Na odbywających się w dniach 17-21 czerwca w centrum ekspozycyjnym Paris-Nord Villepinte targach Eurosatory 2024, niemiecka grupa Rheinmetall AG zaprezentowała w Paryżu nową wersję czołgu KF51 Panther z bezzałogową wieżą, który otrzymał oznaczenie KF51-U.
Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
KF51-U został wyposażony w nową, bezzałogową wieżę oznaczoną jako CUT (Concept Uncrewed Turret). Jej uzbrojeniem głównym jest nowa, 130-mm armata gładkolufowa Rheinmetall Rh-130/L52 (początkowo L51), która zgodnie z deklaracją prezesa zarządu Rheinmetall AG, Armina Pappergera z 11 kwietnia br., wkrótce ma trafić do produkcji po podpisaniu umowy badawczo-rozwojową z nieujawnionym klientem na opracowanie wersji produkcyjnej wraz z amunicją do niej. Armata jest sprzężona z automatem ładowania i magazynem amunicji mieszczącym 25 naboi.
Wieżę wyposażono także w sprzężony z armatą 12,7-mm ciężki karabin maszynowy oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (zsmu) typu MSSA (Main Sensor Slaved Armament) z napędowy trzylufowy 7,62-mm karabin maszynowy Rheinmetall RMG762. System ten pozwala na prowadzenie ciągłego ognia nawet w przypadku awarii jednej z luf karabinu.
Członkowie załogi mają do dyspozycji celowniki dzienno-nocne ze zintegrowanymi dalmierzami laserowymi. Działonowy otrzymał nowoczesny celownik SEOSS 400. Dowódca i działonowy mogą niezależnie od siebie namierzać i śledzić cele, a następnie wyznaczać i je atakować w trybie hunter-killer i killer-killer.
KF51-U jest również wyposażony w elektroniczny system kierowania ogniem, pakiet wyposażenia C4I (Command, Control, Communications, Computers, & Intelligence) i inne elementy pakietu czujników, w tym pogodowy. System świadomości sytuacyjnej SAS (Situational Awareness System) złożony z kamer zapewnia wysoki poziom informacji o polu walki dla załogi. Czołg może zostać zintegrowany z aktywnymi (hard-kill) i pasywnymi (soft-kill) systemami ochrony pojazdów (ASOP), takie jak Active Protection System (StrikeShield?) czy Iron Fist od Elbit Systems, a także systemy ochrony soft-kill, takie jak wyrzutni pasywnego systemu obrony Rheinmetall MUSS (Multi Ammunition Softkill System) i wyrzutnie granatów dymnych ROSY (Rapid Obscuring System).
Przypomnijmy, że bazowy demonstrator technologii KF51 Panther został ujawniony na targach Eurosatory 2022. Wówczas już zapowiadano rozwój nowej, bezzałogowej wieży.
W marcu 2023 niemiecka grupa chciała zainteresować Ukrainę nowym czołgiem, a 15 grudnia 2023 podpisano umowę o wartości ok. 288 mln EUR (1,24 mld zł) z rządem węgierskim w sprawie certyfikacji i ustanowienia lokalnej produkcji czołgu w wariancie Panther KF51 EVO ze 120-mm armatę gładkolufową Rh-120 L55A1.
Option for new generation #mainbattletanks: #Rheinmetall presents the Concept Uncrewed #Turret at #Eurosatory 2024https://t.co/EIflyQ798P @cogeseurosatory pic.twitter.com/0abZmPqLGt
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) June 17, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.