17 marca br. francuski magazyn branżowy Air & Cosmos, prezydent Emmanuel Macron podniósł gotowość bojową nuklearnych sił odstraszania, a trzy z czterech posiadanych strategicznych okrętów podwodnych typu Le Triomphant, wyszło w morze na patrole bojowe (Następca francuskich strategicznych okrętów podwodnych).
Prezydent Emmanuel Macron podniósł gotowość bojową nuklearnych sił odstraszania, a 3 z 4 strategicznych okrętów podwodnych typu Le Triomphant, wyszło w morze na patrole bojowe / Zdjęcie: Marine Nationale
Nie jest jasne, kiedy dokładnie została podniesiona gotowość bojowa, ani kiedy okręty z Dywizjonu ESNA (Escadrille des Sous-Marins Nucléaires d’Attaque) opuściły port macierzysty w Île Longue w departamencie Finistère w północno-zachodniej Francji (Bretania). Wiadomo jedynie, że dowództwo morskich sił strategicznych FOST (Force océanique stratégique) było niezadowolone z sytuacji, że patrol bojowy realizują dwa okręty i za zgodą prezydenta dołączył do niego trzeci. Nie jest też jasne, które jednostki realizują zadanie: w służbie pozostają bowiem Le Triomphant (S616), Téméraire (S617), Le Vigilant (S618) i Le Terrible (S619).
Pierwsze trzy zostały zmodernizowane do przenoszenia 16 morskich pocisków balistycznych M51.2 o zasięgu 11 000 km z głowicami jądrowymi TNO (Tête nucléaire océanique) o mocy 150 kT w latach 2012-2018 (ostatni został przystosowany od początku służby w 2010). W maju 2016 Airbus i Safran zawarły kontrakt na opracowanie modernizacji M51.3, tak aby pierwsze pociski zostały wdrożone w połowie lat 2020 (Francja przetestowała pocisk balistyczny M51, M51 dla okrętów Le Triomphant).
Air & Cosmos uważa, iż to dzięki optymalizacji eksploatacji strategicznych okrętów podwodnych w marynarce wojennej (Marine Nationale) udało się mieć jednocześnie na patrolu nie dwa, ale trzy jednostki, co było konieczne ze względu na sytuację na Ukrainie i agresywne działania Rosji, za radą szefa Sztabu Obrony, generała Thierry’ego Burkharda. Uważał on, że obecna sytuacja wiąże się z ryzykiem nuklearnego lub konwencjonalnego ataku na bazę morską w Île Longue. Okręty zatem opuściły swoje miejsce stałej dyslokacji i zostały rozmieszczone w nieznanych lokalizacjach w głębi oceanu, dzięki czemu są prawie niewykrywalne i stanowią kluczowy argument Francji w zakresie nuklearnego odstraszania.
Wcześniej, na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, zauważono, że patrole bojowe realizuje para samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale z ponaddźwiękowymi pociskami manewrującymi średniego zasięgu ASMP (Air-Sol Moyenne Portée) z głowicą nuklearną TN81 o mocy 150-300 kT i zasięgu do 300 km. 8 marca br. szef sztabu marynarki wojennej adm. Pierre Vandier nie chciał komentować doniesień prasowych na ten temat, zasłaniając się bezpieczeństwem narodowym. Lotniczy komponent marynarki wojennej francuskiej triady odstraszania strategicznego nadzoruje La Force aéronavale nucléaire (FANu) (Pierwszy zmodernizowany ASMP-A wystrzelony z Rafale).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.