Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego (PSO) Maskpol, będące częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), wdraża do produkcji zestaw trudnozapalnej bielizny termoaktywnej przeznaczonej dla rodzimych sił zbrojnych (Nowoczesna trudnopalna bielizna termoaktywna Milliken w Maskpolu).
Projekt jest owocem współpracy z amerykańską firmą Milliken & Company, głównym dostawcą mundurów zimowych Extended Cold Weather Clothing System (ECWCS) III generacji dla Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. W skład firmy wchodzi ponad 40 zakładów produkcyjnych w 14 krajach. W swoim katalogu posiada ponad 20 opatentowanych tkanin i dzianin przeznaczonych na mundury bojowe, funkcjonalne, galowe oraz na warstwy podstawowe i izolacyjne. Wiele rozwiązań weszło w posiadanie Milliken & Company wraz z przejęciem Polartec, firmy powszechnie rozpoznawalnej wśród pasjonatów aktywności terenowych.
Umundurowanie ECWCS trzeciej generacji składa się z siedmiu elementów, których odpowiednie dobranie pozwala żołnierzowi działać w komforcie termicznym nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych / Zdjęcie: Program Executive Officer Soldier
Materiały trudnozapalne coraz szybciej rozpowszechniają się w siłach zbrojnych świata, trafiając nie tylko do załóg pojazdów naziemnych i latających. Analiza wieloletnich doświadczeń wskazuje na rosnącą potrzebę rozpowszechniania tego typu odzieży wśród żołnierzy wszystkich rodzajów wojsk. Nowy komplet Maskpolu łączy trudnopalność z szybkim odprowadzaniem wilgoci, zapewniając użytkownikowi ochronę przed poparzeniami i wychłodzeniem.
Podobnego rodzaju dzianina zastosowana może zostać również w koszulo-bluzach bojowych, z j. ang. combat shirt
Dokonany został całkowity transfer technologii do kraju, dzięki czemu produkcja odbywać się będzie w dwóch miejscowościach: Częstochowie i Konieczkach. Maskpol zapewnia o całkowitym zabezpieczeniu finansowym i materiałowym kontraktów. Przedstawiciele polskiej spółki informują też o stabilności i ciągłym rozwoju, osiągniętym częściowo dzięki ciągłej współpracy z kilkoma rodzimymi firmami. W ciągu ostatnich 14 miesięcy, odnotowano około 20 procentowy wzrost zatrudnienia – Maskpol znajduje się obecnie w trójce firm PGZ z ponad tysiącem pracowników.
Co istotne, bielizna jest dopiero początkiem. Już teraz prowadzone są dalsze prace nad wprowadzaniem coraz to kolejnych rozwiązań przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP, których szczegóły nie mogą zostać jeszcze upublicznione. Każdy z elementów planowanego wyposażenia cechować ma się wytrzymałością, ergonomią i funkcjonalnością.
Współpraca reklamowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.