17 maja br. rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował w mediach społecznościowych, że do Korei Południowej drogą morską dotarły trzy podwozia bazowe Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS 8×8, przeznaczone do integracji z wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi K239 Chunmoo w ramach programu Homar-K.
Zdjęcie: Krzysztof Płatek via Twitter
Trzy polskie pojazdy Jelcz 8×8 trafiły do Korei Płd., gdzie zostaną zintegrowane z wyrzutniami K239 Chunmoo w ramach procesu polonizacji sprzętu wojskowego zakontraktowanego w Hanwha Aerospace na potrzeby programu Homar-K. Kolejne pojazdy będą już integrowane w Polsce (…) W Korei Płd. oprócz procesu integracji zostanie przeprowadzone pierwsze strzelanie spolonizowanych wyrzutni dla Polskich Sił Zbrojnych. Następnie trafią one wraz z kolejnymi modułami pod zabudowę do zakładów na terenie naszego kraju, gdzie zostaną również wpięte w system TOPAZ – czytamy na profilu Agencji Uzbrojenia na Twitterze.
19 października 2022 Agencja Uzbrojenia – Skarb Państwa podpisała umowę ramową z południowokoreańską spółką Hanwha Aerospace na pozyskanie 288 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo, a 4 listopada 2022 została zawarta umowa wykonawcza na 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia na dystansie 80 km (Chunmoo 239 mm Missile) i 290 km (Long Range Missile) oraz wsparciem technicznym producenta, za 3,55 mld USD netto.
22 lutego 2023 w warszawskiej siedzibie Grupy WB, spółki WB Electronics i Hanwha Aerospace zawarły umowę dotyczącą integracji cyfrowej pojazdowej platformy komunikacyjnej Fonet, systemu zarządzania polem walki Topaz oraz dwóch systemów łączności radiowej Radmor z polskimi wyrzutniami K239 Chunmoo.
15 marca 2023 Redakcja Magazynu Militarnego MILMAG informowała po spotkaniu z przedstawicielami koreańskiego producenta, że dostawy pierwszych 18 pojazdów odbędą się planowo: 3 wyrzutnie zostaną zamontowane na podwoziach Jelcz 8×8 w zakładach w Korei, a pozostałe 15 będzie zmontowane w Polsce w zakładach Huty Stalowa Wola. Jak poinformowali przedstawiciele Hanwha Aerospace, w próbach w Korei będą brali udział również specjaliści z Huty Stalowa Wola i Jelcza. Trwają też rozmowy w sprawie ustanowienia w Polsce produkcji seryjnej amunicji rakietowej do K239 Chunmoo.
Wizualizacja polskiej wyrzutni K239 Chunmoo / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak, MILMAG
Pierwsze polskie wyrzutnie trafią do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) Nowa Dęba, gdzie w kwietniu br. zakończono budowę hal namiotowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przeznaczoną dla 18. Pułku Artylerii 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dostawy wszystkich zamówionych wyrzutni mają zakończyć się w 2027.
K239 Chunmoo to południowokoreański system wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (K-MRLS) zdolny do wystrzeliwania kilku różnych kierowanych lub niekierowanych pocisków rakietowych. Wyrzutnia wyposażona jest w dwa zasobniki rakietowe, które mogą pomieścić kilka typów rakiet. W każdym zasobniku mieści się, w zależności od stosowanej amunicji: 6 kierowanych rakiet kalibru 239 mm o zasięgu 80 km, albo 1 kierowana taktyczna rakieta kalibru 600 mm o zasięgu 290 km. Istniejące rozwiązania obejmują ponadto zasobniki na: 20 niekierowanych 131 mm rakiet K33 o zasięgu 36 km, 6 niekierowanych 230 mm rakiet kalibru KM6A2 (tożsamych ze stosowanymi wcześniej w amerykańskich M270 MLRS) o zasięgu 45 km, albo 2 kierowane rakiety kalibru 400 mm o zasięgu przekraczającym 200 km. Zasobniki mogą zostać załadowane różnymi typami rakiet.
Uzupełnieniem K239 Chunmoo będą wyrzutnie M142 HIMARS w ramach programu Homar-A, zarówno na podwoziu Oshkosh M1140, jak i na polskim podwoziu Jelcz 6×6. Pierwsze pięć wyrzutni z 20 zamówionych cztery lata temu odebrano 15 maja br., a pozostałe dotrą do Polski do końca roku. W planach jest zakup kolejnych: maksymalnie 486, bo na tyle Polska otrzymała zgodę 7 lutego br., ale zapewne liczba ta ulegnie znacznej redukcji z uwagi na zamówienie wyrzutni koreańskich (być może właśnie o liczbę wyrzutni Chunmoo).
W 🇰🇷Korei Płd. oprócz procesu integracji zostanie przeprowadzone pierwsze strzelanie spolonizowanych wyrzutni dla 🇵🇱Sił Zbrojnych. Następnie trafią one wraz z kolejnymi modułami pod zabudowę do zakładów na terenie naszego kraju, gdzie zostaną również wpięte w system #TOPAZ.
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) May 17, 2023
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.