielach czołgów Bulsae-4 (M-2018) czy pociskach balistycznych KN-23 (Hwasong-11Ga).
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potwierdził wprost zezwolenia na atakowanie w Rosji, ale zasugerował w niedzielę, że ważniejsza od zniesienia ograniczeń będzie liczba pocisków użytych do ataku na Rosjan.
Dziś wiele osób w mediach mówi o tym, że otrzymaliśmy pozwolenie na podjęcie odpowiednich działań – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu. Ale ciosów nie zadaje się słowami. Takich rzeczy się nie ogłasza. Rakiety przemówią same za siebie.
https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1858270265618096452
Warto zauważyć, że USA zaczęły łagodzić surowe restrykcje dotyczące użycia uzbrojenia rakietowego już w maju br., gdy Rosjanie ponownie rozpoczęli ataki na Charków. Wówczas Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały zgodę na użycie rakietowych pocisków kierowanych GMLRS z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS do atakowania rosyjskich wojsk po drugiej strony granicy z obwodem charkowskim. Nie zezwolono jednak na użycie pocisków ATACMS.
Jednak według rozmówców The New York Times, nowa decyzja ustępującego prezydenta USA nie powinna zasadniczo wpłynąć na przebieg działań wojennych, ale ma być wyraźnym sygnałem dla reżimu Kim Dzong Una, że jego siły są bezbronne i powinien wstrzymać się z dalszym zaangażowaniem militarnym przeciwko Ukrainie. W dalszej kolejności Joe Biden może zezwolić na użycie pocisków ATACMS także poza obwodem kurskim.
Tymczasem w USA opinie są podzielone. Według niektórych, zgoda może skłonić Władimira Putina do odwetu na USA i ich sojusznikach w Europie, a według innych obawy te są przesadzone, gdyż Rosja wielokrotnie wcześniej ostrzegała przed wybuchem wojny z NATO za przekraczanie kolejnych czerwonych linii (Groźby Kremla. Rosja nie ma granic, Putin tym bardziej).
Siły północnokoreańskie mają stanowić część liczącej ok. 50 000 żołnierzy kontrofensywy rosyjskiej w obwodzie kurskim, który w sierpniu został częściowo zajęty przez Ukrainę, a który miał zostać wyzwolony – zgodnie z rozkazem Putina – najpierw do 1 października, a obecnie wyznaczony termin dla wojsk rosyjskich to inauguracja prezydenta-elekta Donalda Trumpa, a więc 20 stycznia 2025. Dlatego zgoda na użycie ATACMS ma pozwolić na opóźnienie rosyjsko-północnokoreańskiej kontrofensywy.
Warto zauważyć, że Ukraina wcześniej otrzymała również artyleryjską amunicję precyzyjną GLSDB o zasięgu ponad 150 km, także wystrzeliwaną z wyrzutni M142 HIMARS jak ATACMS.
Warto dodać, że zielone światło ustępującej administracji Białego Domu wydano także po rozmowach Joe Bidena z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingpingiem w stolicy Peru, Limie, na marginesie szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (Asia-Pacific Economic Co-operation, APEC) oraz po jednym z największych rosyjskim zmasowanym ataku lotniczo-rakietowym na infrastrukturę energetyczną Ukrainy w niedzielę rano (pierwszy taki atak od 26 sierpnia).
Wystrzelono 210 środków bojowych: 1 hipersoniczny pocisk manewrujący 3M22 Cirkon, 8 pocisków aerobalistycznych Ch-47M2 Kindżał, 101 pocisków manewrujących Ch-101 i Kalibr, 1 pocisk balistyczny Iskander-M, 4 pociski manewrujące Ch-22 lub przeciwradiolokacyjne Ch-31, 5 lotniczych pocisków Ch-59 Owod/Ch-69 oraz 90 bezzałogowców rodziny Gierań/Szahed. Ukraińskiej obronie udało się zestrzelić 144 z nich: 1 Cirkon, 7 Kindżałów, 85 Ch-101/Kalibr, 4 Ch-22/Ch-31, 5 Ch-59/69 i 42 Gierań/Szahed (w tym 10 celów zestrzeliły samoloty F-16). Odnotowano jednak poważne straty, choć szczegółów nie ujawniono (Rosyjska ofensywa energetyczna przeciwko Ukrainie).
Warto dodać na koniec, że także wczoraj francuski dziennik Le Figaro poinformował, że po decyzji Joe Bidena, rządy Wielkiej Brytanii i Francji miały zezwolić Ukrainie na użycie przeciwko celom wewnątrz Rosji dostarczanych lotniczych pocisków manewrujących MBDA Storm Shadow i SCALP-EG.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.