W poniedziałek, 30 marca 2026, Ministerstwo Obrony Turcji poinformowało o zestrzeleniu przez siły obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO czwartego irańskiego pocisku balistycznego, który wleciał turecką przestrzeń powietrzną. Poprzednie trzy zdarzenia miały miejsce 13 marca, 9 marca i 4 marca.
Irański rakietowy pocisk balistyczny średniego zasięgu Emad / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony i Logistyki Iranu
Pocisk balistyczny, które – jak ustalono – został wystrzelony z Iranu i wszedł w turecką przestrzeń powietrzną, został unieszkodliwiony przez elementy obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO rozmieszczone we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Wobec wszelkich zagrożeń skierowanych przeciwko terytorium i przestrzeni powietrznej naszego kraju podejmowane są wszystkie niezbędne środki w sposób zdecydowany i bez wahania, a wszystkie wydarzenia w regionie są uważnie monitorowane z priorytetem dla naszego bezpieczeństwa narodowego.
Ministerstwo Obrony Turcji
W poniedziałek 30 marca NATO ponownie z powodzeniem przechwyciło irański pocisk balistyczny zmierzający w kierunku Turcji. NATO jest przygotowane na takie zagrożenia i zawsze będzie podejmować wszelkie niezbędne działania w celu obrony wszystkich sojuszników.
Rzeczniczka NATO Allison Hart
Zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów, pocisk balistyczny został zneutralizowany przez siły obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej NATO rozmieszczone we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Wcześniejsze przechwycenia przeprowadzał amerykański niszczyciel rakietowy USS Oscar Austin (DDG-79) typu Arleigh Burke Flight IIA za pomocą rakietowego pocisku przechwytującego Standard Missile 3 (SM-3).
W przypadku poprzednich prób ataków władze w Teheranie konsekwentnie zaprzeczały, że pocisk był irański.
Etkisiz hâle getirilen balistik mühimmat ile ilgili açıklama.
Statement on the neutralization of ballistic munition.#MillîSavunmaBakanlığı pic.twitter.com/V1eqS7JM1w
— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) March 30, 2026
On Monday 30 March, NATO again successfully intercepted an Iranian ballistic missile heading to Türkiye. NATO is prepared for such threats and will always do what is necessary to defend all Allies.
— NATO Spokesperson (@NATOpress) March 30, 2026
Czytaj także:
