W środę, 10 czerwca 2026, w Warszawie odbył się briefing prasowy wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz pełnomocnik rządu do spraw instrumentu na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Europy (Security Action for Europe, SAFE) Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Ostatnie godziny to jest nasilenie dezinformacji dotyczące szczególnie bezpieczeństwa państwa polskiego, dotyczące programu SAFE. Dotyczące najważniejszych zadań modernizacji polskiej armii, uzbrajania, doposażenia, budowy silnej Europy, czyli też wzmacniania naszych sojuszy. Te wszystkie manipulacje i kłamstwa pojawiają się coraz częściej. Widać, że aktywność naszych adwersarzy ze Wschodu została w ostatnich dniach i godzinach wzmożona i przygotowują pewnie kolejne ataki o charakterze hybrydowym. Dlatego podjąłem decyzję, że wszystkie siły i możliwości resortu obrony narodowej będą walczyć z dezinformacją, będą walczyć z manipulacją – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Oczywiście krytyka w demokracji jest rzeczą naturalną i to nie o krytykę chodzi. Krytyka, spór polityczny, różnice z naszymi oponentami jest czymś normalnym, ale my mówimy o wrogim działaniu. Działaniu, które ma niszczyć zaufanie do państwa, rozbijać sojusze, wspólnotę narodową, europejską i natowską. Te wszystkie działania są obliczone bardzo jasno na osłabianie odporności państwa. Wzmacniając odporność podejmujemy dzisiaj decyzję o zaangażowaniu wszystkich możliwych sił i środków. Wyjaśnianie, pokazywanie prawdy, mówienie i oznaczanie też tych manipulacji, które coraz częściej się pojawiają w sieci. (…) Proszę wszystkich państwa o to, żeby weryfikować informacje. Krytyka i spór polityczny jest rzeczą normalną. Trolling, dezinformacja, manipulacja i kłamstwo na temat budowy bezpieczeństwa Polski jest działaniem wrogim. Na krytykę jestem zawsze otwarty do dyskusji. Na działanie wobec bezpieczeństwa państwa polskiego, wrogie działanie, manipulacje i kłamstwa będziemy odpowiadać bardzo stanowczo – zaznaczył szef MON.
Program powstał w odpowiedzi na trudną sytuację geopolityczną wzdłuż granic Europy. Jego podstawą finansową jest europejski instrument SAFE, z którego środki zostaną przekazane do Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Na temat programu SAFE od kilku miesięcy jest kontynuowana konkretna operacja wpływu, która ma na celu zohydzenie tych pieniędzy, przekonanie Polaków do tego, że nie warto inwestować w armię i nie warto inwestować w bezpieczeństwo. To jest wszystko jedno wielkie kłamstwo robione w konkretnym celu. Mechanizm SAFE wzmacnia nasze bezpieczeństwo. To są konkretne zakupy dla polskiej armii robione w polskich firmach. Wzmacniamy bezpieczeństwo i wzmacniamy polski przemysł zbrojeniowy. (…) Zawsze jestem otwarta na odpowiedzi na pytania, ale zawsze też będę mówić wprost, czym jest mechanizm SAFE. Żyjemy w tak trudnych geopolitycznie czasach, że bezpieczeństwo Polek i Polaków, i to militarne, ale też informacyjne, a do tego silny przemysł zbrojeniowy jest naszym obowiązkiem jako państwa polskiego. Tak samo naszym obowiązkiem jest walka z dezinformacją, którą dzisiaj jasno deklarujemy, a pan premier przedstawił konkretne decyzje – mówiła z kolei Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, pełnomocnik rządu do spraw instrumentu na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Europy.
Priorytetem programu jest wspieranie polskiego przemysłu zbrojeniowego. Znaczna część zamówienia trafia bezpośrednio do krajowych zakładów produkcyjnych, m.in. do Rosomak w Siemianowicach Śląskich, Huty Stalowa Wola, Mesko w Skarżysku-Kamiennej czy PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. W realizację programu zaangażowanych jest łącznie 11 981 partnerów na terenie całego kraju.
Czytaj także:
- SAFE. Gdzie się podział PiS i niemieckie fabryki?
- Agencja Uzbrojenia o szczegółach umów SAFE w trybie single procurement
📍 Ministerstwo Obrony Narodowej #Warszawa | Wicepremier W. @KosiniakKamysz: W ostatnich godzinach otrzymałem kolejne raporty dotyczące bezpieczeństwa Polski, szczególnie bezpieczeństwa w przestrzeni cyber oraz w przestrzeni informacyjnej. Ma to ścisły związek z budową odporności… pic.twitter.com/k6JerefBBg
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 10, 2026
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: Ostatnie godziny to nasilenie dezinformacji dotyczącej szczególnie bezpieczeństwa państwa polskiego, programu SAFE, najważniejszych zadań modernizacji polskiej armii, jej uzbrajania i doposażenia oraz budowy silnej Europy, czyli także wzmacniania… pic.twitter.com/iMbNLBZNuW
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 10, 2026
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: Ostatnie godziny to nasilenie dezinformacji dotyczącej szczególnie bezpieczeństwa państwa polskiego, programu SAFE, najważniejszych zadań modernizacji polskiej armii, jej uzbrajania i doposażenia oraz budowy silnej Europy, czyli także wzmacniania… pic.twitter.com/iMbNLBZNuW
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 10, 2026
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: To są ordynarne kłamstwa. Przykładem jest często powtarzana fraza „SAFE rozbraja Polskę”. Trudno uznać to za krytykę, ponieważ Polska realizuje zakupy sprzętu o wartości około 120 miliardów złotych w ramach zawartych kontraktów. To wzmacnianie, a… pic.twitter.com/kwLHsTv2CU
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 10, 2026
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: Sprzęt z programu SAFE nie trafia na Ukrainę. Żadne środki z SAFE nie mogą być tam przekazane i nie będą przekazane. Polska przekazała już bardzo dużo sprzętu wojskowego i robi to w sposób racjonalny i kontrolowany.
Nieprawdą jest także narracja,… pic.twitter.com/8WSRbdunPV— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 10, 2026
Pełnomocnik Rządu do spraw Instrumentu na rzecz Zwiększenia Bezpieczeństwa Europy #SAFE, @magdasobkowiak: Wokół SAFE od kilku miesięcy kontynuowana jest konkretna operacja wpływu, która ma na celu zohydzenie tych pieniędzy i przekonanie Polaków do tego, że nie warto inwestować w… pic.twitter.com/DZyesBRHDF
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 10, 2026
Ministra @magdasobkowiak: I tak jak państwo dobrze wiedzą, od kilku miesięcy jestem do dyspozycji w każdej sytuacji, żeby odpowiadać na pytania. Dziś rano w parlamencie też odpowiadałam na pytania w sprawie mechanizmu SAFE. Szkoda, że na sali było tylko kilku posłów i tylko jeden… pic.twitter.com/JKmykrRFFx
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 10, 2026
Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz: wszystkie siły i możliwości resortu obrony narodowej będą zaangażowane w walkę z dezinformacją i manipulacją
–
Wicepremier W. @KosiniakKamysz o wrogich działaniach #dezinformacja: Ostatnie godziny to jest nasilenie dezinformacji dotyczące… pic.twitter.com/86hb6kookG— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 10, 2026









